poniedziałek, 21 października 2019

Aristolochia grandiflora - Kokornak wielkokwiatowy - Reuzenpijpbloem

                                              Kokornak wielkokwiatowy, jego  kwiatostany należą do grupy najoryginalniejszych, najatrakcyjniejszych na świecie. Choć ich zapach jest, delikatnie mówiąc, odpychający, kształty przyciągają owady i ludzi niczym lep. Przy optymalnych warunkach uprawy, pnącze to może stać się żywym dziełem sztuki, które ozdobi mieszkanie, biuro, czy przestrzeń restauracyjną.
                                                           Pelican flower.eng
Aristolochia grandiflora - Kokornak wielkokwiatowy - Reuzenpijpbloem

                                   W naturalnych warunkach, to jest w krajach Ameryki Środkowej, plant osiąga do 10 metrów wysokości. Rośnie w średnim piętrze roślinności, gdzie drzewa pobliskie drzewa wykorzystuje jako naturalne podpory. Spomiędzy wyższych od siebie, czerpie rozproszone światło
dzienne. W uprawie mieszkaniowej, przy podporach roślina będzie się piąć na wysokość do 2.5 metra. Bez obaw można przycinać zbyt długie pędy, tworzyć bardziej bogaty pokrój wszerz niż wzdłuż.
Liście, mają okrągło nerkowaty lub owalny kształt, 10–20 centymetrów długości oraz 12–15 centymetrów szerokości. Nasada liścia ma sercowaty kształt, ze spiczastym lub ostrym wierzchołkiem. Kwiaty, posiadają fioletową, białą, żółtą, czerwoną i zieloną barwę. Dorastają do 7–15 centymetrów długości. U postawy są opuchnięte i garbate. Mają kształt wygiętej tubki, oryginały nie ma co. Kwitnienie może mieć miejsce od lipca aż do połowy października. Regularne usuwanie przekwitających ozdób, wydłuży czas kwitnienia.
                        Podłoże, uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych przemieszana z garścią perlitu, kilkoma garściami humusu, albo dobrze 'wyrobionego' kompostu. Pojemnik z odpływem, stanowiący dobrą, trwałą podstawę dla rozrastającej się rośliny.
 Gdy wierzchnia warstwa przepuszczalnego podłoża sucha, nowa dostawa wody. Z tygodnia na tydzień,w sezonie więcej i więcej wody. Od kwietnia do końca sierpnia). Woda zawsze w temperaturze przybliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu pnącza. W czasie suszy i zimą, przy pracujących kaloryferach, wskazane zraszanie. Wykonujemy je przy pomocy rozpylacza 
  

Aristolochia grandiflora - Kokornak wielkokwiatowy - Reuzenpijpbloem

z bardzo drobnymi oczkami. To ma być mgiełka, a nie duże krople wody. Zabieg wykonujemy z rana, albo pod wieczór (w naturalnych warunkach  o tych porach na liściach osiada rosa). Przyda się także ustawienie w pobliżu kilku zwilżaczy wypełnionych wodą, przysłużą się nie tylko roślinom, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu. 
Najlepszy czas na przycinanie pędów, to moment po zakończeniu kwitnienia i wiosną. Pierwsze cięcie, wskazane do zmniejszania wysokości, zaś kwietniowe, aby stymulować roślinę do wzrostu (szczególnie młode boczne pędy). 
Nawożenie wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących, rozpoczynamy, gdy nasz doniczkowiec wejdzie w kolejny sezon wegetacyjny (koniec marca). Nawozimy do momentu, gdy na pędach rozkwitną ostatnie kwiaty.
Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 10°C, (15 d o 24°C). Miejsce ustawiania powinno być osłonięte od przeciągów.
Ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu', bez narażania pnącza na ostro operujące promienie słoneczne (wówczas, podobnie jak przy zbyt dużym zacienieniu brak, albo zahamowanie kwitnienia).
                               Pędy wyglądają, jakby były pełne lekkości, dlatego wybierając podpory, czy puszczając to pnącze po siatce zadbajmy, aby cała kompozycja zachowała swą finezję i subtelność.
Aristolochia macrophylla - Kokornak wielkolistny - Duitse pijp ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Aristolochia_grandiflora
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aristolochia_grandiflora
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aristolochia_grandiflora