wtorek, 26 czerwca 2018

Exacum trinervium subsp. macranthum - Egzakum trinervium

                                                        Exacum trinervium, jest gatunkiem należącym do rodzaju Exacum. To naukowe nazewnictwo, zaś pospolicie mówiąc o tym rodzaju, używa się określenia goryczka (niepoprawnie, rodzaj Gentiana nie ma nic wspólnego z Exacum) .
                                                       Jeśli chodzi o roślinę, nie da przejść obok jej kwietnego koloru obojętnie. Jest bardzo wyrazisty i nadaje się do tworzenia eleganckich kolorowych kompozycji. Na przykład, można na letnisku (balkonoe, tarasie), użyć go w koszu  w połączeniu z pełnym lekkości wilczomleczem dziurawolistnym .


Exacum  trinervium subsp. macranthum -  Egzakum trinervium
'Purple Candy'

                                 Pokrój zwarty, mniej więcej o wysokości pomiędzy 20, a 30 centymetrami.  Listki, jajowate, ostro zakończone. Pędy krótkie, ulistnione. Kwiaty pięciokrotne, o mocnym niebiesko fioletowym zabarwieniu płatków do tego żółty, kontrastujący kolor pylników. 
                                   Na okres spoczynku, roślina obumiera. Wiele osób, które zakupiły tę kwietną
ozdobę, nie zna jej natury, więc marniejące w oczach części nadziemne, są sygnałem, że mają do czynienia z rośliną jednoroczną. Nic bardziej mylnego. Należy usuwać systematycznie więdnące, zasychające części. Już spełniły swoją rolę dostarczając bryle korzeniowej substancji odżywczych i energii, które będą pożytkowane w następnym sezonie wegetacyjnym. Przez okres 'przestoju', przechowujemy 'doniczkowca' w chłodnym pomieszczeniu, gdzie dostęp światła dziennego. Temperatura optymalna 15 do 18℃.  Podlewamy oszczędnie, tyle tylko, aby nie doprowadzić do przesuszenia części podziemnej.
                                 Wiosną, co dwa sezony, przesadzamy bryłę do większej o numer, góra dwa  donicy z odpływem. Zbyt duży pojemnik, skutkowałby rozrastaniem się tego co na dale, anie kwietnej korony.
Pierwsza warstwa, to perlik (kamyki, keramzyt, żwirek), następnie przepuszczalna mieszanka żyznego podłoża. Wracamy stopniowo do pełniejszego podlewania. Pierwsze, u podstawy zaczną się rozwijać pąki listne. W maju, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, można

Exacum  trinervium subsp. macranthum -  Egzakum trinervium
'Purple Candy'

roślinę wynieść na letnisko. Zaczynamy wówczas nawożenie; stosujemy nawóz w płynie, bądź w granulacie do roślin kwitnących (według wskazówek na etykiecie). Wodą i nawozem nie polewamy części nadziemnych.                            
                                        Ekspozycja, czy to w domu, czy na dworze, w tak zwanym 'jasnym cieniu', gdzie światło przefiltrowane. Zbyt duży cień, to znikome kwitnienie i nieestetycznie wydłużające się pędy, natomiast zbyt ostro operujące promienie słoneczne, to zahamowanie kwitnienia, a także poparzenia i popalenia części nadziemnych.
W sezonie, stała umiarkowana wilgotność podłoża. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostarczamy wodę. Przez cały rok, dostarczany życiodajny płyn, powinien być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. W czasie suszy, zwiększamy częstotliwość podlewania.
                                   W temacie rozmnażania, zakup nasion, albo pobranie i ukorzenienie wiosną sadzonki zielne. 
                                   Przy odpowiedniej pielęgnacji, egzakum trinervium, odwdzięczy się nam długim, bogatym letnim kwitnieniem. Systematycznie usuwajmy przekwitające kwiatostany, zwiększymy witalność rośliny, aby 'inwestowała' w młode kwietne pąki.


Exacum  trinervium subsp. macranthum -  Egzakum trinervium
'Purple Candy'Exacum  trinervium subsp. macranthum -  Egzakum trinervium
'Purple Candy'

Exacum  trinervium subsp. macranthum -  Egzakum trinervium
'Sapphire'


 

 


Exacum  trinervium subsp. macranthum -  Egzakum trinervium
'Sapphire'

 
 
 

Exacum affine - Eksakum pokrewne  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
http://vip-colors.blogspot.com/2017/03/euphorbia-hypericifolia-wilczomlecz.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz