czwartek, 28 czerwca 2018

Saribus rotundifolius, Livistona rotundifolia - Liwistona okrągłolistna, palma liwistona

                                     Liwistona okrągłolistna, elegancka, pełna lekkości palma, uprawiana u nas (ze względu na warunki klimatyczne) jako roślina doniczkowa. Naturalnie rośnie jako drzewo w tropikalnej i subtropikalnej strefie, osiągając niekiedy bardzo imponujące rozmiary, nawet 40 metrów wysokości.
                                                  Round-leaf fountain palm.eng
Saribus rotundifolius, Livistona rotundifolia - Liwistona okrągłolistna, palma liwistona - Waaierpalm, parasolpalm 


Do pielęgnacji pojemnikowej, możemy zakupić nasiona, albo egzemplarz, mniej więcej 30 centymetrowej wysokości. Przy sprzyjających uwarunkowaniach i naszej troskliwej opiece, roślina może osiągnąć do dwóch metrów wysokości (po około 12 latach).
                                   Główną zimozieloną ozdobą są wachlarzowate liście, które wyrastają z serca
kłodziny. Te dłoniasto podzielone, zielone dekoracje u dorosłego okazu, są w ilości pomiędzy 20, a 30 - co daje nam imponującą, wyrazistą żywą dekorację. Kwiaty biseksualne, drobne żółte, bez większej wartości upiększającej. Po przekwitnięciu na ich miejscu zawiązują się malutki owocki, które w trakcie dojrzewania przechodzą ze słonecznego koloru w bardzo ciemny brąz. Jeśli nie czekamy na nasionka, warto nieestetyczne kwiatostany usuwać; zawsze to oszczędność substancji odżywczych i energii, które roślina może przeznaczyć na inne części.
                                     Po zakupie, liwistona okrągłolistna nie powinna od razu być przesadzana. Poczekajmy kilka tygodni, aż się zaaklimatyzuje. Ustawmy w miejscu, gdzie panuje, tak zwany 'jasny cień'. Zbyt ostro operujące promienie słoneczne będą parzyć, palić i wysuszać liście, zaś zbyt duży cień sprawi że wydłużająca się kłodzina, będzie uboga w wachlarzowate ozdoby.Saribus rotundifolius - Liwistona okrągłolistna


                                    Gdy nadejdzie czas na przesadzenie do większego pojemnika, delikatnie otrzepujemy ziemię z bryły i jej dolną część rozruszajmy palcami. Szybciej korzenie zasymilują się ze świeżą, żyzną glebą. Najrozsądniej zakupić specjalistyczne podłoże do uprawy palm. Jeśli takiego nie mamy, wówczas ziemię kompostową przemieszajmy z piaskiem, humusem (7:2:1) i garścią drobnych kamyków (żwirku, keramzytu, perlitu). Donica nie może być zbyt duża, mniej więcej dwa numery większa od części podziemnej. Z czasem oczywiście przyjdzie nam kupować 'mocniejsze', ale to nadal nie  znaczy, że zbyt wielkie - będzie  chodziło u utrzymanie równowagi rozrastającego się plantu. Podłoże powinno być przepuszczalne (od czasu do czasu, po brzegach możemy je nakłuwać patykiem, nie zranimy korzeni, a poprawimy tam cyrkulację powietrza).
                                 Młode sadzonki chronimy przed zbyt ostrym słońcem, zaś dorosłe egzemplarze lubią kąpiele słoneczne, z tym, że najpierw je do nich należy zahartować. W ciepłe miesiące ten gatunek, świetnie poradzi sobie na letnisku (taras, duży balkon). Jednak wówczas ustawmy go w miejscu osłoniętych od silnych wiatrów i już w połowie sierpnia niech wróci pod dach. W czasie dnia jest ciepło, ale zbyt duży spadek temperatury w nocy, mógłby się odbić na pogorszeniu zdrowia i wyglądu rośliny.
                              Palma liwistona, jest ciepłolubna. Nie toleruje żadnych temperatur minusowych. Jeśli zechcemy jej zafundować okres spoczynku, to w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego, gdzie temperatura nie spada poniżej 15℃, wówczas podlewanie o 1/3 mniej obfite niż to ma miejsce w sezonie. Jeśli chodzi o górną granicę, mogą to być temperatury choćby afrykańskie, ale wówczas plant przenieśmy w miejsce, gdzie słońce nie wyrządzi szkód nadziemnym częściom.Saribus rotundifolius - Liwistona okrągłolistna


Roślina lubi wysoką wilgotność w swoim otoczeniu oraz stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa jest przesuszona; łatwo to sprawdzić: spójrzmy, czy nie ma mokrych plam na powierzchni i wetknijmy przy brzegu palec. Nie lejemy po częściach nadziemnych, nie pozostawiamy wody na podstawku, w osłonce. Woda do podlewania i do zraszania, zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.  W upalne dni i zimą, gdy kaloryfery wysuszają powietrze, wskazane zraszanie. Używamy rozpylacza o drobnym sitku. Po zbyt dużych kroplach, pozostaną na liściach bardzo nieestetyczne plamy.
Warto też zawiesić kilka zwilżaczy. Parująca z nich woda, nie tylko będzie wsparciem dla palmy, a także i nam oszczędzi wdychania zbyt suchego powietrza.
                                  Latem, zabezpieczając folią doniczkę, możemy poddać naszą żywą ozdobę kąpieli. Wodą z natrysku spłukujemy kurz, następnie ustawiamy roślinę w zacienionym miejscu, aby słońce nie poparzyło delikatniejszych listków. Po kilku godzinach wyschną i nabiorą 'zdrowego' blasku.
                                    Jeśli pod nasze skrzydła trafi zaniedbany egzemplarz tej dekoracyjnej palmy, sprawdźmy, w jakiej kondycji jest jej  bryła korzeniowa. Jeśli nie nosi znamion zgnilizny, czy nadmiernego przesuszenia - roślina jest do uratowana. Dostarczamy świeże, właściwe podłoże. Usuwamy  wszystkie części nadziemne, które są przesuszone, połamane, chore, nieestetycznie wyglądające. W przeciągu kilku tygodni powinien wyrastać z serca kłodziny, nowy zdrowy liść, a za nim następne.


Saribus rotundifolius - Liwistona okrągłolistna
Saribus rotundifolius - Liwistona okrągłolistna

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Saribus_rotundifolius
https://pl.wikipedia.org/wiki/Liwistona_okr%C4%85g%C5%82olistna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz