poniedziałek, 2 lipca 2018

Freesia - Frezja

                          Frezja, piękno zapachu, finezja i wysoka dekoracyjność kształtów. Elegancka ogrodowa, pojemnikowa oraz bukietowa ozdoba. Po dzień dzisiejszy, są tworzone nowe krzyżówki, botanicznych i wcześniej istniejących odmian, po to, aby stworzyć te bardziej trwałe, bogatsze w kolor i w delikatny, przyjemny zapach.

                                          Freesia.eng       
Freesia - Frezja - Freesia.nl


                           Ta kwietna Pięknotka, przywędrowała do nas z Afryki. Podziemną jej część stanowi bulwa, zaś nadziemne to: widlasto rozgałęziająca się łodyga, odziomkowe podłużne liście i główna
ozdoba, kwiaty zygomorficzne . Są  lejkowate, zwrócone do góry, ułożone grzbieciste  o delikatnym słodkim zapachu; prezentują się efektownie. Mogą być koloru : białego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego, niebieskiego, różowego, fioletowego. Dodajmy do tej grupy kwietne 'pachnidełka' dwukolorowe, bądź wielokolorowe i od razu dostrzegamy, że  mamy do czynienia z bardzo barwnymi roślinami. Niektóre z botanicznych odmian, posiadają kwiaty pełne.
* Frezje białe: 'Ambasador', 'Ambiance', 'Ciska'; kwiaty pełne ''Volante', 'Imperium'.
* Frezje niebieskie: 'Bohemian', 'Mercurius', 'Vera' ; kwiaty pełne u 'Blue Bayou'.
Kwiaty u odmian w tym kolorze, mało intensywnie pachną.
* Frezje żółte: 'Maya'. 'Unicum'; kwiaty pełne 'Double yellow'.
* Frezje różowe: 'Orion', 'Opala', 'Pink Passion'.
* Frezje czerwone: 'Red Passion', pełne kwiaty 'Red'.
* Frezje pomarańczowe: 'Nassau', 'Orange Mountain'
                           Nie dziwi więc, że są chętnie zapraszane do ogrodowych i do domowych przestrzeni. W zależności od odmiany, frezja osiąga od 30 nawet do 85 centymetrów (te najwyższe w bukieciarstwie). Po włożeniu do wazonu, łodygi nadal, nieznacznie, ale  pną się wzwyż (podobnie jak u tulipanów). Nie musimy się ograniczać tym, że trzeba wypatrywać frezje w kwiaciarniach, dziś, dysponując choćby niewielkim ogrodem, a nawet balkonem, możemy je uprawiać samodzielnie.
                       

Freesia - Frezja

Na temat pielęgnacji frezji, ile mitów, tyle prawd. Że trudno, że prosto, że trzeba obrywać mutujące się cebulki, że nie obrywać.                    
                     Uporządkujmy wiadomości. Najbardziej widoczne w ogrodzie, w pojemniku, czy w wazonie - frezje są wówczas, gdy w grupie. Oczywiście, nie można odmówić urody i wdzięku pojedynczym rozkwitającym gałązkom, to także żywe dzieła sztuki, niemniej, jeśli chcemy rozpieszczać oczy i noski, potrzeba nam więcej.  Możemy je wkomponować w rabaty z innymi, dopasowując kolor, dodając temu miejscu lekkości i zwiewności. Gałązki frezji wyglądają na bardzo delikatne, ale są trwałe i dzielnie radzą sobie w letniej odsłonie na dworze.
                    Gdy zrywamy je do romantycznego, pełnego mieszanego bukietu, warto ucinać te gałązki, u których jest już widoczny kolor pąków. Te zdecydowanie lepiej będą sobie radzimy przez dłuższy czas, niż dopiero co dojrzewające. Temat dotyczy także zakupów w kwiaciarni.
                     Aby już wcześnie latem w ogrodzie cieszyć się kolorowymi kwiatami frezji, warto bulwy posadzić w pojemnikach nawet już na początku marca. Wtedy po 10 maja przesadzamy je delikatnie do miejsca docelowego w ogrodzie i już w czerwcu cieszymy się kwiatami ( konkretne odmiany mogą kwitnąć od czerwca do końca września). Te frezje, które będą zdobiły w pojemniku, możemy także sadzić jesienią po miesięcznym, półtoramiesięcznym spoczynku.  Bulwy się ukorzenią, z końcem zimy zaczną wyrastać listki, a na koniec wiosny kwiaty.
Gdy roślina pod dachem, temperatura nie powinna być zbyt wysoka, najkorzystniej, gdy będzie pomiędzy 10, a 15℃. Zaczynamy delikatnie  podlewać dopiero wtedy,gdy zaczną się wychylać pierwsze listki, z czasem zwiększamy dostawy wody; cały czas zapewniamy dostęp do źródła dziennego światła.
                    Gdy już donica z widocznymi odziomkowymi liśćmi 'wyląduje' na letnisku, albo bulwy przesadzone zostaną do gruntu, powinna to być w ekspozycji słonecznej, z przepuszczalnym średnio żyznym podłożem o odczynie pH neutralnym, albo delikatnie zasadowym (można zetrzeć kawałek kredy i przemieszać z ziemią w dołku). Podsypać kompostem, bądź humusem, sadzić na głębokość około 6 do 8 centymetrów.
Zakupionych spreparowanych bulw, nie rozdzielamy.
                  

Freesia - Frezja

Dbamy o odchwaszczanie, z początkiem czerwca dla roślin sadzonych bezpośrednio w gruncie, zaleca się ściółkowanie (odpada odchwaszczanie, zmniejsza się wyparowywanie wody). Przy odmianach wysokich, możemy posiłkować się podporami, ale trzeba tez wiedzieć, że to leży w naturze frezji, że jej pędy się delikatnie odchylają.
                        Kwiaty w pojemnikach regularnie podlewamy. Robimy to wtedy, gdy jest przesuszona wierzchnia warstwa. Nie zalewamy, nie lejemy po nadziemnych częściach. O roślinach sadzonych w gruncie, nie zapominamy w czasie suszy. Obrywany regularnie stare, nieestetyczne kwiatostany. Jeśli chcemy kwiaty do wazonu, tak jak wcześniej było wspomniane, tniemy je. gdy pąki zaczynają nabierać koloru.
                       Zasilamy nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin ogrodowych kwitnących. Robimy to od momentu pojawienia się liści, do rozpoczęcia kwitnienia (dawkujemy, według wskazówek na etykiecie).
                        W połowie października, wykopujemy bulwy. Robimy to w słoneczny dzień. Oczyszczamy je z ziemi, rozdzielamy maluchy i w skrzyneczce z trocinami, albo z suchym piaskiem, przechowujemy w temperaturze nie niższej niż 10℃, nie wyższej niż 15℃ i robimy to do czasu, kiedy zdecydujemy się ponownie po nie sięgnąć. Może to być końcówka jesieni (do donicy ze świeżym, próchnicznym podłożem, bez podlewania do pierwszych liści), może to być wiosna do pojemników, aby kwiaty kwitły w nich latem, albo, mogą to być pojemniki, z których potem nabierające obrotów bulwy powędrują do ogrodowego gruntu.
                    Frezja, w mowie kwiatów symbolizuje radość, delikatność, miłość, szacunek. Jest pięknem  i to całkiem zrozumiałe, że wiele panien młodych życzy sobie wiązanki ślubne, stworzone właśnie z tych kwietnych Pięknotek.Freesia - Frezja

Freesia - FrezjaFreesia - Frezja
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Freesia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Frezja
https://nl.wikipedia.org/wiki/Freesia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz