wtorek, 23 lipca 2019

Hydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - Klimhortensia

                                  Hortensja pnąca, w pełni sezonu wegetacyjnego, to szal w soczystej zieleni z jasnymi ażurowymi kwietnymi ornamentami. Zaś jesienią, to złoto pomarańczowa energetyczna
odsłona przebarwiających się listków. Plant, może być prowadzony  po: murze, pergoli, ogrodzeniu, drzewach.  Bez podpory, stanie się rośliną okrywową (!)
Przy ekspozycji wertykalnej, nie obędzie się bez dodatkowych umocnień, gdyż dorosłe egzemplarze mogą osiągnąć imponujące rozmiary, choć początki, dość niewinne ...  

                                                    Climbing hydrangea.eng
Hydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - Klimhortensia


niewielkie przyrosty i sezon, do trzech, brak baldachowatych kwiatostanów. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż w następnych latach, kwietna obfitość nas przyjemnie zaskoczy. Białe, bądź delikatnie kremowe kwiatuszki, zaczynają rozkwitać już w połowie czerwca. Przy sprzyjających
warunkach (uprawy i atmosferycznych), proces ten będzie trwał do początku sierpnia.
Kwiatostany, dumnie prezentować się mogą nie tylko na zielonym bogatym listnym tle. Aktualnie w sprzedaży są również odmiany, u których listki są dwukolorowe. Przykłady:
* hortensja pnąca  'Miranda', blaszka zielona z nieregularnymi żółtymi marginesami;

* hortensja pnąca 'Silver', blaszka szaro zielono z nieregularnym jasnym obrzeżeniem, docel.3-6 m;
* hortensja pnąca 'Kuga Variegated', efektownie wybarwiające się blaszki (z żółtego na zielony).
                                   Gdy minie czas na zaaklimatyzowanie, bryła korzeniowa zdrowo się rozrośnie, poza kwitnieniem, rozpoczyna się również szybszy wzrost; nawet do 50 centymetrów w ciągu jednego sezonu.  Docelowa wysokość, w zależności od odmiany, to pomiędzy 10, a  25 metrów. Plant, dość dobrze znosi przycinanie (oczywiście, przeprowadzane według pewnych zasad). Jednak, jeśli nie możemy zapewnić mu odpowiedniej przestrzeni do rozwoju, tak, aby w pełni wyeksponował swoje wdzięki, po prostu wyszukajmy do naszej ogrodowej przestrzeni inne ogrodowe pnącze.
Pędy dość szybko drewnieją, hortensja pnie się ku górze; jednak pod ciężarem przybywającej masy
i tam, gdzie nie ma wystarczająco porowatego muru, niezbędna jest nasza pomoc przy zapewnieniu stabilności. Przytwierdźmy do ściany siatkę, bądź drewnianą kratkę; zachowajmy kilkucentymetrowy odstęp, aby zapewnić sprawny obieg powietrza. Od dołu zaś, umieśćmy drewniane podpory. Taka żywa dekoracja na jednej ze ścian, to poza funkcją zdobniczą, również niewielki spadek temperatury w pomieszczeniu (w upalne dni, każda kreska w dół, to bezcenny dar).
                         Jeśli chodzi o prowadzenie hortensji pnącej  po drzewach, wybierzmy takie egzemplarze, które poradzą sobie z tym zadaniem i same na tym nie ucierpią (stabilność, szeroki pień, odpowiednia wysokość). Również posiłkujmy się drewnianymi podporami; znajdźmy taki sposób ich mocowania, aby nie niszczyć brył korzeniowych.


Hydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - Klimhortensia


                                     Miejsce zaciszne, z ekspozycją, gdzie, tak zwany 'jasny cień'. Słoneczko do tego momentu jest w porządku, gdy nie pali, nie niszczy delikatnie ząbkowany jajowatych listków i nie hamuje kwitnienia.
Wymaga stanowisk półcienistych z glebą próchniczą o lekko kwaśnym pH, gdzie stały średni stopień wilgotności. Przed posadzeniem sadzonki, zróbmy porządny drenaż. Gleby zalewowe, 'zbite', gliniaste, to kiepska 'miejscówka'. W czasie suszy i przy bezśnieżnych zimach, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. Latem, robimy je rano,albo pod wieczór; zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Temperatura wody, zawsze powinna być zbliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
O ile, starsze egzemplarze, charakteryzują się dość wysoką mrozoodpornością (największą, spośród pozostałych gatunków hortensji), to o młodziki po pierwszym i drugim sezonie wegetacyjnym, należy dodatkowo zadbać. Dolną część podsypujemy około 15, 20 centymetrowym kopczykiem ziemi; gdy zanosi się na temperatury poniżej -17°C, warto posiłkować się osłoną z agrowłokniny, bądź z drobno oczkowanej siatki (zostanie zachowana przepuszczalność powietrza).
Gatunek ten, dość wcześnie rozpoczyna wegetację, a więc, 'mocniejsze ' wiosenne przymrozki, mogą narobić szkód. Dlatego, warto te dwie zimy, roślince nadskakiwać, przy naszym wsparciu, zahartuje się i kolejne lata zaprezentuje zdrowy, bogaty pokrój.
                                    W ciągu roku, nawozimy dwukrotnie. Pierwsza dostawa substancji odżywczych, od połowy maja do połowy czerwca; druga we wrześniu, gdzie w składzie nie powinno być azotu - roślina powinna wejść w stan spoczynku przed nadejściem temperatur minusowych. (Używajmy nawozów wieloskładnikowych z przeznaczeniem dla rodzaju hortensja). Podlewając inne ogrodowe piękności rozcieńczoną gnojówką ze skrzypu, bądź z wrotycza pospolitego, także śmiało możemy chlusnąć i pod tę 'horteśkę'.
                                    Kolejnym z zabiegów pielęgnacyjnych, jest przycinanie. W pierwszych dwóch, trzech latach, to połączenie pielęgnacji z formowaniem bogatszego pokroju (bardzo oszczędne przycinanie); w kolejnych sezonach, usuwamy wyłącznie przekwitnięte kwiatostany (po zakończeniu kwitnienia) oraz stare, zniszczone, przesuszone, przemarznięte części (regularnie).

Hydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - KlimhortensiaHydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - KlimhortensiaHydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - Klimhortensia
Hydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - Klimhortensia
Hydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - Klimhortensia 
 
 
Hydrangea anomala subsp. petiolaris - Hortensja pnąca - Klimhortensia

 
 


Hydrangea - Hortensja (gatunki) - Hortensia (soorten) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hortensja_pn%C4%85ca
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrangea_petiolaris
https://www.vip-colors.com/2019/03/pnacza-w-ogrodzie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz