wtorek, 3 lipca 2018

Sarcococca confusa - Vleesbes

                                        Sarcococca confusa,kompaktowy zimozielony krzew. Nowinka na europejskim rynku ogrodniczym. Nie charakteryzuje się pełną mrozoodpornością, stąd wskazanie, aby w naszej strefie klimatycznej, prowadzić go w uprawie pojemnikowej.
Jeśli się na nią zdecydujemy, wówczas w zamian dostaniemy  spełniającą przez cały rok dekoracyjną swoją rolę roślinę. A jej pachnące białe ozdoby (kwitnienie czas przedwiośnia), obdarują nasz zmysł powonienia pięknym, delikatnym zapachem.

                                       Sweet box.eng
Sarcococca confusa - Vleesbes

Lancetowate liście, młode w kolorze soczystej jasnej zieleni, starsze nabierają głębszego odcienia. Kwitnienie trwa około półtora miesiąca. Na miejsce przekwitających ozdób zawiązują się ciemnoczerwone jagody, które przebarwiają się w jeszcze ciemniejszy kolor. Są dekoracyjne, więc
sami zdecydujmy, czy chcemy roślinę kilka tygodni przetrzymać w takim stanie, a później przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne, czy ciąć od razu po kwitnieniu.
Okres wegetacyjny wcześniej niż u innych roślin, które obsypią się kwieciem wiosną, więc przy uprawie pojemnikowej już pod koniec stycznia zwiększamy dostawy wody które dotychczas były mniej obfite (tyle o ile, aby nie przesuszyć bryły korzeniowej). I zaczynamy zasilanie nawozem do roślin ogrodowych kwitnących.
Donice możemy wynosić na letnisko, gdy temperatury na plusie, choć mogą się zdarzyć przymrozki.   Po pierwsze, przycinamy krzewowi fryzurkę (dorosłe egzemplarze dorastają do mniej więcej 80, zdarza się, że do 100 centymetrów). Tniemy około 25%, to korzystnie wpłynie na zagęszczenie pokroju i oswobodzimy sarcococcę z przekwitniętych kwiatostanów. 
Po drugie, odczekajmy po ostatnim zabiegu dwa tygodnie i przesadźmy ten ozdobny krzew do większej o dwa numery donicy. Pojemnik z odpływem, w którym pierwsza warstwa, to pięć centymetrów żwirku (kamyków, keramzytu) , następnie ziemia ogrodowa o pH lekko zakwaszonym. Przesadzanie najpóźniej, co dwa sezony.
                           
                                                         

Sarcococca confusa - Vleesbes


                             Wiosną wynosimy roślinę na dwór. Hartujemy, nie chcemy, aby zbyt wysoka różnica temperatur doprowadziła do opadnięcia dużej ilości dekoracyjnych listków (zimne wiosenne noce). Nie wystawiamy także od razu do 'ostrego' słońca. Każda radykalna zmiana, będzie skutkowała pogorszeniem kondycji.
 W sezonie możemy donicę wkopać do gruntu, albo ustawić na podwórzu, tarasie,
 większym balkonie. Wskazana ekspozycja, gdzie światło rozproszone, albo niewielki cień. 
                             Sarcococca confusa, doskonale odnajduje się jako soliter, a i bezproblemowo wkomponowuje się w kwietne żywe dekoracje z innymi roślinami, na przykład, stanowiąc tło dla roślin jednorocznych (doniczkowych, bądź tych sadzonych bezpośrednio w gruncie). Także leśne, zacienione zakątki,nieformalne niskie żywopłoty.
                           Strefa USDA 7-9, ale nie oszukujmy się, chwila zaniedbania, silny jesienny przymrozek i roślina nam wypadnie. Warto więc wcześniej, przed nimi, przenieść ją do bezpiecznego miejsca i nie zapominać o podlewaniu.
                           Zapraszając do swojej przestrzeni  sarcococca confusa, zaprosimy roślinę nietuzinkową, rzadko spotykaną, jeszcze rzadziej rozpoznawaną. Gdy wiemy już jak ją pielęgnować, nie musi być zarezerwowana wyłącznie dla ogrodów kolekcjonerskich.
                                              

Sarcococca confusa - VleesbesSarcococca confusa - Vleesbes


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Sarcococca_confusa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz