piątek, 7 lipca 2023

Brachyscome iberidifolia - Czubatka ubiorkolistna - Australisch madeliefje

                                           Czubatka ubiorkolistna, aktualnie na rynku ogrodniczym mamy dostęp do kilku jej odmian kolorystycznych (biel, róż, niebieski), z czego błękity najpopularniejsze. Zwarty kompaktowy pokrój, obfitość kwiecia, dość długi okres kwitnienia, to wszystko przemawia za tym, aby w najbliższym sezonie zaprosić ją do swojej przestrzeni. Doskonale nadaje się na rabaty, kwietniki i obwódki

                                                                            Swan River daisy.eng

Brachyscome iberidifolia - Czubatka ubiorkolistna - Australisch madeliefje

z innymi jednorocznymi. Wczesny wysiew w lutym w inspekcie, świetnie sprawdzi się, gdy już po Zimnych Ogrodnikach wyeksponowana w donicach i w innych pojemnikach na balkonie/tarasie/podwórzu/ przy wejściu/na parapetach zewnętrznych. Pewne kwitnienie w drugiej połowie czerwca, jednak ta czubatka może nam sprawić piękną niespodziankę i już zacząć kwitnąć pod koniec maja, (wczesny wysiew, optymalne warunki świetlne, glebowe, wodne). Gdy uszczykiwane przekwitające kwiatostany,

kwitnienie może utrzymać się do początku października, z pojedynczymi akcentami nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Roślina ta silnie się rozkrzewia, pokrój pomiędzy 0.2 do 0.4 metra szerokości/wysokości. Pędy wydają się eteryczne, pełne lekkości, wzniesione ku górze, niektóre z bocznych delikatnie się pokładają. Liście w witalnej zieleni, wąskie, pierzastosieczne; kształtem przypominają te, które posiada ubiorek - stąd nazwa gatunkowa. 

                                  Przy wysiewie w inspekcie w przedwiośniu (drożne podłoże, regularne niezbyt obfite dostawy wody i temperatura otoczenia 'nie spadająca' poniżej 16°C). Nasiona wysiane bezpośrednio

Brachyscome iberidifolia - Czubatka ubiorkolistna - Australisch madeliefje

do gruntu w maju, dadzą pierwszy kwietny pokaz na przełomie czerwca i lipca. Kompozycja wielu odmian kolorystycznych, albo miks z innymi roślinami, wyłącznie gdy podobne potrzeby w temacie uprawy i gdzie każda z nich ma zapewnioną odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju.

Mamy do czynienia z plantem, która niestety nie radzi sobie z temperaturami 'na minusie', dlatego w centralnej części kontynentu europejskiego jest traktowany jako jednoroczny. Donice z odpływem, pierwsza warstwa to drenaż 3 do 5 centymetrów keramzytu (żwirku, kamyków), następnie luźna mieszanka owego 'rozluźniacza' ziemi i kompostu, bądź humusu. Jeśli czubatka ubiorkolistna ma obficie kwitnąć potrzebuje próchnicznego, bardzo żyznego podłoża. Nawożenie rozpoczynamy w połowie kwietnia/przy wysiewie do gruntu na początku czerwca. Używamy nawozu przeznaczonego do roślin ogrodowych jednorocznych, (częstotliwość, ilość - według informacji na etykiecie). Zasilamy do końca września. Latem w ogrodzie, przy okazji podlewania innych roślin  rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek), można 'chlapnąć' również co nieco do doniczek, gdzie ulokowane ten gatunek czubatki. 

Brachyscome iberidifolia - Czubatka ubiorkolistna - Australisch madeliefje

Drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w podłożu nadwyżki deszczówki. Roślina prędzej poradzi sobie z czasowym przesuszeniem, niż z przelaniem, (powinniśmy nie dopuszczać, ani do jednego, ani do drugiego - zahamowanie kwitnienia, pożółkłe, czy gnijące liście i części podziemne, to nie jest to, co chcemy w swoim otoczeniu). Woda w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu czubatki. Podlewamy rano, albo pod wieczór, wówczas południowy miks słońce+woda nie zniszczą kwiatów i listków. Ekspozycja jasna, rośliny te naturalne siedliska mają w Australii Zachodniej, także są nawykłe do słonecznych kąpieli. Miejscówka powinna być osłonięta od porywistych wiatrów. 

Gdy pod koniec lipca będzie niewiele kwiatuszków, możemy wszystkie pędy skrócić o 1/3 ich długości. W ten sposób pobudzimy rośliny, aby weszły 'na większe obroty' i wkrótce bogaciej zakwitły; nie będzie tyle kolorytu, co przy pierwszej eksplozji, ale na pewno więcej niż bez przycinania fryzurki.

Brachyscome iberidifolia - Czubatka ubiorkolistna - Australisch madeliefje


 Rośliny kwitnące na balkonie i tarasie (maj - wrzesień) ( foto )


 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Brachyscome_iberidifolia
https://www.vip-colors.com/2019/04/rosliny-jednoroczne.html
https://www.vip-colors.com/2016/07/iberis-sempervirens-ubiorek-wiecznie.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz