czwartek, 5 lipca 2018

Lunaria rediviva - Miesiącznica trwała - Vaste Judaspenning

                                                 Miesiącznica trwała,jest rośliną pół cienia. Dziko rośnie na terenie niemal całej Europy. Ze względów dekoracyjnych, chętnie zapraszana do ogrodów leśnych, naturalistycznych, w stylu wiejskim. Bylina ta, świetnie się odnajdzie tam, gdzie brak ostrych promieni słonecznych, za to średnio zasobne wapienna o stałym stopniu wilgotności gleba.


                                                   Perennial honesty.eng
Lunaria rediviva - Miesiącznica trwała - Vaste Judaspenning


                                 Pełzające kłącze posiada odrosty korzeniowe. Owłosiona, pionowo rosnąca łodyga, otoczona jest sercowatymi, ząbkowanymi liśćmi w kolorze soczystej zieleni. Przez maj,
czerwiec i początek lipca ma miejsce kwitnienie. Biały pojedynczy kwiat jest czteropłatkowy, o średnicy,mniej więcej, 2.5 centymetra; w kolorze białym z lekkim 'ombre' w kolorze jasno niebieskim, bądź w jasno różowym. Kwiaty wydzielają delikatny przyjemny zapach. Po ich przekwitnięciu, zawiązują się bardzo dekoracyjne łuszczyny, wypełnione nasiennikami Silnie spłaszczone, ze spiczastymi zakończeniami. Wyglądają jakby były odlane z masy perłowej.
                                   Roślina, nie ma zbyt wielkich wymagań w temacie uprawy. Na metr kwadratowy sadzimy cztery sztuki. Dorosły egzemplarz, osiąga pomiędzy 70, a 100 centymetrami wysokości. Podłoże przepuszczalne, średnio zasobne, o odczynie pH zasadowym, bądź neutralnym. Jeśli mamy zbyt kwaśną glebę, do dołka zetrzyjmy kawałek kredy i przemieszajmy ją z garścią kompostu i z ziemią.
                                  Ekspozycja zacieniona, ale niebyt duży cień. Gdy za ciemno, pędy się zbyt wydłużają, nieestetycznie; jest słabe kwitnienie, a co za tym idzie, mało dekoracyjnych 'srebrników'.
Stała umiarkowana wilgotność podłoża. Nie mogą to być miejsca zalewowe, ani takie, w którychLunaria rediviva - Miesiącznica trwała - Vaste Judaspenning


ziemia robi się zbita. Przy zasobnej glebie, nie nawozimy.                         
                                 Kwiaty nadają się do cięcia, do  naturalistycznych bukietów, zaś efektowne 'perłowe' ozdoby do tworzenia bukietów z suszek.
                                 'Blaszki', 'Judaszowe srebrniki', najprościej jest rozmnożyć przez wysiew nasion. Drugi sposób, to podział rozrastającego się kłącza.
Miesiącznica trwała, posiada także nazwę ludową - nocna panna. Jest tak dlatego, że kwiaty pachną najintensywniej wieczorem, dzieje się tak, ponieważ roślina zwiększa swoje szanse na zapylenie przez ćmy.
                         W lasach liściastych, oraz na ich obrzeżach ten gatunek miesięcznicy rośnie także na zboczach. Jeśli więc w swoim ogrodzie mamy trudność z zagospodarowaniem stromego zbocza, 'nocna panna' podoła temu wyzwaniu.


Lunaria rediviva - Miesiącznica trwała - Vaste Judaspenning
oraz  Geranium - Bodziszek ( foto )
oraz Brunnera - Brunera - Kaukasisch Vergeet-mij-nietje   ( foto )
                                                   

Lunaria rediviva - Miesiącznica trwała - Vaste Judaspenning


Lunaria rediviva - Miesiącznica trwała - Vaste JudaspenningLunaria annua - Miesiącznica roczna - Judaspenning ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Lunaria_rediviva
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miesi%C4%85cznica_trwa%C5%82a
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vaste_Judaspenning
http://vip-colors.blogspot.com/2017/01/geranium-soorten-bodziszek-gatunki.html
http://vip-colors.blogspot.com/2016/11/brunnera-brunera.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz