poniedziałek, 4 września 2017

Clivia miniata - Kliwia cynobrowa, K. pomarańczowa - Sint-Jozefplant

                          Kliwia pomarańczowa, gdy kwitnie, jest wyrazistą ozdobą naszej mieszkalnej,czy biurowej przestrzeni. W swoim naturalnym środowisku, to jest na kontynencie afrykańskim, rośnie bezpośrednio w gruncie na obrzeżach wilgotnych lasów, w otulinie innych, wyższych roślin. W naszej strefie klimatycznej, to roślina doniczkowa. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, może gorące miesiące spędzać na letnisku.Ale bez dwóch zdań, gdy pierwsze chłodne noce, powinna wrócić pod dach.
                                                          Natal lily.eng
Clivia miniata - Kliwia cynobrowa, K. pomarańczowa - Sint-Jozefplant

                              W zależności od odmiany, na rynku ogrodniczym mamy do wyboru zakup rośliny, która może mieć (jako dojrzały egzemplarz) od 50 do 90 centymetrów wysokości. A kolor kwiatów, to paleta słonecznych, energetycznych barw - od bananowego, głębokiej pomarańczy, po jaskrawą czerwień.
Zakup gotowej sadzonki, wysiew nasion, pobranie odrostów korzeniowych, czy przy przesadzaniu poprzez podział bryły korzeniowej - to sposoby, dzięki którym możemy nabyć tę kwietną piękność.

                            Aby doczekać efektywnego kwitnienia, dbamy o plant przez cały rok. Donica z odpływem, ustawiona na podstawce, albo w osłonce. Pierwsza warstwa, kilkucentymetrowa keramzytu, albo drobnych kamyków (ochrona przed zgnilizną korzeni, dodatkowa wentylacja części podziemnych). Ziemia do roślin doniczkowych, umiarkowanie zasobna, przepuszczalna. Pojemnik powinien być niewiele większy od bryły. Znakiem do wiosennego przesadzania są wyrastające ponad powierzchnię niewielkie odrosty korzeniowe.
Podlewamy częściej mniej, niż raz a za dużo. Robimy to wówczas, gdy przesuszona wierzchnia warstwa podłoża. Najkorzystniej używać wody miękkiej, o temperaturze zbliżonej do tej, która panuje w pomieszczeniu. Nawożenie w okresie wegetacyjnym od 'wystartowania' pędu do końca sierpnia. Jeśli nie przesadzamy wiosną rośliny, wymieńmy wierzchnią warstwę ziemi, na nową, niewyjałowioną.
Wystawa północna, wschodnia, zachodnia. Ważne, aby nie wystawiać rośliny bezpośrednio na silnie działające promienie słoneczne; światło dzienne rozproszone.


Clivia miniata - Kliwia cynobrowa, K. pomarańczowa - Sint-Jozefplant

                                     Roślina ta nie jest mrozoodporna. Jednak w okresie spoczynku, to jest od końca października do początków kwietnia, zapewniamy jej niższą temperaturę, niż ta, która panuje w ogrzewanych pomieszczeniach. Optymalna to 10 - 16 °C. Zmniejszamy podlewanie, chodzi o to, aby nie dopuścić do zasuszenia bryły korzeniowej. W chłodniejszym miejscu donica nie powinna być postawiona bezpośrednio na zimnej posadzce, ciepłe nogi zimą, to gwarancja zdrowego rozwoju w pozostałych porach roku. Pielęgnację tego plantu, zaleca się robić w ochronnych rękawiczkach. Każda część tej doniczkowej piękności jest silnie trująca.
                                   Liście kliwii cynobrowej, o głębokim kolorze zieleni, podłużne, rosną na wysokość 80% tego ile mierzy wyrastający pomiędzy nimi pęd. Naprzeciwlegle układające się ozdoby, delikatnie  odchylone, więc zielona część rośliny ma dość równomierny pokrój. Poza najczęściej spotykanym  zielonym kolorem, możemy również spotkać odmiany,  u których liście są częściowo wybarwione ( stapiające się ze sobą jaśniejsze i ciemniejsze pasy na liściu), stąd musimy pamiętać o niewystawianiu rośliny na bezpośrednie słońce. Jej liściaste części bez chlorofilu są bardziej delikatne i w zasadzie bez szans, jeśli chodzi o konfrontację z siłą słońca.
Wiosną wyrasta pomiędzy liśćmi pęd, na szczycie którego zaczyna rozwijać się baldachowaty kwiatostan. Pojedynczy kwiatuszek, przypominający kształtem kielich,  najczęściej posiada sześć płatków ( rzadziej pięć), gdzie wyraźniej jaśniejsza część wewnętrzna. Usychający kwiatostan usuwamy. 
                                     Energetyczne kwiaty utrzymują się kilka tygodni; najczęściej pojawiają się wiosną, ale przy szczególnie satysfakcjonującej pielęgnacji i optymalnych warunkach temperatury, kwitnienie może  powtórzyć się jesienią.Clivia miniata - Kliwia cynobrowa, K. pomarańczowa - Sint-Jozefplant

Clivia miniata - Kliwia cynobrowa, K. pomarańczowa - Sint-JozefplantClivia robusta - Kliwia robusta ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kliwia_cynobrowa
https://en.wikipedia.org/wiki/Clivia_miniata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz