piątek, 18 października 2019

Acalypha hispida - Pokrzywiec szorstkowłosy, p. szorstki

                                     Pokrzywiec szorstkowłosy, pokrzywiec szorstki,komu i dlaczego kojarzy się z pokrzywą ... niewiele wiadomo na ten temat, faktem jednak bezspornym pozostaje stwierdzenie, że w czasie kwitnienia jest to bardzo efektownie prezentująca się roślina. Naszą przygodę z tym egzotykiem rozpoczynamy poprzez zakup w sklepie, czy też od zaprzyjaźnionego miłośnika kwiatów, nabywamy sadzonki, (z materiału pobranego zaraz po zakończeniu kwitnienia. Skracamy wówczas o 10 centymetrów wszystkie pędy, aby roślina lepiej się krzewiła).

                                                            Chenille plant.eng
Acalypha hispida - Pokrzywiec szorstkowłosy, p. szorstki


                                     Jako dzikus, gatunek ten ma krzaczasty pokrój i osiąga wysokość i podobną szerokość, nawet powyżej 2 metrów. Rośnie więc w średnich piętrach roślinności i to spomiędzy tych wyższych dostaje się do niego przefiltrowane światło dzienne. Ze względu na niedostosowanie do
warunków zimowych, na naszej szerokości geograficznej uprawiany jest w mieszkaniach, biurach, małych szklarniach. Przez większość roku główną ozdobę stanowią lekko połyskujące dość duże liście. Dobra pielęgnacja i w lipcu rozpoczyna się kwitnienie, które może się utrzymywać nawet do połowy września. U gatunku oryginalne 'kotkowate ', nieparzące kwiatostany są w kolorze czerwonym, na rynku ogrodniczym można natrafić na odmiany, gdzie te ozdoby są w kolorze różowym, białym. Regularne usuwanie przekwitających ozdób, wydłuży czas kwitnienia.
Długość pojedynczego kwiatostanu może wynosić nawet 50 centymetrów. To roślina z cyklu tych, które w czasie kwitnienia na 100% zwróci swoją nieszablonową urodą uwagę każdego.
                              Dorosły egzemplarz, może osiągnąć wysokość do 80 centymetrów. Może i jest opcja 'trzymania ' go ,aby rósł wyżej, ale po kilku latach, 'tak,czy siak' od dołu zacznie łysieć i taka uprawa, po prostu mija się z celem. Chcemy przecież, aby roślina zdobiła, a nie była, bo jest. Dlatego rozsądnym działaniem będzie pobranie sadzonek pędowych (od czerwca do połowy września) i 'stworzenie' atrakcyjnego młodzika z gęstym, zwartym pokrojem.
Przy zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni do rozwoju, pędy rozrastają się dość symetrycznie, 'krzaczek '   jest pełen lekkości. Jednak, gdyby któryś z pędów, zaczął bardziej wychodzić przed szereg, zaburzając całokształt, nie ma problemu, można go przyciąć o każdej porze roku.


Acalypha hispida - Pokrzywiec szorstkowłosy, p. szorstki


                                Przesadzanie, każdego roku w pierwszej połowie wiosny. Pojemnik o numer, dwa większy, z odpływem. Podłoże przepuszczalne; uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych uzupełniona o kilka garści humusu i solidną garść drobnych kamyków.Pierwsza warstwa, to również 4-7 centymetrów żwirku (kamyków, keramzytu).
Średnia stała wilgotność podłoża. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostawa wody. Nie zostawiamy płynu na podstawce, czy w osłonce. Po zakończeniu kwitnienia, przez 6 do 8 tygodni zmniejszamy ilość dostarczonej wody, mniej więcej o 1/3, ale nie częstotliwość dostaw.Kilka dni przesuszenia, nie wyrządzi tyle szkód, co 'mokre nogi'. Jednak, nie ma co eksperymentować, co roślina przetrzyma, a czego nie - po prostu dbajmy o nią regularnie.
Nawozimy również od wiosny do momentu, gdy rozkwitną ostatnie kwiatostany. Używamy nawozu wieloskładnikowego do roślin doniczkowych kwitnących. Stosujemy go według zaleceń znajdujących się na etykiecie.
                              Optymalna ekspozycja, to jasna miejscówką - ale nie tam, gdzie ostro operujące promienie słoneczne.  Optymalna temperatura, to 18 do 27°C. Jeśli jej spadki, to nie więcej niż poniżej 15°C. Pamiętajmy również, że w czasie upałów, należy 'doniczkowca' odsunąć od źródła światła na bezpieczną odległość i częściej podlewać.
                           Na pewno, w czasie zimy, gdy pracują kaloryfery i w czasie, wspomnianych już, letnich upałów, wytchnienie roślinie zapewni delikatna mgiełka. Wykorzystujemy do tego celu zraszacz o drobnych oczkach. Zraszamy z rana, albo pod wieczór (o tych porach dnia, w naturalnych warunkach, osiada na listkach rosa). Dobrze jest również w pobliżu, ustawić kilka nawilżaczy wypełnionych wodą, wpłyną korzystnie nie tylko na kondycję roślin, ale i nasze samopoczucie.
                              Stosując te zabiegi, pokrzywowiec szorstki, będzie miał czyste, połyskujące listki.
Jeśli będą zakurzone, osłaniamy folią doniczkę i używając delikatnego natrysku, usuwamy nieczystości. Po tych działaniach, roślina powinna trafić do bardziej zacienionego miejsca. Po kilku godzinach liście nabiorą witalności i pożądanego wyglądu. Wówczas doniczkę można na powrót ustawić w docelowe miejsce.


Acalypha hispida - Pokrzywiec szorstkowłosy, p. szorstkiAcalypha hispida - Pokrzywiec szorstkowłosy, p. szorstkiAcalypha hispida - Pokrzywiec szorstkowłosy, p. szorstkiAcalypha hispida - Pokrzywiec szorstkowłosy, p. szorstki
 
Acalypha hispida - Pokrzywiec szorstkowłosy, p. szorstki

 
 
 

Acalypha hispida - Pokrzywiec szorstkowłosy, p. szorstki

 
 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Acalypha_hispida
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzywiec_szorstkow%C5%82osy