wtorek, 9 lipca 2019

Chamaerops humilis - Karłatka niska - Europese dwergpalm

                                   Karłatka niska, zaprezentować się nam może w zwartym, dość niewysokim pokroju, gdzie krótka kłodzina; oraz w wyższej formie, a to dzięki kilku pniom, które stanowią podstawę palmowych pióropuszów. Roślina, która przetrwać może wiele (suszę, czasowe spadki temperatur), jednak my chcąc posiadać elegancko prezentującą się egzotyczną żywą ozdobę, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby móc nią cieszyć oczy, a nie 'gratulować sobie', że pomimo wszystko plant przetrwał.
                                    Jako, że gatunek ten pochodzi z rodziny arekowatych, główną ozdobą naszej

                                                     European fan palm.eng
Chamaerops humilis - Karłatka niska - Europese dwergpalm
 'Compacta'


mieszkalnej, biurowej, bądź w czasie letniska, tarasowej przestrzeni, będą sztywne pióropusze. Liście te, w kolorze zieleni, skupione są w szczytowej części specyficznego pnia (kłodziny) i mogą tworzyć pełen lekkości i poruszenia wachlarz nawet na wysokość 2.5 metra. Aby pielęgnować takich 'gabarytów' egzemplarz, potrzeba wielu, wielu lat. U dobrze rozwijającej się karłatki, ilość liści może
wynosić ponad 20! Co daje wyrazistą, elegancką, żywą dekorację.
                                  Do pielęgnacji pojemnikowej, możemy zakupić nasiona, albo egzemplarz, mniej więcej 30 centymetrowej wysokości. Choć plant jest dość odporny na spadki temperatur, nie decydujmy się na zakupy przez internet, czy 'donicę' sprzed drzwi kwiaciarni, gdy na dworze poniżej 10℃. Po zakupie,  roślina nie powinna od razu być przesadzana. Poczekajmy kilka tygodni, aż się zaaklimatyzuje. Ustawmy w miejscu, gdzie panuje, tak zwany 'jasny cień'. Zresztą, przez cały okres uprawy, zbyt ostro operujące promienie słoneczne mogłyby parzyć, palić i wysuszać liście, zaś zbyt duży cień sprawić, że wątła kłodzina,wyda ubogie listki.
                                Gdy nadejdzie czas na przesadzenie do większego pojemnika, delikatnie otrzepujemy ziemię z bryły i jej dolną część rozruszajmy palcami. Szybciej korzenie zasymilują się ze świeżą, żyzną glebą. Najrozsądniej zakupić specjalistyczne podłoże do uprawy palm. Jeśli takiego nie mamy, wówczas ziemię kompostową przemieszajmy z piaskiem, humusem (7:2:1) i garścią drobnych kamyków (żwirku, keramzytu, perlitu). Donica nie może być zbyt duża, mniej więcej dwa numery większa od części podziemnej. Z czasem oczywiście przyjdzie nam kupować 'mocniejsze', ale to nadal nie  znaczy, że zbyt wielkie - będzie  chodziło u utrzymanie równowagi rozrastającego się plantu. Podłoże powinno być przepuszczalne (od czasu do czasu, po brzegach możemy je nakłuwać patykiem, nie zranimy korzeni, a poprawimy tam cyrkulację powietrza).


Chamaerops humilis - Karłatka niska - Europese dwergpalm
 'Compacta'


                                 Młode sadzonki chronimy przed zbyt ostrym słońcem, zaś dorosłe egzemplarze lubią kąpiele słoneczne, z tym, że najpierw je należy zahartować. W ciepłe miesiące ten gatunek, świetnie poradzi sobie na letnisku (taras, duży balkon). Jednak wówczas ustawmy go w miejscu osłoniętych od silnych wiatrów i już w połowie sierpnia niech wróci pod dach. W czasie dnia jest ciepło, ale zbyt duży spadek temperatury w nocy, mógłby się odbić na pogorszeniu zdrowia i wyglądu rośliny.
                              Karłatka niska jest jedną z dwóch rodzimych pal naszego kontynentu. Z tym, że temperatury północno wschodniej części Europy, są zdecydowanie odmienne niż te, jakie panują w Basenie Morza Śródziemnego, gdzie są rodzime tereny tego gatunku. Uznajmy więc, że jest to roślina jest ciepłolubna. Prowadzona w uprawie pojemnikowej, nie toleruje żadnych temperatur minusowych. Jeśli zechcemy jej zafundować okres spoczynku, to w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego, gdzie temperatura nie spada poniżej 14℃, wówczas podlewanie o 1/3 mniej obfite niż to ma miejsce w sezonie. Jeśli chodzi o górną granicę, mogą to być temperatury nawet 'afrykańskie', ale wówczas plant przenieśmy w miejsce, w którym promienie słoneczne nie wyrządzą szkody liściom.
Roślina lubi wysoką wilgotność w swoim otoczeniu oraz stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa jest przesuszona; łatwo to sprawdzić: spójrzmy, czy nie ma mokrych plam na powierzchni i wetknijmy przy brzegu palec. Nie lejemy po częściach nadziemnych, nie pozostawiamy wody na podstawku, w osłonce. Woda do podlewania i do zraszania, zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.  W upalne dni i zimą, gdy kaloryfery wysuszają powietrze, wskazane zraszanie. Używamy rozpylacza o drobnym sitku. Po zbyt dużych kroplach, pozostaną na liściach bardzo nieestetyczne plamy.
Warto też zawiesić kilka zwilżaczy. Parująca z nich woda, nie tylko będzie wsparciem dla palmy, a także i nam oszczędzi wdychania zbyt suchego powietrza.
                                  Latem, zabezpieczając folią doniczkę, możemy poddać naszą żywą ozdobę kąpieli. Wodą z natrysku spłukujemy kurz, następnie ustawiamy roślinę w zacienionym miejscu, aby słońce nie poparzyło delikatniejszych listków. Po kilku godzinach wyschną i nabiorą 'zdrowego' blasku.
                                    Jeśli pod nasze skrzydła trafi zaniedbany egzemplarz tej dekoracyjnej palmy, sprawdźmy, w jakiej kondycji jest jej  bryła korzeniowa. Jeśli nie nosi znamion zgnilizny, czy nadmiernego przesuszenia - roślina jest do uratowana. Dostarczamy świeże, właściwe podłoże. Usuwamy  wszystkie części nadziemne, które są przesuszone, połamane, chore, nieestetycznie wyglądające (tniemy blisko 'pnia'). W przeciągu kilku tygodni powinien wyrosnąć z kłodziny, nowy zdrowy liść, a za nim następne.


Chamaerops humilis - Karłatka niska - Europese dwergpalm
 (Egzemplarz rosnący bezpośrednio w gruncie, Hiszpania)


Chamaerops humilis - Karłatka niska - Europese dwergpalm
 'Compacta'

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Chamaerops
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kar%C5%82atka_niska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz