czwartek, 11 kwietnia 2019

Polianthes tuberosa - Tuberoza wonna, t.bulwiasta - Tuberoos

                          Tuberoza wonna, choć jest rośliną bulwiastą, sklasyfikujmy ją do grupy roślin jednorocznych. Nasza strefa klimatyczna, zdecydowanie różni się warunkami uprawy od tych, jakie naturalnie predysponowane są na Filipinach, czy w Meksyku. Dlatego, w uprawie amatorskiej, przy zapewnieniu optymalnych warunków uprawy, bulwa tylko raz wyda pędy kwiatowe. W zależności od odmiany, może być ich od dwóch, do sześciu. Nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich wymogów (wysokie temperatury, odpowiednia ilość słonecznych kąpieli).


                                                              Tuberose.eng
Polianthes tuberosa - Tuberoza wonna, t.bulwiasta - Tuberoos


Bulwy, można zakupić w dość przystępnych cenach. Z momentem rozpoczęcia okresu wegetacyjnego, pojemniki z odpływem wypełniamy (pierwszą) kilkucentymetrową warstwą żwirku (kamyków, keramzytu), a następnie ziemią do roślin doniczkowych. Bulwy w podłożu lokujemy tak, aby dwa, trzy centymetry wystawały ponad. Jeśli duża donica, te zgrubiałe części korzenia, powinny
być ulokowane co 10 centymetrów. Dbamy, aby gleba posiadała stałą średnią wilgotność. Nie lejemy wodą po wyrastających częściach, tylko wokół nich, nie pozostawiamy wody w osłonce, czy na podstawku. Zawsze używamy do podlewania takiej, która jest w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. A skoro plant pochodzi ze strefy równikowej (Filipiny), pomieszczenie z dziennym światłem, gdzie temperatura otoczenia wynosi powyżej 18℃. Wiadoma sprawa, wiosną na parapetach ścisk, ale jeśli chcemy latem rozkoszować się zapachem kwiatów tuberozy i dla jej bulw tam powinno znaleźć się miejsce.
                                      W momencie, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, a temperatury na zewnątrz i w czasie dnia, i w nocy będą powyżej 18℃ - roślinę można przesadzić bezpośrednio do gruntu, albo wystawić w pojemniku na balkon, taras, podwórze.
                                       Kępy trawiastych liści, będą cieszyły nasze oczy soczystą zielenią. Powoli też zaczną wnosić się ku górze kwietne pędy. W zależności od odmiany, mogą osiągnąć wysokość pomiędzy 40, a 80 centymetrów. W ekspozycji słonecznej (ale nie tam, gdzie promienie palą niemiłosiernie), pod koniec lipca, rozpoczyna się piękne, pachnące słodyczą kwitnienie.


Polianthes tuberosa - Tuberoza wonna, t.bulwiasta - Tuberoos


Z zaróżowionych pączków, rozwijają się gwiazdkowate kwiaty (u gatunku pół pełne, w zakupie dostępne także odmiany z kwiatami pełnymi). Ozdoby u gatunku w bieli, brudnej bieli, zaczarowują swe otoczenie pod wieczór pięknym zapachem (dla wielu osób, to jest największy atut rośliny). U odmian kwiaty mogą być w kolorze delikatnego różu, czerwieni, żółtego. Kwitnienie trwa nawet do sześciu tygodni, także jest czas, aby zmysł wzroku i powonienia. Gdy z bulwy wyrosło kilka pędów,  bez żalu nisko tnijmy te, które już przestały zdobić.  W ten sposób wesprzemy roślinę, która substancje odżywcze rozdysponuje na witalne części.
                               Od końca kwietnia, rozpoczynamy nawożenie. Posiłkujemy się nawozem wieloskładnikowych do roślin ogrodowych kwitnących; stosujemy według zaleceń na etykiecie.
Ciepło, światło dzienne - to tuberoza wonna bardzo lubi. Kilkudniowa susza, jej nie zaszkodzi. Jednak, pamiętajmy, bogate, trwalsze kwitnienie, wówczas, gdy roślina ma zapewnione regularne dostawy wody (w upalne dni, podlewamy z rana, albo pod wieczór; nie lejemy wodą po pędach, czy po kwiatach).
                             Ze względy na swe walory zapachowe( i u odmian z kwiatami pełnymi, bardzo dekoracyjne prezentowanie się), gatunek również jest uprawiany na potrzeby florystów. Można ułożyć bukiet wyłącznie z kwiatów tuberozy, albo komponować je z innymi. Na pewno, będzie to wyjątkowo elegancko i subtelnie pachnąca wiązanka.
                                  


Polianthes tuberosa - Tuberoza wonna, t.bulwiasta - Tuberoos
Polianthes tuberosa - Tuberoza wonna, t.bulwiasta - TuberoosPolianthes tuberosa - Tuberoza wonna, t.bulwiasta - Tuberoos


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed
https://en.wikipedia.org/wiki/Polianthes_tuberosa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tuberoza_bulwiasta

2 komentarze:

 1. Gdyby mogła rosnąć pod wodą byłaby na pewno koralowcem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odrobina fantazji w kwietnym świecie.
   Nie widzę przeciwwskazań, niech wypłynie na szerokie wody.
   Pięknego wiosennego świętowania :)
   Ps. Target, Państwa strona i reklama - znakomite.   Usuń