wtorek, 26 marca 2019

Pycnosorus globosus - (Kraspedia kulista, K. żółta) - (Craspedia)

                            Pycnosorus globosus, ze swymi kulistymi kwiatostanami, na pewno zaprezentuje się w eleganckiej odsłonie i w ogrodzie, i w wazonie. Do bardzo satysfakcjonujących efektów wizualnych i nieskomplikowanej uprawy, należy dodać kolejną zaletę- to cudeńko, jest rzadko spotykane. Nasiona w bardzo przystępnej cenie, więc plant, poza kolekcjonerskimi zbiorami, może także wzbogacać naszą zieloną przestrzeń.


                                                         Billy buttons.eng
Pycnosorus globosus - (Kraspedia kulista, K. żółta) - (Craspedia)


Aktualnie, w nomenklaturze botanicznej, te zachwycające  słoneczne kule, znane są jako pycnosorus globosus, jednak nadal  często można spotkać się ze  'starą' nazwę - (Kraspedia kulista). Jest po prostu, bardziej rozpowszechniona, a co za tym idzie, bardziej rozpoznawalna. 
                          W stanie dzikim, na kontynencie Australijskim, w Nowej Zelandii, jest to roślina dwuletnia. U nas, ze względu na nietolerancję temperatur minusowych, traktujemy ją jako
jednoroczną. Nadaje się do uprawy bezpośrednio w gruncie, bądź w tarasowych, balkonowych, ogrodowych pojemnikach.
Optymalny czas wysiewu nasion, to przedwiośnie. Pamiętajmy, ziemia, jak i wodą, którą będziemy używali do podlewania, powinny być w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu nasionek. Czyli dla wschodów, będzie to powyżej 18°C, na początku maja, możemy przenieść doniczki do jasnego, nieogrzewanego pomieszczenia. A na zewnątrz, pikować do gruntu, czy do pojemników docelowych, dopiero wówczas, gdy będziemy mieli pewność, że nie powrócą wiosenne przymrozki. 
                           Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, z drenażem, o odczynie pH neutralnym (wysoka kwasowość nie służy). Stały, średni stopień wilgotności. Ekspozycja słoneczna. Pomimo  prostych i sztywnych łodyg, warto znaleźć dla rośliny 'miejscówkę' która będzie osłonięta od silnych wiatrów.
Wykorzystajmy więc na drugim planie iglaki, czy liściaste krzewy niekwitnące - małe słoneczka nie będą 'pokładać się', a dodatkowo, kolor zielony z żółtym, bardzo ładnie współgrają, więc (kraspedia) nie zgubi się pomiędzy innymi i będzie dekoracyjnie zdobiła.


Pycnosorus globosus - (Kraspedia kulista, K. żółta) - (Craspedia)


                                    Pełne kwitnienie następuje pod koniec lipca. Okrągłe złoto żółte kwiatostany, utrzymują się bardzo długo. Roślina doskonale sprawdza się w bukietach. I to przede wszystkim pod tym kątem, prowadzi się ją w uprawie. Do tych kompozycji, które trwają kilkanaście dni (gdy, łodygi w wodzie), jak i do bukietów z 'suszek'. Ciekawostka (!): kwiatostany nie muszą być wyłącznie w kolorze ze zdjęć, możemy nadać im inne intensywne kolory, albo wybielić. Kompozycję z własnoręcznie barwionych kwiatów,  mogą być  prezentem dla bliskiej osoby. Przez długi czas, 'w kolorze', będą pięknie zdobiły jej przestrzeń.
                                  Przez lato, aż do pierwszych jesiennych przymrozków, ponad niewielką kępą wąskich liści (20 centymetrów wysokości), wznoszą się pędy osiągające od 50 do 70 centymetrów wysokości. Wiosną, gdy pikujemy, zachowując odległość 25 centymetrów, potem osiągniemy efekt, zwartej grupy słoneczek. W zależności od odmiany, kule mogą mieć średnicę od 3, nawet do 8 centymetrów, także jest czym cieszyć oczy.
                                Choć (kraspedia kulista), poradzi sobie i na skalniaku, to mając zamiar cięcia kwiatów do bukietów, warto zadbać, aby przez cały sezon,  gleba nigdy nie była przesuszona. W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowym dostarczeniu wody. Podlewamy z rana, albo pod wieczór. Nie lejemy wodą po kwiatostanach.
Przy średnio zasobnym podłożu, nie ma potrzeby nawożenia. Zaś, gdy lokalizacja jest tam, gdzie dość jałowa gleba,  posiłkujmy się nawozem wieloskładnikowym dla roślin jednorocznych kwitnących.


Pycnosorus globosus - (Kraspedia kulista, K. żółta) - (Craspedia)

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed
https://en.wikipedia.org/wiki/Pycnosorus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz