piątek, 3 lipca 2020

Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Samenleving knoflook

                                           Tulbagia fioletowa, potocznie nazywana również (czosnkiem afrykańskim), bądź (czosnkiem społecznym) - to roślina o wielofunkcyjnych możliwościach. Zdobi, a dzięki charakterystycznemu zapachowi (miks haszyszu z czosnkiem) odstrasza roślinne szkodniki
i również nadaje się do spożycia. Dzięki swym właściwościom antyoksydacyjnym, antybakteryjnym i antyseptycznym, jest polecanym ziołem. Powinny z jego dóbr korzystać nie tylko osoby, które

                                                        Society garlic.eng
Tulbaghia -  Tulbagia  
 Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Samenleving knoflook
 


zmagają się ze zdrowotnymi dolegliwościami (problemy układów krwionośnego, trawiennego, odpornościowego,choroby onkologiczne), ale również wszyscy ci, którym zależy na prowadzeniu zdrowego trybu życia .
Listki i kwiaty, mają lekko czosnkowy posmak. Możemy je 'pałaszować' na świeżo w sałatkach,
na kanapkach, jako dodatek do twarożku, czy przystrojenie sałatki owocowej, orzeźwiającego napoju, albo lodów. Przy obróbce termicznej (gotowanie zasmażanie), liście stracą większość swych zdrowotnych właściwości, ale na pewno sosy, zupy zyskają specyficzne delikatny czosnkowy walor smakowy. U dorosłego egzemplarza, długość liści do 30 centymetrów, natomiast wznoszące się ponad kępą liści pełne lekkości i koloru kwiatostany, mogą rozwijać się na wysokości od 50 do 60 centymetrów. Więc, poza ogrodowymi ziołowymi zakątkami, roślina jak najbardziej nadaje się do prowadzenia na balkonie, bądź tarasie w uprawie pojemnikowej.
Ze względu na to, że części podziemne tej byliny dość słabo radzą sobie z zimowaniem na zewnątrz, zaleca się, aby czas od listopada do połowy marca były przeniesione z donicą do chłodnego pomieszczenia (temperatura 4 do 12°C, nie podlewane. Przed przeniesieniem, przed zimowaniem - przycinamy pozostałe niezaschnięte liście nisko przy ziemi. Można oczywiście próbować pozostawić cebulki w gruncie, obsypywać dodatkową ochronną warstwą ziemi, ale pięknotka ta pochodzi z terenów kontynentu afrykańskiego i liczenie,że specjalnie dla niej zima będzie łagodna,


 Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Samenleving knoflook
 to prawdziwa gra w ruletkę.                                    
W odpowiednich warunkach uprawy, listne kępy są zwarte i prezentują bogaty pokrój, zaś wznoszące si.ę na nimi kwiatostany (różowawe, fioletowe) pokazują się spektakl od czerwca nawet do połowy września. Aby wydłużyć czas kwitnienie należy regularnie usuwać przekwitające kwiatostany, (pędy tniemy nisko).
Pozyskiwanie nowych egzemplarzy z wysiewu nasion (najdłuższa droga), albo przez odseparowanie młodych części od macierzystej wczesną wiosną przed przesadzaniem w nowe, niewyjałowione podłoże. W pojemniku z odpływem najpierw ciemna warstwa drenażu (kulki, kamyki, żwirek), następnie mieszanka ziemi i kompostu. Ta roślina lubi zasobne, próchniczne podłoże, gdzie pH neutralne w kierunku delikatnie zasadowego. Jeśli dysponujemy glebą zakwaszoną, w dołek, do donicy należy zetrzeć kawałek kredy.
                                        Ekspozycja słoneczna, albo tam, gdzie dzienne światło rozproszone. O ile (czosnek społeczny) słabo radzi sobie z zimowaniem na zewnątrz, to czasowe przesuszenia znosi doskonale. Oczywiście takie warunki wpłynęłyby na zahamowanie kwitnienia, dlatego nie a co eksperymentować i w czas suszy, zawędrować i do tej rośliny z konewką. Podlewamy rano, albo pod wieczór, ( podlewanie w godzinach południowych naraziłoby części nadziemne plantów na poparzenia). Pamiętajmy,gdy pielęgnujemy tę roślinę do celów użytkowych, zasilamy wyłącznie 'dokarmiaczami', które są naturalne. Na rynku ogrodniczym znajdziemy wiele ofert nawozów wieloskładnikowych z przeznaczeniem do ziół, możemy posiłkować się również tymi, które używamy do uprawy warzyw, albo rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (z pokrzyw, skrzypu polnego, z czosnku).

 Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Samenleving knoflook

 
 
Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Samenleving knoflook
 
 
 
 
 
 
 
Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Wilde knoffel
 
 
 
 
 
 
Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Wilde knoffel
 
 
 
 
 
 
Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Wilde knoffel
 
 
 
 
 
Tulbaghia violacea - Tulbagia fioletowa - Wilde knoffel
 
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Tulbaghia_violacea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tulbagia
https://nl.qwe.wiki/wiki/Tulbaghia_violacea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz