wtorek, 9 kwietnia 2019

Primula auricula - Pierwiosnek łyszczak, pierwiosnka ł. - Aurikel

                                    Pierwiosnek łyszczak, pierwiosnka łyszczak, jest rośliną, która w Polsce od 2004 została objęta ścisłą ochroną gatunkową. Naturalne jej siedliska,  można spotkać na tatrzańskich wysokościach. Rozgościła się także na kontynencie europejskim w Alpach, na Północnych Apeninach. Ujmujące kolorem i wdziękiem, wiosenne kwiaty pojawiają się niemal przez cała wiosnę.


                                                             Auricula.eng
Primula auricula - Pierwiosnek łyszczak, pierwiosnka ł. - Aurikel


Gatunek wysokogórski, ale dobrze aklimatyzujący się w ogródkach. Szczególnie często uprawiany jest  na ekspozycjach jasnych, (ale nie aż tak, aby to był ogród skalny). Najlepiej rośnie na gliniasto-próchnicznym podłożu z dodatkiem gruzu wapiennego, przy jego stałym średnim stopniu
wilgotności. Czyli pH neutralne, w kierunku zasadowego.  Jest całkowicie mrozoodporny. Rozmnaża się przez oddzielanie bocznych rozetek, lub wysiew nasion.
Nadmierna wilgoć późną jesienią i podczas zimy nie służyłaby bylinie, dlatego wcześniej, warto ją podsypać niewielkim kopczykiem ziemi i dodatkowo częściowo osłonić agrowłókniną.
                          Zabiegi pielęgnacyjne przy tej pięknotce, należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Jej części nadziemne zawierają w sobie substancję, która może powodować podrażnienia skóry. Więcej informacji na temat uprawy pierwiosnków tutaj.


Primula auricula - Pierwiosnek łyszczak, pierwiosnka ł. - AurikelPrimula auricula - Pierwiosnek łyszczak, pierwiosnka ł. - Aurikel 
 
 

 
 
Primula auricula - Pierwiosnek łyszczak, pierwiosnka ł. - Aurikel (foto )
Viola - Fiołek - Viooltje ( foto )
 
 
 

Primula - Pierwiosnek, Prymulka (gatunki ) - Sleutelbloem (soorten) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Primula_auricula
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwiosnek_%C5%82yszczak
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aurikel_(plant)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz