piątek, 1 września 2017

Liriope muscari - Liriope szafirkowata - Leliegras

                           Liriope szafirkowata, chińska piękność, która z każdym rokiem staje się bardziej znana szerszemu gronu sympatyków kwietnych ogrodowych ozdób. Charakteryzuje się średnią mrozoodpornością, dość wysokim dostosowaniem, jeśli chodzi o zanieczyszczenia miejskie i rzadko kiedy imają się jej choroby ( chyba, że wynikną takowe poprzez nasze zaniedbania w uprawie).                                                         Big blue lilyturf.eng
Liriope muscari - Liriope szafirkowata - Leliegras                                  Obecnie na rynku ogrodniczym jest możliwość zakupu kilkunastu odmian tego gatunku. Poza bezpośrednim zakupem sadzonek, pozostaje nam jesienny wysiew, wiosenny podział bryły korzeniowej, albo na przełomie sierpnia i września, pobranie niewielkich rozetek.
Wysokość rośliny, pomiędzy 25, a 45 centymetrami. Soczyście zielone liście, są podobnego wzrostu,co wczesnym latem wyrastające pędy, z tym, że te pierwsze delikatnie
odchylają się, tworząc dekoracyjną kępę. Z początkiem lipca na szczytach pędów rozpoczyna się kwitnienie. Setki drobniutkich kwiatuszków, tworzą rozwijający się kwiatostan. Możemy spotkać odmiany w kolorze białym, różowym, fioletowo-niebieskim i ogólnie rzecz ujmując, w niemal wszystkich odcieniach nieba. Ozdoby te są dość trwałe i mogą utrzymywać się po kilka tygodni. Jeśli regularnie będziemy usuwali te przekwitnięte, faza kwitnień, może się utrzymać aż do początków października.

Liriope muscari - Liriope szafirkowata - Leliegras

                   
                                   Patrząc na liriope szafirkowate, trudno  nie kojarzyć go z wyglądem  muscari . Ta bylina, to jakby letnia i jesienna odsłona, 'wiosennych szafirków'.  I miłe to, że z każdym spojrzeniem myśli wiosenne. Jak więc najlepiej zadbać o liriope, jak je uprawiać ?
Możemy posłużyć się pielęgnacją w pojemniku, albo bezpośrednio sadzić w gruncie. Jeśli mamy w ogrodzie pół cienisty zakątek, najlepiej pod murem, albo w otulinie wyższych roślin, to miejsce idealne. Podłoże przepuszczalne, średnio próchniczne, o pH neutralnym, albo delikatnie kwaśnym. Umiarkowana, stała wilgotność gleby, to podstawa zdrowego rozwoju rośliny. W czasie suszy i na czas bezśnieżnej zimy (gdy brak zagrożenia przymrozkami, w czasie dnia), podlewamy. Wyściółkowanie, latem pomoże utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności, a zimą ochroni przed mrozami.  Ziemia się wyjaławia, więc co rocznie wiosenne przekopanie gruntu w bliskości byliny, krowiakiem. Do połowy lata można także, przy okazji nawożenia pozostałych roślin kwitnących i tę podsypać kilkoma garściami nawozu w granulacie.
                                 Kępa liści w późnojesiennych i zimowych miesiącach, zacznie wyglądać o wiele mniej atrakcyjnie.Większa część 'trawy' wypadnie, pozostałe będą się wybarwiać. Są dwie szkoły, co z tym zrobić. Po pierwsze, w połowie października możemy przyciąć zieloności na wysokość około 2/3 i bardziej obsypać, niż zasypać niewielkim kopczykiem świeżej ziemi ogrodowej (dostarczamy substancje odżywcze, osłaniamy przed mrozem).  Druga technika, to przetrzymać całą kępę do wiosny i wówczas ściąć.
Liriope muscari - Liriope szafirkowata - Leliegras                                     Dobrze jest, co trzy, cztery sezony zająć się podziałem i przesadzeniem kępy. Wiosennie, albo po przekwitnięciu kwiatostanów, odmłodzimy roślinę, zasadzimy nowe egzemplarze w miejscu, gdzie nie jest wyjałowiona ziemia i nabędziemy nowe sadzonki z mięsistymi kłączami, którymi możemy podzielić się z innymi sympatykami kwietnych ozdób.
                                       Liriope szafirkowata, w uprawie pojemnikowej, gleba, zasilanie, nawadnianie, miejsce ustawienia  - wszystko tak samo, jak pielęgnacja tej sadzonej bezpośrednio do gruntu. Przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami przenosimy donicę do chłodnego pomieszczenia, gdzie dostęp do dziennego światła. Nie ustawiamy bezpośrednio na zimnej posadzce, podlewamy mniej obficie niż w sezonie wegetacyjnym, tak,aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, nie pozostawiamy wody na podstawce.Starajmy się, aby woda była w co najmniej w temperaturze, jaka panuje w pomieszczeniu. Wiosną przeprowadzamy cięcie. Wynosimy na zewnątrz, gdy minie zagrożenie wiosennych przymrozków. Co dwa sezony przesadzamy do większego pojemnika ( zawsze z odpływem).     
                               Bylina ta nie jest kłopotliwa w uprawie. Naszą cierpliwość może popróbować, gdy ją wysiejemy, a ona zakwitnie dopiero w drugim sezonie. Ale, czy to byłaby pierwsza roślina, dla której urody, z pełnym zrozumieniem, czekaliśmy, aż osiągnęła maksimum możliwości?     Liriope szafirkowata, 'wiosenny oddech' w  letnio-jesiennym ogrodzie.
Liriope muscari - Liriope szafirkowata - LeliegrasLiriope muscari - Liriope szafirkowata - LeliegrasLiriope muscari - Liriope szafirkowata - Leliegras

Liriope muscari - Liriope szafirkowata - Leliegras
Liriope muscari - Liriope szafirkowata - Leliegras


Liriope muscari - Liriope szafirkowata - Leliegras
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Liriope_muscari
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/07/muscari-szafirek-druifhyacint.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz