piątek, 29 czerwca 2018

Agapanthus - Agapant - (Afrikaanse lelie)Agapanthus - Agapant

                                          Agapant, to dekoracyjna bylina, która przybyła z Afryki do Europy już w XVIII wieku. Cieszy, że coraz częściej jest zapraszana do ogrodowych, tarasowych przestrzeni.
Jedyny problem, z nią związany, to to, że nie jest to roślina  mrozoodporna, a co za tym, w naszej strefie klimatycznej, pozostaje nam uprawa pojemnikowa i przenoszenie w pierwszej połowie jesieni pod dach, (rośliny trwałe niezimujące na zewnątrz).


                                             African lily.eng
Agapanthus - Agapant  - (Afrikaanse lelie)

                            Obecnie na rynku ogrodniczym, jest spory wybór pośród wielu odmian hybrydowych. Powstały one z w wyniku, najpierw krzyżowania kilku z 7 gatunków, a następnie poprzez botaniczne eksperymenty łączenia jednej odmiany z inną. Ogólnie można dokonać podziału
na agapanty, które są zimozielone i na te, u których nadziemne części na zimę zamierają. Decydując się więc na zaproszenie agapantu do swojej zielonej przestrzeni,  na etykiecie konkretnego egzemplarza znajdźmy jego nazwę i w książkach, w internecie, poszukajmy informacji na temat jego uprawy. Jeśli mamy do czynienia z zimozielonym, bezdyskusyjnie, na czas od listopada do końca kwietnia, powinien z nim pojemnik stać w chłodnym pomieszczeniu, ale mającym dostęp do dziennego światła. Temperatura ta nie powinna być niższa niż 5℃, a i nie wyższa niż 10℃. Rośliny tracące zieloną szatę, mogą stać w bardziej cienistym zakątku domu, czy pomieszczenia gospodarczego. Wówczas podlewamy 'tyle o ile', tak, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej.
                         Na wiosnę, z początkiem kwietnia, co dwa sezony robimy przesadzania. Pojemnik z odpływem, nie większy od mięsistych kłączy niż dwa numery. Nie chcemy przecież, aby agapant rozwijał przede wszystkim swoją podziemną część, rozwijając w sezonie niewiele kwiatów. Innym roślinom, to by nie odpowiadało, ale nasz plant, im ma ciaśniej, tym ładniej kwitnie ...ot, takie małe odchylenie od normy.
Na spód pojemnika z odpływem, kilka centymetrów keramzytu (kamyków, żwirku, perlitu). Następnie średnio żyzna, bądź próchniczna ziemia o pH delikatnie zakwaszonym. Podłoże przemieszane z garścią kamyków i z dwiema, trzema garściami kompostu (humusu). Ziemia i woda, którą podlewamy tę bylinę, nigdy nie powinny być bardzo zimne, a zawsze w zbliżonej temperaturze do tej, która panuje w otoczeniu plantu
.


Agapanthus - Agapant 
'Summer Love'™ White

                                      Po tygodniowym hartowaniu, pod koniec kwietnia, czy na początku maja, wynosimy donice na zewnątrz. Ekspozycja słoneczna, ale bez narażania na zbyt ostro operujące promienie. Agapanty, mogą zdobić taras, balkon, czy też współtworzyć kompozycję  z innymi bylinami rosnącymi w gruncie. Wystarczy, że wcześnie pozostawimy miejsce na pojemniki (nie jest konieczne wkopywanie ich w ziemię). W zależności od odmiany, agapant może osiągnąć wysokość od 30 do 130 centymetrów. Zdarzają się także egzemplarze, które mają ponad 150 centymetrów, ale to najczęściej ma miejsce w zbiorach kolekcjonerskich.
                                      Z mięsistych kłączy wyrastają szablaste, równowąskie zielone liście, delikatnie się odchylając. Główne ozdoby, baldaszkowate kwiatostany, wieńczą wyrastające ponad kępę liści pędy. Baldachogrono, składa się z wielu pojedynczych delikatnych  kwiatów, każdy ma po sześc płatków. Ozdoby te najczęściej są w 'nieskończonej' ilości odcieni niebieskiego, od jasnych do niebiesko-fioletowych odcieni oraz nowość, agapanty w kolorze białym.
Kwietny spektakl trwa od połowy lipca, nawet do początków października. Przekwitające kwiatostany regularnie usuwamy. Przez większość sezonu, to jest od kwietnia do  końca sierpnia, dostarczamy dodatkowe substancje odżywcze dostosowane do bylin kwitnących. Podobnie jak i wodę, tak i nawozy, dostarczamy nie lejąc nimi po nadziemnych częściach rośliny.


Agapanthus - Agapant

                                    W temacie podlewania, poza wspomnianą już odpowiednią temperaturą wody, warto zaznaczyć, że agapant nie lubi być często moczony. Wierzchnia warstwa podłoża ma być sucha, aby móc po raz kolejny dostarczyć płyn. Ne zostawiamy wody na podstawku, czy w osłonce.
                                  Agapant pozyskujemy poprzez wiosenny wysiew nasion, albo (bardziej popularna metoda), poprzez podział kłączy. Podziału dokonujemy przy przesadzaniu, nie później niż do połowy kwietnia. Roślina nie lubi, gdy się ją poddaje wielu zabiegom pielęgnacyjnym.
                                 Przed przeniesieniem pod zadaszenie, pozbywamy się przesuszonych, obumierających liści, które do końca sezonu spełniły swoją rolę i dostarczyły bylinie niezbędnych substancji odżywczych i energii słonecznej, aby na następnym letnisku, znów było wiele kwietnego koloru. Pozostawienie starych części, to wielce prawdopodobne narażenie agapantu na choroby grzybiczne.
Proszę się nie zrażać tym, że w pierwszym, czy w drugim sezonie, że roślina mam ubogo zakwitnie, pomimo, że przychyliliśmy jej nieba pielęgnując we właściwy sposób. Agapant, musi mieć czas, aby się rozgościć w naszych progach. Kilka miesięcy cierpliwości i będziemy mieli bardzo dekoracyjny 'kawałek nieba' we własnym ogrodzie.Agapanthus - Agapant

Agapanthus - Agapant


Agapanthus - Agapant 
'Summer Love'™ WhiteAgapanthus - Agapant

Agapanthus - Agapant
Agapanthus - Agapant
Agapanthus - Agapant


Agapanthus - Agapant

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Agapanthus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Agapant
https://www.vip-colors.com/2021/08/rosliny-trwae-niezimujace-na-zewnatrz.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz