wtorek, 25 lipca 2023

Peperomia ferreyrae - Pieprzówka (gatunek)

                                                   Peperomia ferreyrae ze swym oryginalnym całorocznym soczyście zielonym ulistnieniem jest bardzo atrakcyjnym sukulentem, który przy niewielkich nakładach pracy, może atrakcyjnie przystrajać mieszkalne, biurowe,, restauracyjne, czy hotelowe przestrzenie. Jako doniczkowiec, jest nadal dość rzadko spotykaną rośliną, więc to kolejny argument za tym, aby ten gatunek peperomii zaprosić do swojej przestrzeni. Naturalne siedliska tej rośliny są w Peru, czyli tam, gdzie jest przez cały rok 

                                                                       Peperomia ferreyrae.eng

Peperomia - Pieprzówka
Peperomia ferreyrae - Pieprzówka (gatunek)

temperatura 'na plusie', wysoka wilgotność powietrza, a sponad wyższych roślin dociera wystarczająca ilość rozproszonego dziennego światła. Przy niedoborach energii słonecznej, pędy wydłużają się, są wiotkie i słabiej nieregularnie ulistnione. A listki przypominające kształtem fasolkę szparagową, to przecież części, które 'dźwigają' odpowiedzialność za funkcję zdobniczą. Warto więc ulokować doniczkowca w ekspozycji jasnej. Niewskazana wystawa zaciemniona, odpada także południowa, ponieważ zbyt ostro operujące promienie słoneczne będą osłabiały plant. Przy optymalnych warunkach uprawy, zwarty pokrój

pieprzówki, gdzie jej wysokość/szerokość pomiędzy 0.25, a 0.35 metra. Początkowo będzie 'szła' w górę, a z czasem zagęści się od 'fasolek', które w środku nie wytwarzają nasionek, a po prostu w tych przestrzeniach kumuluje się/zatrzymuje na dłuższy okres woda, (taka natura sukulentów). 

                                  Kwitnienie nie jest zbyt spektakularne, może/nie musi mieć miejsca. Jeśli wystąpi, to w uprawie doniczkowej może to być o każdej porze roku. Kwiatuszki drobne żółte na wiotkim pędzie; dla oszczędzenia roślinie substancji odżywczych i energii, warto te części usuwać.  Peperomia ferreyrae nie będziemy przecież rozmnażali z nasion, (proces długotrwały wymagający wysokich temperatur i odpowiedniej ekspozycji słonecznej). Ten gatunek pieprzówki, bezproblemowo rozmnożymy po przez podział, bądź przycięcie i ukorzenienie 10 - 12 centymetrowego szczytowego odcinka jednego z pędów (przed posadzeniem warto go potraktować środkiem do ukorzeniania).

Peperomia ferreyrae - Pieprzówka (gatunek)

Najbardziej optymalny czas na przesadzanie do świeżego niewyjałowionego podłoża z przeznaczeniem do kaktusów i sukulentów, to kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia/albo raz w roku, gdy nie ma kwitnienia.  Donica szersza niż wyższa, dobrze, gdy z drożnym  odpływem ustawiana na podstawku, bądź w osłonce. Roślinę  sadzimy w podłożu 'luźnym', jej korzenie nie są zbyt stabilne i potężnie rozrośnięte. Połączenie, oryginalnego wyglądu z niezbyt wymagającą opieką. Nie zapominajmy,  przy silniejszych mechanicznych potarciach, dość łatwo można zniszczyć listki; chrońmy roślinę także przed przeciągami, przelaniem, przesuszeniem. 

                              Brązowożółte śliskie, znaczy egzemplarz przelany - w tej sytuacji, bez względu na porę roku, wyciągamy roślinę z donicy sprawdzamy kondycję części podziemnych. Gdy peperomia ferreyrae do uratowania, wówczas przesadzamy ją do nowego podłoża, usuwamy nieestetycznie wyglądające części (pędy, listki) i zaczynamy w odpowiedzialny sposób dostarczać wodę.  Co do poziom wilgotności podłoża - przetrzyma czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem.Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniejsza woda miękka, odstała. Dostawa, co kilkanaście dni, gdy wierzchnia warstwa podłoża bardzo dobrze przesuszona. W czasie upałów, bądź, gdy na pełnych obrotach kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), posiłkujmy się zwilżaczami; można także doniczkę ustawić na kamykach 'podlanych' wodą. 

                                   Okres wegetacyjny  u tego sukulenta trwa przez cały rok, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu temperatur, które nie spadną poniżej 16°C. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, bez dużych dziennych wahań, to 16 do 23°C. Oczywiście, latem wyższe temperatury 'doniczkowcowi'  nie zaszkodzą (dochodzące nawet do 35°C), ale bez bezpośredniego kontaktu z dziennym światłem. Nawozimy 'dokarmiaczem' dla kaktusów i sukulentów, według wskazówek na etykiecie. Gdy zakończy się kwitnienie/ gdy mamy plan za miesiąc przesadzać, zaprzestajemy na ten czas dostarczania substancji odżywczych. Dwa/trzy tygodnie po przesadzaniu, zaczynamy ponownie zasilanie. Części stare, nieestetycznie wyglądające, przesuszone, chore - regularnie usuwamy.  


 Peperomia (soorten) - Pieprzówka (gatunki) ( foto )

 
 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2021/01/peperomia-soorten-pieprzowka-gatunki.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Peperomia
https://en.wikipedia.org/wiki/Peperomia_ferreyrae

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz