piątek, 12 lipca 2019

Epidendrum radicans (storczykowate).

Rodzina:  Orchidaceae
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Laeliinae
Gatunek: Epidendrum radicans

                                              Epidendrum radicans,fenomenalne, zachwycające, energetyczne. I to pod wieloma względami! Forma kwiatów, ich wyrazisty kolor, wytwarzanie korzeni wzdłuż całej długości pędów (!), w końcu,  oryginalny egzemplarz, którym nie powstydzi się żaden miłośnik kolekcjonujący rośliny z rodziny storczykowatych.


                                         Ground-rooting epidendrum.eng
Epidendrum radicans
 'Orange'

                        Tyle, że do pielęgnacji tego storczyka, potrzeba nico więcej miejsca. Choć początkowo, 'wygląda' pod względem rozmiarówki, całkiem przeciętnie, to w trakcie kolejnych sezonów bogato rozrastające się w większości naziemne pędy, potrzebują odpowiedniej wielkości
pojemnika, aby po ukorzenieniu móc wytwarzać kolejne, młode pokolenia. Ułatwieniem w pielęgnacji mogą okazać się podpory, dzięki pomocy którym, roślina w naszej domowej, biurowej przestrzeni, stworzy prawdziwe żywe dzieło sztuki.
U dorosłego egzemplarza, 2.5 metrowy pęd, to nic nadzwyczajnego. U odmian dostępnych na rynku ogrodniczym, nie spodziewajmy się, aż tak spektakularnych szerokości, niemniej, liczmy się z co najmniej 1.5 metrowymi możliwościami naszego 'domowego' storczyka.
W warunkach naturalnych, plant ten rozwija się na kontynencie Ameryki Środkowej, czyli  w gorącej, tropikalnej strefie klimatycznej. Panują tam wysoka wilgotność powietrza oraz wyłącznie dodatnie temperatury. Plant, czerpie światło dzienne spomiędzy wyższych pięter roślinności, albo używa w  pełni słonecznych kąpieli, gdy zadomowi się pomiędzy skałami, czy na ogródkowych zakątkach. W domu, bezpieczna lokalizacja w czasie upałów, to tam, gdzie rozproszone światło dzienne, zaś ' w codziennym życiu ',  stanowisko jaśniejsze.
Dzikie epidendrum, kwitnie z początkiem lutego do końca kwietnia.
Na naszej szerokości geograficznej, przy uprawie pojemnikowej, oczy cieszyć kwiatami możemy o najmniej spodziewanym czasie. Może to być każda z czterech pór roku. Przy naprawdę sprzyjających warunkach, (otoczenia, pielęgnacyjnych), kwitnienie w przeciągu roku może nawet występować dwukrotnie.


Epidendrum radicans
 'Orange'

Najczęściej w sprzedaży są dostępne egzemplarze, gdzie oryginalne kwiatostany są pomarańczowe gdzie złota warga przyrośnięta. Są również odmiany w kolorach bieli, różu, żółtym i o dwukolorowych płatkach (na przykład, złoto pomarańczowe).
Jajowato podłużne, w jasnej zieleni, bądź złoto zielone liście, mają nie więcej niż 10 cm długości.
                            Jeśli chodzi o uprawę rośliny, jak wiadomo, storczykowate rządzą się swoimi prawami. Optymalna temperatura otoczenia, to 18 do 22 °C. Odchylenia, liczmy co najwyżej cztery stopnie w dół i nawet kilkanaście w górę, przy założeniu, że nie będzie to bezpośrednia wystawa na ostro operujące promienie słoneczne i częstsze dopuszczanie do 'wodopoju'.  Nie tylko w upalne dni, zawsze pilnujmy tego, aby nie polewać wodą po liściach, kwiatach  - 'doniczkowiec' nie będzie narażony, na choroby grzybiczne, na zniszczenia, poparzenia tych części. 
Podłoże, najkorzystniej, gdy zakupione te specjalistyczne dla storczykowatych. Jeśli nie, stwórzmy przepuszczalną  mieszankę (ziemi, kory, perlitu, humusu). Przesadzamy po okresie spoczynku, co sezon.Czyli, mniej więcej sześć do ośmiu tygodni po zakończeniu kwitnienia. Wówczas, delikatnie patyczkiem otrząsamy spomiędzy korzeni starą mieszankę. Po umyciu, (wyparzeniu ceramicznej), ponownie możemy wykorzystać tę samą doniczkę.
                            Jak wiadomo, storczyk nie może mieć 'mokrych nóg' . Korzenie zaraz 'się zbuntują' i mamy po roślinie. Nie lejmy wodą po częściach nadziemnych. Używamy odstałej (24 godziny), bądź przegotowanej, których temperatura jest zawsze przybliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu


Epidendrum radicans
 'Orange'

rośliny. Znając rytm epidendrum, w czasie sezonu wegetacyjnego, podlewanie jest bardziej obfite, niż od momentu końca kwitnienia i przez dwa kolejne miesiące - wówczas plant wchodzi w stan spoczynku, a my ograniczamy podlewanie przynajmniej o 1/3 (ale nie częstotliwość). Nowe przyrosty na pędach głównych, to informacja, że znowu rozpoczynają się 'wyższe obroty', także w temacie podlewania.
                      Na pewno, zabiegiem, który bardzo storczykowi przypadnie do gustu, będzie zraszanie. I to nie tylko w upalne dni, czy zimową porą przy pracujących kaloryferach. Rozpylacz o drobnych oczkach, nie pozostawi na liściach nieatrakcyjnych plam, 'odkurzy je'. Bardzo ważne jest to, aby woda z rozpylacza nie była pozostawiana w nasadach liści (nie chcemy przecież, aby nasze rośliny zajęły choroby grzybiczne. To też powód, dla którego nie podlewamy lejąc wodą po delikatnych kwiatuszkach, czy po liściach).
Plus, dwa trzy zwilżacze wypełnione wodą i ustawione w pobliżu doniczki. Wyższy poziom wilgotności powietrza, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i nam samym.
                      Z momentem startu wypuszczania nowych pędów, (rozpoczęcia kolejnego sezonu wegetacyjnego), również rozpoczynamy nawożenie. Wieloskładnikowy nawóz z przeznaczeniem dla rodziny storczykowatych, dostarczamy raz w miesiącu, według wskazówek na etykiecie. Robimy to do momentu, gdy z pąków rozwiną się ostatnie kwiaty. Według wielu opinii miłośników storczykowatych, lepiej 'wchodzi' i wychodzi i na zdrowie plantom z tej rodziny, nawóz ten z płynnych kapsułek.
                        Regularnie usuwając przekwitające ozdoby i starzejące się części, oszczędzimy roślinie substancji odżywczych i sił witalnych. 


Epidendrum radicans
 'Orange'
Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie   ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Epidendrum_radicans

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz