środa, 10 lipca 2019

Eremurus robustus - Pustynnik olbrzymi, (Igła Kleopatry) - Naald van Cleopatra

                                   Pustynnik olbrzymi, czy jako kwiaty cięte w domowej przestrzeni, czy na ogrodowej rabacie - wszędzie prezentuje się spektakularnie. Rozmiar, kolor, kształt kwiatostanów, wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z rośliną bardzo atrakcyjną.
Przy prowadzeniu właściwej uprawy, kwitnienie może rozpocząć się już pod koniec maja.


                                                Giant desert candle.eng
Eremurus robustus - Pustynnik olbrzymi, (Igła Kleopatry) - Naald van Cleopatra (soort)


Części podziemne, to karpy. Sadzimy je do nagrzanego podłoża na przełomie sierpnia i września. Mając na uwadze, że roślina osiąga wysokość 2 do 2.5 metra, (gdzie kwiatostany do 70 centymetrów), to karpy należy ulokować na odpowiedniej głębokości,
(2 pomiędzy 15, a 20 centymetrów). Gdy zostaną posadzone zbyt płytko, nie zostanie zachowana
równowaga części nadziemnych i rośliny 'wypadną'.
                              W zależności od odmiany, kwietne ozdoby mogą być w kolorze białym, żółtym, żółtym, pomarańczowym, bądź w różowym. Plus, doliczmy cały wachlarz odcieni tych kolorów podstawowych.
                              Przy uprawie pustynnika, bardzo ważna sprawą jest to, aby podłoże było po drenażu. Nadwyżki wody, gleby z wysokim stopniem wilgotności, tereny zalewowe - to nie będzie służyło rozwojowi roślin.
Dlatego wszędzie tam, gdzie gleby przepuszczalne, średnio żyzne, o co najwyżej średnim stopniu wilgotności, to będą optymalne miejscówki. Wiedząc, że gatunek jest dość pokaźnych rozmiarów, nie narażajmy pędów na połamania. Albo  w trakcie trwania sezonu posiłkujmy się podporami, albo już na samym początku ulokujmy planty w miejscu zacisznym, osłoniętym od porywistych wiatrów.
Kłącza, często nie przesadzajmy, nie lubią tego. Raz na kilka lat, w zupełności wystarczy (a nawet trzeba, ponieważ pomimo dostarczania substancji odżywczych gleba się wyjaławia i z roku na rok, kwiatostany będą niższe.
Ważne, aby przy sadzeniu, korzeni nie układać pionowo, a płasko - niech wyglądają jak 'ośmiorniczki'. Na zimę okrywamy to miejsce gałązkami świerkowymi, agrowłókniną, bądź drobno oczkowaną siatką.


Eremurus robustus - Pustynnik olbrzymi, (Igła Kleopatry) - Naald van Cleopatra (soort)

Zabezpieczenie kłącza przed  zbyt obfitymi opadami i przed przemarznięciem (charakteryzuje się średnią mrozoodpornością).
                                   Po późno letnich  nasadzeniach, czasami może nam przyjść uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wdzięki części nadziemnych, pustynnik może pokazać dopiero, gdy rozpocznie się drugi sezon wegetacyjny. 'Na dwoje babka wróżyła', więc być może uda się zobaczyć na powierzchni roślinę już kolejnej wiosny po posadzeniu.  Idąc tym kierunkiem, wiosenne sadzenie (po ustąpieniu przymrozków), to większe prawdopodobieństwo doczekania kwiatów w następnym roku.Z nasion kwietne ozdoby po trzech, czterech latach (opcja dla cierpliwych).
Ekspozycja słoneczna. Regularnie odchwaszczamy. Gdy pojawią się liczne, tworzące rozetę liście, możemy roślinę ściółkować. Będzie rosła w tym miejscu kilka lat, więc ta warstwa po pierwsze zimą będzie stanowiła kołderkę, zaś latem wpłynie znacznie na zahamowanie wyparowywania wody. Także wtedy, gdy zaczną wyrastać liście, rozpoczynamy nawożenie. 
                                       Używamy nawozu wieloskładnikowego, przeznaczonego dla roślin ogrodowych kwitnących. Stosujemy według wskazań na etykiecie, od kwietnia do połowy czerwca.
Z czasem, gdy podłużne liście 'pójdą' wzwyż, zaczną się także pojawiać pędy. A na ich szczytach powoli rozwijać groniaste kwiatostany.
                                          Kiedy tylko groniaste kwiatostany zaczynają kwitnąć, liście jakby kończyły swoją misję, czerpią słoneczną energię i zasychają. Nie wygląda to zbyt estetycznie, dlatego dobra 'miejscówką', będzie posadzenie grupy tych roślin, pośród traw, niższych bylin.
                                  Igła Kleopatry (tak pospolicie czasami także nazywa się tę roślinę). nadaje się na kwiat cięty.
Po przekwitnięciu, zaczynają  się zawiązywać torebki, wypełnione dojrzewającymi nasionami.
                                   Bulwiaste kłącza przesadzamy, co cztery, pięć lat. Po skończonym kwitnieniu, usuwamy pędy. w połowie września wykopujemy kłącza, oddzielamy od zeschniętych liści, oczyszczamy, dokonujemy podziału. Od razu sadzimy je w  w nowym miejscu, ostatecznie w starym, ale po bardzo dobrym wcześniejszym kompostowaniu. Bulwy pustynnika po podziale ('ośmiorniczki'), należy od razu sadzić, ponieważ dość szybko się przesuszają, a powinny zostać jędrne, aby był zdrowy rozwój i piękne kwitnienie.


Eremurus robustus - Pustynnik olbrzymi, (Igła Kleopatry) - Naald van Cleopatra (soort)Eremurus robustus - Pustynnik olbrzymi, (Igła Kleopatry) - Naald van Cleopatra (soort)
Eremurus stenophyllus - Pustynnik wąskolistny - Naald van Cleopatra (soort) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pustynnik_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Eremurus
https://en.wikipedia.org/wiki/Eremurus_robustus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz