wtorek, 22 października 2019

Borago officinalis - Ogórecznik lekarski - Bernagie

                                             Ogórecznik lekarski,znany od stuleci, zadomowił się na tyle dobrze, że 'poszedł w długą; i często można spotkać jego zdziczałe siedliska. Wykorzystywany jako surowiec zielarski, w kuchennych rewolucjach (kwiaty do ozdoby deserów, sałatek, dają 'ogórkowy' posmak, na przykład w miksie z twarogiem), doceniany przez przemysł kosmetyczny i perfumeryjny - a w końcu, pełna naturalności, wdzięku i swojskiej elegancji ogrodowa żywa ozdoba.

                                                                 Borage.eng
Borago officinalis - Ogórecznik lekarski - Bernagie


Kwietne pędy, zazwyczaj pod ciężarem kwietnych chmurek  są lekko pochylone, stąd w praktyce wysokość tego gatunku ogórecznika, to od 40 do 120 centymetrów. Pędy rozgałęziają się, na metr kwadratowy sadzimy do pięciu sztuk.Docelowa wysokość uwarunkowana jest warunkami glebowymi. Im mniej zasobne podłoże, tym niższe rośliny. Wysiew bez pośrednio do gruntu po wiosennych przymrozkach, albo wcześniej do rozsadnika w domu. Należy pamiętać, że mające
powyżej 30 centymetrów rośliny nie zawsze dobrze się aklimatyzują w nowej miejscówce. Kwitnienie latem - czerwiec, a pojedyncze kwiatki nawet na początku września. Roślina miododajna.
Jeśli sprzyjające warunki uprawy, w następnym roku będziemy mieli w ogrodzie egzemplarze z samo wysiewu - czasami mogą się pojawić w najmniej spodziewanym miejscu, niemniej, plant nie należy do inwazyjnych.
                                Choć roślina, nieźle poradzi sobie tam, gdzie czasowe susze, chcąc mieć z niej latem  ładną bogato kwitnącą ozdobę (bez żółknących, popalonych liści), warto ją ulokować tam, gdzie podłoże średnio żyzne, ze stałym średnim stopniem wilgotności. Ekspozycja z dziennym światłem przefiltrowanym. Od czasu do czasu zasilanie naturalnymi rozcieńczonymi gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek), w zupełności wystarczy. Mając na uwadze wykorzystanie dóbr ogórecznika w potrawach, nie wolno go zasilać nawozami przeznaczonymi do roślin, których zadaniem jest wyłącznie dekoracyjna odsłona (!)
                                  Kwiaty, mają delikatnie ogórkowy smak. Obecność w nich wielonienasyconych kwasów omega-6, to dla naszego organizmu wspomaganie pracy układu pokarmowego, nerek i dodatkowe relaksacyjne oddziaływanie. W liściach,  alkaloidy osiągają zbyt wysokie stężenie i mogą działać toksycznie na wątrobę - dlatego te części są niejadalne.

                                                               
Borago officinalis - Ogórecznik lekarski - Bernagie

Borago officinalis - Ogórecznik lekarski - Bernagie

Borago officinalis - Ogórecznik lekarski - BernagieBorago officinalis - Ogórecznik lekarski - Bernagie

Borago officinalis - Ogórecznik lekarski - Bernagie

Trachystemon orientalis - Trachystemon wschodni, (Kaukaski ogórecznik) - Oriëntaals komkommerkruid ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Og%C3%B3recznik_lekarski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bernagie
https://en.wikipedia.org/wiki/Borage