poniedziałek, 22 lipca 2019

Celosia argentea var. cristata - Celozja grzebieniasta - Hanekam (soort)

                                           Celosia argentea var. cristata, to jedna z trzech odmian gatunku Celosia argentea . Celozja grzebieniasta, to oryginalność i wyrazistość w jednym. Choć mamy do czynienia z rośliną jednoroczną, warto dołożyć starań, aby w sezonie zdobiła nasze ogrodowe, balkonowe, czy tarasowe przestrzenie. Ze  względu na brak odporności na temperatury minusowe, od samego początku, czyli od momentu wysiania nasion, należy rośliny przed tym zagrożeniem chronić.
                                             
                                                              Cockscomb.eng
Celosia - Celozja - Celosia.nl
Celosia argentea var. cristata - Celozja grzebieniasta - Hanekam (soort)

Wczesny wysiew do rozsadnika, bo już na przełomie lutego i marca. Ważne, aby nie do zimnej ziemi i w pomieszczeniu, gdzie temperatura pomiędzy 18, a 22℃. Wschody następują dość szybko, ale nie martwmy się tym, że maj za pasem, a ten gatunek celozji wciąż pod dachem. Docelowa wysokość roślin, to w zależności od odmiany, od 20 do 50 centymetrów (wliczając i nietypowe kwiatostany).
A, że kwitnienie rozpoczyna się od końca czerwca i trwa do pierwszych przymrozków, to nasze doniczkowce, powinny pozostać w domowym ciepełku, aż będziemy mieli pewność, że nie powrócą wiosenne przymrozki.
                                 Po wyniesieniu na letnisko, celozje 'lądują ' w docelowych pojemnikach (z odpływem), albo są sadzone bezpośrednio do gruntu. Gdzie mogą być roślinami obwódkowymi, albo jednym ze średnich pięter jednorocznej rabaty.
Przy regularnym usuwaniu już nieestetycznie prezentujących się kwiatostanów, wydłużamy okres kwitnienia.
                                    Wyjątkowość kwiatostanu tego gatunku celozji, to 'ilość w jedność'. Wiele pojedynczych drobnych kwiatuszków, jest zebrana w masę na zgrubiałym, rozszerzonym i ukształtowanym w postaci koguciego grzebienia osadniku. Do tego  czytelne, bardzo widoczne kolory (żółty, różowy, czerwony, pomarańczowy, a ostatnimi czasy u odmiany hybryd. niebieski).
Liście owalne lancetowate, tworzą doskonałe zielone tło dla soczystych kwietnych barw.
                                   Miejscówka zaciszna, osłonięta od silnych wiatrów. Ekspozycja słoneczna. Podłoże przepuszczalne próchnicze, dobrze zasobne. Nawozimy od momenty 'wyprowadzki ' na letnisko do końca sierpnia, nawozem wieloskładnikowym dla roślin jednorocznych kwitnących.Podlewamy regularnie, starając się utrzymać średni stopień wilgotności gleby. Nie zostawiamy wody w osłonce,czy na podstawku. Temperatura płynu powinna być w zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.
                                    W ogrodzie, na tarasowym stole, w domowym bukiecie, czy w zimowej kompozycji z innymi suszkami - celozja grzebieniasta prezentuje się bardzo atrakcyjnie. 


Celosia argentea var. cristata - Celozja grzebieniasta - Hanekam (soort)


                        


Celosia argentea var. cristata - Celozja grzebieniasta - Hanekam (soort)Celosia argentea var. cristata - Celozja grzebieniasta - Hanekam (soort)Celosia argentea var. cristata - Celozja grzebieniasta - Hanekam (soort)Celosia argentea var. cristata - Celozja grzebieniasta - Hanekam (soort)


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Celosia_argentea_var._cristata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Celozja
https://nl.wikipedia.org/wiki/Celosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz