czwartek, 24 listopada 2016

Schlumbergera - Grudnik, Szlumbergera - Lidcactus                                                      Christmas cactus.en
Schlumbergera  -  Grudnik, Zygokaktus - Lidcactus


                                 Grudnik, naturalnie rośnie na terenach Ameryki Południowej jako epifit. Nie jest pasożytem, wrastając w próchniejące części drzew, spomiędzy ich liści czerpie dzienne światło,
a witaminy i wodę, przy okazji deszczu, porannej rosy i rozkładających się zielonych części rośliny, która zapewnia 'mieszkanko'.      
                                           


Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus
Drugi sezon

                                  Obecnie, na rynko jest bardzo wiele odmian. Różnorodność kolorów i także, jeśli chodzi o wygląd kwiatów. Biel, czerwień, róż, do tego wiele odcieni tych barw podstawowych (wpadające w pomarańcz, czy w fiolet) oraz wybór pośród kwiatów dwubarwnych.
Przy optymalnych warunkach, szlumbergera, może nam zakwitnąć w roku nawet dwukrotnie. Nie należy do roślin doniczkowych wymagających dużych nakładów pracy. Wystarczy,
poczytać, poszukać wiadomości  o naturze grudnika, jego upodobaniach i cyklu rozwoju, a wówczas na wiele wiele lat, pozostanie razem z nami w zdrowej formie, z każdym rokiem bogaciej kwitnąc.
                              Ogrzewanie w mieszkaniach zaczyna działać, powiedzmy od połowy października, a z początkiem listopada, światła dziennego z dnia na dzień, co raz mniej, to wyraźne sygnały dla raczka, że należy przyspieszyć i zacząć zmierzać ku kwitnieniu.
Na końcach płaskich, lekko zaokrąglonych zielonych członów, zawiązują się kwietne pąki. Epifilum zimowe, rozpoczyna swój kwietny pokaz, czasami już w połowie listopada. Gdy mamy zdrowy egzemplarz, to ten moment jest fantastycznym doświadczeniem. Elegancko zwieszające się pięknotki, bardzo dekoracyjnie zdobią mieszkalną przestrzeń. Cieszyć się tą naturalną ozdobą możemy nawet do trzech tygodni. I drugi raz, po chwili wytchnienia, na przełomie lutego i marca.

                  
Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus

                            Jak zająć się właściwie uprawą, aby osiągnąć spektakularne kwitnienie? Zacznijmy od pojemnika. Powinien być z odpływem i nie być o wiele większym od bryły korzeniowej konkretnego egzemplarza. Przy nawożeniu, przesadzamy co trzy, cztery sezony. Jeśli myślimy o sadzonkach zielnych, dwu, albo trzy segmentowe części pędów, w mniejszych doniczkach szybko i bezproblemowo się ukorzeniają. Sam wzrost rośliny jest powolny, więc na samym początku, po prostu należy wykazać się cierpliwością. Tak zresztą, jak w prawie w każdej materii, gdy zaczyna się od malucha.
                        Podłoże przepuszczalne, żyzne, o odczynie pH kwaśnym. Wystarczy ziemię do kwiatów doniczkowych przemieszać z garścią torfu. Spodnia warstwa, to kilka centymetrów keramzytu, albo kamyczków. Z zasady nie podlewa się dużą ilością wody tej rośliny, ale takie dodatkowe zabezpieczenie po prostu, powinno być.
                      Podlewamy według techniki 'na palca'. Wierzchnia warstwa musi być dobrze przesuszona. Nie używamy dużej ilości wody, lepiej częściej, niż raz, a za dużo. Woda miękka, zawsze zbliżona temperaturą do tej, panującej w otoczeniu rośliny. W czasie spoczynku, podlewanie zmniejszamy o około 1/3.
                      Nawożenie, w okresie wegetacyjnym, co trzy, cztery tygodnie, nawozem w płynie do roślin doniczkowych kwitnących. Dodatkowym zastrzykiem energii będzie, gdy delikatnie wybierzemy wierzchnią warstwę i zastąpimy ją nową, niewyjałowioną ziemią.


Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus

                                       Kaktus Bożego Narodzenia, ustawiony powinien być w miejscu, w którym jest bogaty dostęp do światła dziennego, ale nie gdzie bezpośrednio padające silne słońce. W naturalnym środowisku, korzysta ze światła rozproszonego, więc i podobne warunki postarajmy się zapewnić w naszym domu. Temperatura pomiędzy 18, a 22°C. Gdy po zakończeniu kwitnienia, przenosimy roślinę w chłodniejsze miejsce, to mamy na myśli takie, w którym jest dostęp do dziennego światła oraz temperatura pomiędzy 10, a 16°C. Nasz doniczkowiec, po wytężonej pracy, wówczas się regeneruje. Takie dojście do pełnej formy zajmuje mu około czterech, pięciu tygodni. Po tym czasie, możemy go na powrót wnieść do cieplejszego pomieszczenia i  doczekać wkrótce drugiego kwitnienia. Jeśli damy mu więcej czasu na 'wytchnienie',  to eleganckie kwiaty zamiast w lutym, mogą się pojawić i pod koniec marca.
                                   Z doświadczenia, nie polecam przestawiać grudnika z miejsca dobrze oświetlonego, w takie, w którym, może i będzie ładniej wyeksponowany, ale słońca mniej. Po prostu, zaczyna gubić kwietne pączki. Roślina nie chce zrobić nam na złość, nie ma optymalnych warunków do rozwoju i tyle. Podobnie byłoby z gubieniem nierozkwitniętych części, gdy zbyt obfite podlewanie, albo zasuszenie bryły korzeniowej.

                                      Szlumbergera, to wdzięczna roślina, nie tylko jeśli chodzi o jej wygląd, a również w temacie uprawy. Jeśli podejdziemy do niej z sercem, to zdarzyć może się tak, że w naszej rodzinie, będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. 


Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus
Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus
 
 
 
 
 
 
Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus

 
 
 
 

Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus 
 
Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus

 
 
 


 
 
Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus

 

 
 
 
 

Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus
Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus
Z jednego pędu, trzech listków.

.

Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus
oraz Tradescantia - Trzykrotka

Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus


Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus
 
Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus


 
 
 
 
Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus

 
 
 
Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus

 
 
 
 
Przypisy:
http://vip-colors.blogspot.nl/2017/03/tradescantia-fluminensis-trzykrotka.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Schlumbergera
https://nl.wikipedia.org/wiki/Lidcactus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlumbergera
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz