czwartek, 2 lipca 2020

Zanthoxylum piperitum - Żółtodrzew pieprzowy - Chinese peper boom


                                             Żółtodrzew pieprzowy, Sanshō -w kulturze kulinarnej Japonii, Chiń i Korei - roślina kor=jarzy się przede wszystkim jaka przyprawa. Pieprz ten posiada ostry smak, z lekką cytrusową nutą. Dla osób, które nie miały z nim do czynienia - pierwsze smakowanie, to będzie uczucie drętwienia i mrowienia języka. Na naszej szerokości geograficznej, uprawia się tę roślinę przede wszystkim ze względów dekoracyjnych.  Doskonale nadaje się do kształtowania na 'domowe' bonsai, a i nieprzycinana, dzięki połyskującym ciemno zielonym drobnym listkom i niewielkim kolcom, również będzie spełniała swą zdobnicza funkcję.
                                                  Japanese pepper.eng
Zanthoxylum piperitum - Żółtodrzew pieprzowy - Chinese peper boom

W naturalnych warunkach to krzew liściasty, podatny na karłowacenie, (gdy niepełnione wszystkie oczekiwania uprawowe).  Przy optymalnej uprawie i na naszej szerokości geograficznej plant może zakwitnąć, a potem 'obsypać' się okrągławymi przyprawowymi szkarłatnymi drobinami.
Ta roślina przetrwa naprawdę wiele, jednak jeśli trafi pod nasz dach - to nie po to, aby
wegetować, tylko witalnie się rozwijać i stylowo zdobić. Dlatego, czy to w formie do przycinania, czy pozostawiony 'w całości', każdy egzemplarz żółtodrzewu pieprzowego powinien dostać od nas to na co zasługuje. Czyli, miejscówka w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Ciemność, czy zbyt wyeksponowane na promienie słoneczne stanowisko, to się nie sprawdzi. Uprawa w pojemniku z odpływem, więc pierwsza warstwa drenaż (kulki, żwir, kamyki), a następnie mieszanka ziemi, perlitu i kompostu. Warto co jakiś czas na brzegach donicy nakłuwać podłoże patykiem, (aby nie uszkodzić bryły korzeniowej). Tak spulchniona mieszanka, to optymalne 'uziemienie' dla części korzeniowych.
                                   Żółtodrzew pieprzowy, podlewanie. Podlewamy wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest przesuszona. Podlewanie i po pół godzinie musimy zlać nadmiar wody z podstawka, albo z osłonki. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin; odstała, albo deszczówka. Okres jesienno zimowy, to dostawy o 1/3 mniejsze, do zwiększonych powracamy, gdy przedwiośnie. 
Temperatura otoczenia pomiędzy 14, a 24°C. Zimą,  roślina będzie tolerowała kilkudniowe spadki

Zanthoxylum piperitum - Żółtodrzew pieprzowy - Chinese peper boom

temperatury nawet do 6°C, zaś latem do 30°C - oczywiście, umyślnie jej nie powinniśmy na to narażać. Im chłodniej, tym oszczędniejsze dostawy wody, ten gatunek nie toleruje przelewania. A latem przy wysokich temperaturach, jeszcze uważniej dbamy, aby 'doniczkowiec' nie był zbyt blisko szyby, (ostro operujących promieni słonecznych). 
Jeśli chodzi o zasilanie, tutaj są dwie drogi - mamy zamiar korzystać w kuchennych rewolucjach z aromatycznych listków, czy pikantnych pieprznych łupin owocków, stosujmy wyłącznie zasilanie naturalne; czyli nawozy, po użyciu których możemy spożywać części rośliny. Zaś, gdy prowadzimy ją wyłącznie w celach dekoracyjnych, nada się nawóz wieloskładnikowy do roślin doniczkowych.  
Przy optymalnej uprawie,  pierwsze kwitnienie po mniej więcej czterech, pięciu latach. Wówczas zasilany do momentu, gdy owocki przybiorą szkarłatny odcień i zaprzestajemy na kilka tygodni, (roślina powinna 'odetchnąć', zwolnic obroty). 
Bez kwitnienia - dokarmiamy plant od wczesnej wiosny do końca października. 
                                     Przy swobodnie rozrastającej się roślinie, wykonujemy wyłącznie przycinanie sanitarne - w przeciągu całego roku usuwamy pędy przeschnięte, połamane i te, które noszą zmiany chorobowe . U egzemplarza formowanego (bonsai), dochodzi przycinanie kształtujące, które przeprowadzamy każdej wiosny, (... i wiadomo, kosmetyczne poprawki w przeciągu całego roku).
                                     W domowych warunkach, przy naturalnym pokroju, dorosły egzemplarz żółtodrzewu pieprzowego osiągnie wysokość pomiędzy 0.5, a 1.4 metra. Kształtowany - według upodobań. W naturalnych warunkach, jako krzew lub niewielkie drzewko, osiąga od 2.5 nawet do 4 metrów wysokości.

Zanthoxylum piperitum - Żółtodrzew pieprzowy - Chinese peper boom

Zanthoxylum piperitum - Żółtodrzew pieprzowy - Chinese peper boom


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Zanthoxylum_piperitum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sansh%C5%8D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz