środa, 27 czerwca 2018

Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen

                                          Arbuz zwyczajny, w jego temacie, już na samym początku wypada wyjaśnić, że mamy do czynienia z warzywem. Tak, właśnie warzywem i to po rodzinie z dynią. Wiele osób, chce z tą informacją polemizować ... ale z faktami się nie dyskutuje. Pocieszające, że smaczny dojrzały arbuz jako warzywo może smakować nam równie wybornie, jak kiedyś, gdy zajadaliśmy się nim jako 'owocem'.

                                         Watermelon.eng
Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen                                           Roślina jednoroczna, pochodzi z Afryki Południowej. W stanie dzikim rośnie na pastwiskach i w buszu. Głownie na glebach piaszczystych i wzdłuż cieków wodnych. W stanie dzikim ze skórką jasną, bądź szaro zieloną, nakrapianą ciemniejszymi nieregularnymi pasami; z miąższem jędrnym i raczej
twardym,w kolorze białym, zielono białym bądź żółtawym. Odmiany uprawne arbuza zwyczajnego, skóra może być jasna, ciemnozielona lub cętkowana ciemniejszą zielenią. Mezokarp u nich ma bardziej gąbczastą konsystencję, jest soczysty, miękki. Ma kolor różowy do jaskrawo czerwono różowego, pomarańczowy, żółty.
                                  Zanim jednak przyjdzie nam smakować się różowym soczystym miąższem, na specjalnych plantacjach arbuzy dojrzewają. Uprawia się go w wielu miejscach, tam , gdzie jest sprzyjający ciepły klimat i brak problemów z odpowiednią wilgotnością podłoża. Najprościej sprawę ujmując, jego rozwój jest podobny do naszej rodzimej dyni. Jest płożąca się, osiągająca do 5 metrów łodyga, duże trójdzielne ciemnozielone liście, w ich węzłach wyrastają wąsy czepne.
Po przekwitnięciu żółtych, pięciokrotnych drobnych kwiatów, zaczyna zawiązywać się jadalna jagoda, wypełniona pełnym koloru mezokarpem.


Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen

                                         Płaskie brązowe nasiona, mają wysoką wartość odżywczą. Większą, niż miąższ. Co do smaku nasionek, kwestia dyskusyjna, dla jednych to przyjemny orzechowy test, dla innych kłopotliwe przeszkody, które trzeba wyłuskać zanim się zacznie zajadać różową gąbczastą smakowitością.
                                          Dojrzałe arbuzy z uprawy, mogą być przechowywane do czterech tygodni. W sezonie, ich zbiór, transport, czas na zakup - wszystko to musi się odbywać sprawnie. Jeśli arbuzy zbyt długo czekają na zakup, stają się przejrzałe. Nie można wtedy mówić o smacznym miąższu.
                                          Miąższ arbuza zwyczajnego, w około 90% zawiera wodę, pozostałe 10% to składniki mineralne i witaminy. Przeciwutleniacze (beta-karoten, luteina),aminokwasy, karotenoidy, witaminy A i C, potas, magnez, cytrulina. Prawdziwe bogactwo w pysznym mezokarpie.
Korzyści wypływające z jedzenia arbuza:
* obniżenie i wyrównanie ciśnienia krwi, (zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału, udaru),
* zmniejszenie wystąpienia nowotworów, * wzmocnienie i profilaktyczna ochrona oczu,
* hamowanie rozwoju wolnych rodników, *  poprawa elastyczności naczyń krwionośnych,
* wspomaganie układu trawiennego, zdrowa dieta, * środek moczopędny.
                                Widać więc, że jest wiele powodów, dla których warto sięgać po niosącego nam zdrowie arbuza. Korzystajmy z jego walorów każdego sezonu. Jedzmy miąższ bezpośrednio, albo wykorzystujmy go jako dodatek do szejków owocowych, do deserów, sałatek owocowych.
                                

Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen                          Można także dobra arbuza zwyczajnego wykorzystać do stworzenia maseczki, toniku. Od dawien dawna przemysł kosmetologiczny zainteresował się tą rośliną. Balsamy, kremy, maseczki, toniki - wszystkie na bazie z arbuza, który spowalnia procesy starzenia się skóry oraz stanowi jej ochronę przed niebezpiecznymi promieniami UV.

 
                         W naszej strefie klimatycznej, kawon może być uprawiany, ale, aby doczekać kulistych, dojrzałych smakowitości, należy posiadać choćby małą szklarnię. Inaczej, okres wegetacyjny rośliny jest zbyt długi, w porównaniu z krótkim czasem wiosenno letnim, gdzie wysokie potrzebne do rozwoju temperatury. Arbuzy z uprawy ogrodowej są zawsze o wiele mniejsze niż te, które możemy zakupić w warzywniaku.
      

Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen
Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen

Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen
Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen


Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen

Citrullus lanatus - Arbuz zwyczajny, kawon - Watermeloen


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Watermelon
https://pl.wikipedia.org/wiki/Arbuz_zwyczajny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Watermeloen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz