wtorek, 18 czerwca 2024

Livistona australis - Liwistona australijska - Livistona australisch

                                   Liwistona australijska, oryginalna roślina ozdobna, która doskonale sprawdzi się w otwartych przestrzeniach restauracyjnych/biurowych/hotelowych. Jej okazałe listne zimozielone pióropusze oraz charakterystyczna dla rodziny arekowatych kłodzina, to wysokiej klasy walory zdobnicze. Na naturalnych siedliskach, przy powolnym wzroście, osiąga pomiędzy 20, a 25 metrów wysokości, udomowione egzemplarze - tutaj liczmy się z 'gabarytami' pomiędzy 2, a 3 metry wysokości/szerokości.

                                                                           The cabbage-tree palm.ang

Livistona australis - Liwistona australijska - Livistona australisch

                                    Witalnie utrzymana roślina, to lśniące zielone liście. Są wachlarzowate, dłoniasto- złożone z mocno powcinanymi brzegami; widoczny jest wyraźny podział na rozchodzące się promieniście segmenty. Liście, nieco jaśniejsze od spodu, osadzone są na długich, kłujących i sztywnych ogonkach, które wyrastają w szczytowej części  kłodziny. Dzięki swoim okazałym rozmiarom i charakterystycznemu kształtowi, dodają otoczeniu egzotyki i lekkość. Liście długo zdobią, ale nadchodzi czas, gdy szarzeją

i należy ich ogonki przyciąć, co pozostanie składa się na budowę trzonu. Bezpośrednio pod stożkiem wzrostu komórki silnie się namnażają i powiększają go, występuje tzw. przyrost wzmacniający. Kłodzina wyrastając na wysokość już później nie grubieje, stąd u nasady wcale nie jest grubsza niż wyżej. 

                                Palma ta lubi ekspozycje jasne, latem tam gdzie światło dzienne rozproszone, zimą wystawa południowa. Niedobory kąpieli słonecznych, to karłowy pokrój rośliny. Nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli mamy taką potrzebę, aby od drugiej połowy wiosny do początków września liwistona australijska zdobiła na tarasie, albo dużym balkonie. Oczywiście, zanim zadomowi się tam na kilka miesięcy, należy ją zahartować i to po Zimnych Ogrodnikach, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Pod dach w pierwszej dekadzie września; różnica temperatur dzień vs noc, mogłaby osłabić kondycję doniczkowca. Bardzo ważne, aby w tej sytuacji było przepuszczalne podłoże i drożny odpływ w donicy, nie będą zastawały nadwyżki deszczówki, nie dojdzie do zgnilizny bryły korzeniowej. Przy przestawianiu na pewno pomocne okażą się podstawki na kółkach, które oszczędzając czas i nasz kręgosłup, ułatwią transport ciężkiej donicy z i do mieszkania.

Livistona australis - Liwistona australijska - Livistona australisch
          

                                   Podłoże dla palm powinno być żyzne, luźne, przepuszczalne i dobrze trzymające wilgoć, o dużej zawartości próchnicy i odczynie od neutralnego do lekko kwaśnego. Jako podłoża można użyć specjalnej ziemi do palm, którą dodatkowo mieszamy z piaskiem, keramzytem ogrodniczym, bądź ze żwirem oraz perlitem. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej mieszanki dedykowanej palmom w jednym z centrów ogrodniczych, przez internet, bądź (zdarza się) w marketach budowlano-ogrodniczych. Wówczas przed tą mieszanką na spód donicy dającej stabilność roślinie wsypujemy trzy do pięciu centymetrów keramzytu ogrodniczego (kulki), to ochrona bryły korzeniowej przed przelewaniem. 

                                  Świeżo nabyte liwistonie wymagają nieco większej ilości wody, jeśli idzie o podlewanie. Po kilkunastu tygodniach stosujmy tradycyjną 'metodę na palca' - to jest, sucha wierzchnia warstwa podłoża, kolejna dostawa wody. Nie przelewamy, nie zasuszamy. Woda nie powinna zastawać na podstawku, czy w osłonce; zawsze w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w pobliżu roślin. Im chłodniejsze pomieszczenie, tym zimą mniejsza ilość wody do podlewania. Liwistona australijska na naturalnych siedliskach w otoczeniu ma wysoką wilgotność powietrza, więc jeśli nie chcemy zasychających żółtych końcówek liści ustawmy w jej pobliżu kilka zwilżaczy wypełnionych wodą i dodatkowo zraszajmy. Sitko z drobnymi oczkami, aby była mgiełka. Zbyt duże krople wody będą zasychały na blaszkach pozostawiając nieestetyczne plamy. Rosa jest rano i wieczorem, tak więc zgodnie z prawami natury, jeśli zraszamy, róbmy to rano, albo pod wieczór. Ten zabieg w zupełności powinien być wystarczającym jeśli chodzi o utrzymanie czystości liści. Jeśli zdarzy się, że będą przykurzone, pozostaje nam listek po listku wyczyścić z kurzu 'ręcznie', (za każdym razem czysty wilgotny papierowy ręczniczek, którym przeciągamy od wewnętrznej do zewnętrznej strony listka).  Pierwsze godziny po zabiegu roślina nie powinna być eksponowana na słonecznej ekspozycji.

 

Livistona chinensis - Liwistona chińska - Waaierpalm ( foto )

 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Livistona_australis
https://nl.wikipedia.org/wiki/Livistona_australis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz