środa, 4 lipca 2018

Eremurus stenophyllus - Pustynnik wąskolistny - Naald van Cleopatra

                                         Pustynnik wąskolistny, azjatycka piękność, która z każdym rokiem co raz bardziej śmielej i częściej rozrasta się w europejskich ogrodach. Doceniana za oryginalne słoneczne kwiatostany i niezbyt kłopotliwą jej uprawę (pod warunkiem, że zna się podstawy pielęgnacji).
                                       Ten gatunek pustynnika (wszystkich jest około sześćdziesięciu), świetnie odnajdzie się w ogrodzie skalnym, sadzony w ogrodzie w większej grupie, czy też  pośród  innych roślin - zwiewnych niższych traw, czy bylin.


                                                 Narrow-leaved foxtail lily.eng
Eremurus stenophyllus - Pustynnik wąskolistny,  (Igła Kleopatry) - Naald van Cleopatra (soort)


Podziemne części rośliny, to bulwiaste rozrastające się kłącza. 'Nie przepadają' za częstym przesadzaniem i za nadwyżką wody, więc miejsce docelowe sadzenia, powinno być dobrze przemyślane. W grę nie wchodzą miejsca zalewowe, ani tam, gdzie podłoże charakteryzuje się zbyt
dużą stała wilgotnością.
                                   Bylinę sadzimy na głębokości około  15 centymetrów , także co 15 centymetrów. Ważne, aby korzenie nie układać pionowo, a płasko - niech wyglądają jak 'ośmiorniczki'. Robimy to w podłożu próchnicznym, średnio żyznym, gdzie jest przepuszczalność. Odczyn pH neutralny, bądź delikatnie zakwaszony. W dołek, na sam spód wsypmy warstwę żwirku (keramzytu, kamyków) dodatkowa ochrona przed zgnilizną. Po jesiennych nasadzeniach, czasami może nam przyjść uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wdzięki części nadziemnych, pustynnik może pokazać dopiero, gdy rozpocznie się drugi sezon wegetacyjny. 'Na dwoje babka wróżyła', więc być może uda się zobaczyć na powierzchni roślinę już kolejnej wiosny po posadzeniu.  Idąc tym kierunkiem, wiosenne sadzenie (po ustąpieniu przymrozków), to większe prawdopodobieństwo doczekania kwiatów w następnym roku.Z nasion kwietne ozdoby po trzech, czterech latach (opcja dla cierpliwych).
Późną jesienią, zimą, powinniśmy zabezpieczyć kłącza przed  zbyt obfitymi opadami i przed przemarznięciem (charakteryzuje się średnią mrozoodpornością). Możemy do zabezpieczenia użyć gałęzi iglaków, drobno oczkowanej siatki, albo odwróconych do góry dnem donic (z niewielkim odpływem, który będzie tym razem odpowiedzialny za cyrkulację świeżego powietrza).
                               Ekspozycja słoneczna. Regularnie odchwaszczamy. Gdy pojawią się liczne, tworzące rozetę liście, możemy roślinę ściółkować. Będzie rosła w tym miejscu kilka lat, więc ta warstwa po pierwsze zimą będzie stanowiła kołderkę, zaś latem wpłynie znacznie na zahamowanie wyparowywania wody. Także wtedy, gdy zaczną wyrastać liście, rozpoczynamy nawożenie. 
                          

Eremurus stenophyllus - Pustynnik wąskolistny - Naald van Cleopatra
                     
                                     Używamy nawozu wieloskładnikowego, przeznaczonego dla roślin ogrodowych kwitnących. Stosujemy według wskazań na etykiecie do momentu, gdy zaczną pojawiać się pierwsze kwiaty.
Z czasem, gdy podłużne liście 'pójdą' wzwyż, zaczną się także pojawiać pędy. A na ich szczytach powoli rozwijać groniaste kwiatostany.
                                     Kwitnienie przebiega od końca maja do początku lipca. Piękne kwietne grona lekko poddają się podmuchom wiatru na sporych wysokościach. Odmiany mogą dorastać pomiędzy 150, a 220 centymetrów. Kolor kwiatów może być biały, pomarańczowy, różowy, a najczęściej spotykanym jest żółty.
                                   Kiedy tylko groniaste kwiatostany zaczynają kwitnąć, liście jakby kończyły swoją misję, czerpią słoneczną energię i zasychają. Nie wygląda to zbyt estetycznie, dlatego dobra 'miejscówką', będzie posadzenie grupy tych roślin, pośród traw, niższych bylin.
                                  Igła Kleopatry (tak pospolicie czasami także nazywa się tę roślinę). nadaje się na kwiat cięty.
Po przekwitnięciu, zaczynają  się zawiązywać torebki, wypełnione dojrzewającymi nasionami.
                                   Bulwiaste kłącza przesadzamy, co cztery, pięć lat. Po skończonym kwitnieniu, usuwamy pędy. w połowie września wykopujemy kłącza, oddzielamy od zeschniętych liści, oczyszczamy, dokonujemy podziału. Od razu sadzimy je w  w nowym miejscu, ostatecznie w starym, ale po bardzo dobrym wcześniejszym kompostowaniu. Bulwy pustynnika po podziale ('ośmiorniczki'), należy od razu sadzić, ponieważ dość szybko się przesuszają, a powinny zostać jędrne, aby był zdrowy rozwój i piękne kwitnienie.
                                     Pustynnik wąskolistny, jest rośliną oryginalną, rzadko spotykaną. Na pewno przyjaźnie się rozgości nie tylko w ogrodach kolekcjonerskich.Eremurus stenophyllus - Pustynnik wąskolistny - Naald van CleopatraEremurus stenophyllus - Pustynnik wąskolistny - Naald van CleopatraEremurus stenophyllus - Pustynnik wąskolistny - Naald van CleopatraEremurus stenophyllus - Pustynnik wąskolistny - Naald van Cleopatra
Eremurus robustus - Pustynnik olbrzymi, (Igła Kleopatry) - Naald van Cleopatra (soort) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Eremurus_stenophyllus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pustynnik_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Eremurus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz