wtorek, 7 lipca 2020

Senecio doria - Starzec (gatunek), (S. doria) - Kruiskruid (soort)

                                    Senecio doria, czyli gatunek z rodzaju starzec, roślina pełna naturalności i słonecznych odsłon. Docelowa wysokość kwitnących egzemplarzy, to pomiędzy 0.7 do 1 metra. Kwitnienie latem, lipiec do połowy września. Kwiatostany żółte, koszyczki. Na metr kwadratowy sadzimy trzy sadzonki. Atrakcyjne są nie tylko miododajne kwiatuszki, ale również niebiesko - zielone skórzaste
                                                                       Senecio.eng
Senecio - Starzec - Kruiskruid
Senecio doria - Starzec (gatunek), (S. doria) - Kruiskruid (soort)

liście. Nie tylko kontrastując podkreślają walory kwiatów, ale same na tle innych roślinnych kolorów posiadają dużą wartość zdobniczą. Pośród tysięcy gatunków rodzaju senecio, ten lubi miejscówki, gdzie jasna ekspozycja, przepuszczalne średnio żyzne podłoże, gdzie jego wilgotność
stała umiarkowana, albo niska. Znaczy to, że posadzenie go w ogrodzie skalnym, alpejskim, na suchszych terenach - to będzie bardzo dobra decyzja. Miejsca zalewowe, ziemia zbita - to nie jest to, co będzie prowadziło do witalnego wzrostu plantu.
                                   Kwitnienie można wydłużyć regularnie usuwając przekwitające ozdoby. Po zakończeniu słonecznego pokazu,  na przełomie września i października przycinamy bylinę nisko 10 do 15 centymetrów od ziemi. Warto co trzy, cztery lata o tej porze, albo w pierwszej połowie wiosny zrobić 'wykopki',  podział brył korzeniowych, odmłodzenie roślin macierzystych i możliwa lokalizacja z powrotem w tej samej miejscówce, ale już ze świeżym niewyjałowionym podłożem, (co przełoży się na obfitsze, dłuższe kwitnie i zdrowy pokrój plantu).
                                     Słoneczne ozdoby tego starca nadają się na kwiat cięty - będą idealnie pasowały do naturalistycznych bukietów, które  zawsze są 'trendy'.
Panuje brak równowagi hydrologicznej. Dlatego latem w czasie suszy i przy bezśnieżnej zimie, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. Latem podlewamy rano, albo pod wieczór, zimą w bezmroźny dzień w godzinach popołudniowych. Woda zawsze powinna mieć temperaturę zbliżoną do tej jaka panuje w otoczeniu byliny.
W średnio zasobnym, bądź próchnicznym podłożu, nie musimy nawozić. Zaś przy glebach uboższych, posiłkujmy się wieloskładnikowym nawozem do bylin kwitnących - od kwietnia do momentu rozkwitu ostatnich kwiatostanów, (ilość 'dokarmiacza' i częstotliwość jego dostarczania, według informacji na etykiecie). Możemy również posiłkować się rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (z żywokostu, pokrzyw, czosnku), albo rok rocznie wiosną pobliże roślin obkopywać kompostem.
Na zdjęciach senecio doria we wrześniowej, już nieco spadkowej formie. W szczytowej bogato okwiecone, widoczne promienne kwietne ogrodowe obrazy.

Senecio doria - Starzec (gatunek), (S. doria) - Kruiskruid (soort)


Senecio doria - Starzec (gatunek), (S. doria) - Kruiskruid (soort)


Senecio doria - Starzec (gatunek), (S. doria) - Kruiskruid (soort)

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Starzec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kruiskruid
https://en.wikipedia.org/wiki/Senecio

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz