czwartek, 11 lipca 2019

Acaena microphylla - Acena drobnolistna - Stekelnootje

                                      Acena drobnolistna, jest  rozwiązaniem nie tylko  w te miejsca, które wymagają od nas ciągłego odchwaszczania. To także, opcja dywaniku pod ogrodowe drzewa i krzewy,na murki, czy jako jedna z najniższych roślin na skalniaku, na rabacie. Doskonale radzi sobie z czasową suszą, rozrasta się, ale nie na tyle, aby stać się ekspansywną. Pomimo niewielkich rozmiarów, z wdziękiem i z naturalnością zdobi wyznaczone rewiry, choćby to tylko miały być przestrzenie pomiędzy chodnikowymi płytami.

                                                             Acaena.eng
Acaena microphylla - Acena drobnolistna - Stekelnootje
 'Kupferteppich'


                                       Listki podwójnie nieparzystopierzaste, wyglądają subtelnie, podobne do 'paprotkowych', w kolorze brązowo zielonym. To one są główną całoroczną ozdobą. Tak właśnie,
mamy do czynienia z rośliną pół zimozieloną. W drugiej połowie wiosny, darń o wysokości
5 do 7 centymetrów, przyozdabia się drobnymi jasnymi główkowatymi kwiatuszkami. Przez lato, na przekwitniętych ozdobach zawiązują się oryginalne owoce. Zielono-żółte kuleczki otoczone długimi, intensywnie czerwonymi kolcami, przypominają mini wersję owocostanów rącznika pospolitego. Dekoracje te utrzymują się do późnej jesieni. Cześć listków, przebarwia się na rdzawy kolor.
                                      Do pełnie szczęścia, w naszym ogrodzie, acena drobnolistna, potrzebuje naprawdę niewiele. Najkorzystniej będzie rozrastała się na glebie średnio żyznej, przepuszczalnej o niewysokim stałym stopniu wilgotności. Tam, gdzie miejsca zalewowe, albo stały wysoki poziom wilgotności - plant szybko nam wypadnie.
                                     Jedynie w czas, długiej suszy, pokłońmy się i nad tymi maleństwami i dostarczmy im życiodajny płyn.
Wiosną, czeka nas zabieg usuwania przemarzniętych pędów. Będzie ich niewiele, a warto usunąć, gdyż to korzystnie wpłynie na zagęszczenie pokroju całej rośliny.


Acaena microphylla - Acena drobnolistna - Stekelnootje
 'Kupferteppich'

Acaena microphylla - Acena drobnolistna - Stekelnootje
 'Kupferteppich'


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Acena
https://nl.wikipedia.org/wiki/Stekelnootje
https://en.wikipedia.org/wiki/Acaena
https://www.vip-colors.com/2018/10/ricinus-communis-racznik-pospolity.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz