środa, 10 kwietnia 2019

Catopsis morreniana

                                 Catopsis morreniana, jest kolejnym przedstawicielem ogromnej rodziny bromeliowatych. W naturalnych warunkach, możemy ją spotkać w klimacie tropikalnym (najczęściej w Brazylii oraz w  południowym Meksyku). Co interesujące, jest tam epifitem, czyli rośliną rosnącą na drzewach. Ta informacja, w dużej mierze charakteryzuję naturę i potrzeby tego gatunku catopisa.
Przefiltrowane dzienne światło, wysoka wilgotność w otoczeniu, przepuszczalne podłoże, dodatnie temperatury.


                                                        Catopsis morreniana.eng
Catopsis morreniana


                                Ze względu na brak odporności na temperatury minusowe, w naszej strefie klimatycznej rośliny z rodziny bromeliowatych, są prowadzone w uprawie pojemnikowej. Część z nich, jak catopsis morreniana, może część lata spędzić na zewnątrz, (zdobiąc, na przykład, tarasowy
stół). Jednak w połowie sierpnia, gdy temperatury w czasie dnia znacznie różnią się od tych niższych w czasie nocy, 'doniczkowiec' powinien zostać przeniesiony pod dach. Bromeliowate, wymagają stanowiska ciepłego przez cały rok (minimalnie 18ºC), w półcieniu. Roślina ta, nie lubi przeciągów i zimnego powietrza. 
                                Gatunek, ma jaśniejsze liście, (w porównaniu z kultywarem ze zdjęć). Są one także zielone, jednak z wyraźnie jaśniejszymi, niemal przezroczystymi krawędziami. Dolne części listków, także jasne. Łodygi są spiralnie otoczone tymi całorocznymi ozdobami. Kwitnienie rozpoczyna się z początkiem wiosny. Kłosowe, delikatne kwiatostany nie są  długie, ani sztywne. Łodygi w górnych częściach, rozgałęziają się. Pod niewielkim ciężarem zielonobiałych kwiatostanów, pędy subtelnie się pochylają (wysokość  u dorosłego egzemplarza, około 30 centymetrów). Po przekwitnięciu, pędy tniemy tuż nad rozetą.
                                  Można wykorzystać tę wiedzę i lokując 'doniczkowca' w odpowiedniej 'miejscówce', zamiast wyeksponowanego miejsca na stoliku, czy w kwietniku, wybierzmy podwieszany pojemnik (bardzo dekoracyjnie wyglądają te, które imitują mech).
                                 W donicy z odpływem,  mieszanka grubowłóknista (optymalnie), albo przepuszczalna mieszanka perlitu i ziemi   Podłoże powinno być stale wilgotne, jednakże nie wolno dopuścić do nadmiaru wody. Czyli, sucha wierzchnia warstwa i dostawa wody, której nie zostawiamy w oslonce, czy na podstawku (nadmiar zlewamy). Można przesuszyć ziemię 2-3 dni, aby dotlenić korzenie i dopiero wówczas umiarkowanie podlać roślinę.  Wskazane jest częste zraszanie letnią wodą i podlewanie wodą wolną od wapnia (deszczówka, ostudzona woda przegotowana).
                                W porównaniu z innymi domowymi Pięknotkami, ta może wydawać się skromna. Taka właśnie jest jej uroda, którą zachwycili się, nie tylko kolekcjonerzy ale również inne osoby, które cenią prostotę i naturalny wdzięk.  A tych, catopsis morreniana   nie brakuje.



Catopsis morreniana





Catopsis morreniana








Catopsis morreniana





Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed
https://en.wikipedia.org/wiki/Catopsis_morreniana
https://pl.wikipedia.org/wiki/Catopsis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz