środa, 6 lipca 2016

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - HortensiaHortensja ogrodowa, jej macierzyste tereny, to  Japonia i Półwysep Koreański. Niekwestionowana, wieloletnia ozdoba każdego ogrodu. Wysoce dekoracyjny krzew liściasty, który na dobre zadomowił się w naszej świadomości i co bardzo cieszy, także w europejskim klimacie strefy umiarkowanej.
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
'Campino pink'                              Krzew rozwija sztywne pędy, które z czasem drewnieją. Wiosną pierwsze rozwijają się liście. U gatunku ciemnozielone, owalne, dość duże. U odmian można spotkać o jaśniejszym wybarwieniu, albo rozwijając się najpierw przybierają brunatną barwę (a ta przechodzi 
w zieleń). Główną, sezonową ozdobą rośliny są jej efektownie prezentujące się kwiaty. Baldachogrona, to okazałe pełne koloru kule. Możemy wybierać pośród bieli, różów, czerwieni, odcieni niebieskiego.
Pojedynczy kwiat, posiada niewielkie kwiaty płodne w środku baldachogrona, zaś te płonne dekoracyjne na zewnątrz.  Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec maja i trwa około półtora miesiąca. Tylko i wyłącznie od nas zależy, czy kwietne zasychające dekoracje pozostaną na krzewie przez zimę i następne kwitnienie za dwa lata, czy bardziej nam jednak zależy na co rocznym kwitnieniu i wówczas, usuniemy 'suszki' we właściwym czasie po sezonie.
                                           Bigleaf hydrangea.eng
Hydrangea macrophylla -  Hortensja ogrodowa -  Hortensia
 
 
                        Nauka uprawy hortensji ogrodowej, nie należała do najprostszych, przy założeniu, że od moich rok rocznie oczekuję obfitego kwitnienia. W książkach, w internecie, wiele sprzecznych, wykluczających się informacji; szczególnie jeśli chodzi o temat cięcia. Moje cztery krzewy kwitną rok w rok pięknie. Jest gęsty pokrój, zdrowe liście. Kilka lat temu, nie zawsze tak było. Napiszę więc o tej eleganckiej roślinie tak, abyście Państwo nie popełniali moich wcześniejszych błędów w temacie uprawy.
                                                                

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
oraz
Solidago - Nawłoć - Guldenroede 

                                           Ekspozycja, w miejscu, gdzie brak zagrożenia silnie operujących promieni słonecznych, miejsce cieniste. Liście są bardziej wytrzymałe na słoneczne kąpieli niż kwiaty. A skoro mamy do czynienia z rośliną wieloletnią, nie możemy jej narażać na, choćby sezonowe, niedogodności. Wystawa południowa nie wchodzi grę. Tam, dopiero co rozkwitnięte ozdoby, od razu zostałyby przez promienie słoneczne popalone. Nie wygląda to dobrze, ani też nie jest zdrowe dla rośliny. W zbyt dużym cieniu, słabe kwitnienie, mniejsze kwiatostany.
                                          Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, bądź próchniczne o pH lekko zakwaszonym. Miejsca zalewowe, czy od drugiej strony, ogrody skalne, to kiepskie miejscówki. Wybierzmy miejsce,także pod względem,  w którym w przyszłości roślina będzie miała przestrzeń do zdrowego rozwoju. Zalecane ściółkowanie. Wieloletni egzemplarz, może osiągnąć wysokość 1.5 metra i 2 metry szerokości. Mając jednak na uwadze, co kilka lat cięcie odmładzające, tworzący się zwarty kulisty pokrój, osiąga 1.2 wysokości i 1.5 metra szerokości.
                                     Hortensję ogrodową, najczęściej sadzi się bezpośrednio w gruncie, ale plant ten, także można prowadzić w uprawie pojemnikowej. Wówczas donica z odpływem w odpowiednim rozmiarze, aby bryła korzeniowa miała możliwość rozrastania; przesadzamy co lata wiosną. Na dno warstwa kamyków (żwirku, keramzytu), następnie ziemia ogrodowa przemieszana z humusem, bądź z kompostem. Regularnie podlewamy. Na zimę przenosimy pojemnik do chłodnego pomieszczenia, gdzie dostęp do dziennego światła. Ograniczamy o 1/3 podlewanie, do pełniejszego powracamy od połowy marca, gdy startuje okres wegetacyjny. Nawożenie, podobnie jak rośliny sadzone w gruncie.
                                  Także dla tych hortensji sadzonych w ogrodzie, bardzo ważna jest stała umiarkowana wilgotność podłoża. Roślina szybko regeneruje się po cięciu, nie imają się jej choroby, właśnie gdy ma picie i jedzonko. W czasie suszy i przy bezśnieżnych zimach, nie zapominamy o podlewaniu. Nie lejemy po nadziemnych częściach rośliny, używamy wody w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu (deszczówka, woda miękka). Latem, podlewanie robimy z rana, albo pod wieczór, zaś zimą w godzinach południowych, w bezmroźny dzień.Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensiaoraz
  Lychnis coronaria - Firletka Kwiecista - Prikneus  ( foto )

                              Teraz dwa z najbardziej dyskusyjnych tematów, jeśli chodzi o uprawę tego gatunku hortensji: nawożenie i cięcie.  Pierwszy z tych zabiegów dokonujemy w konkretnych miesiącach w przeciągu roku.Pierwsze dostarczanie substancji odżywczych i minerałów, od połowy marca do końca czerwca; druga tura, to od połowy września do końca października. Postarajmy się używać nawozów specjalnie dostosowanych dla hortensji. W czasie któregoś z wymienionych okresów, możemy zamiennie wykorzystać zasilenie kompostem (humusem, krowiakiem). Przekopujemy którymś z nich, otoczenie krzewu (niezbyt blisko).

                                   Cięcie sanitarne, pielęgnacyjne, odmładzające. Jak już wiemy, że jest kilka możliwości:

 * (1)Zostawiając zasychające, a jednak nadal dekoracyjne kwiatostany na zimę, pozbywamy się ich z krzewu na początku wiosny. Tniemy pęd do zewnętrznej strony krzewu, zaraz nad uśpionymi pąkami. Zadbajmy o to, aby zachować kulisty, elegancki pokrój. Na kwiaty czekamy ponad rok.   Na zimę, zabezpieczamy podziemną część, usypując pomiędzy pędami niewysoki kopczyk ziemi.                  

 *  (2) Pozbywając się zasychających kwiatostanów już w połowie sierpnia (tniemy pęd do zewnątrz, zaraz nad uśpionymi pąkami), kwietne młode ozdoby będziemy mieli już za kilka miesięcy, w następnym sezonie wegetacyjnym). I tutaj, nie zapominajmy o zachowaniu symetrii, przecież chcemy, aby krzew miał zwarty pokrój. Przy tej technice cięcia, przed zimą zabezpieczamy cała roślinę. Na grunt, pomiędzy pędy, nasypujemy dodatkowy kopczyk ziemi, zaś górne części owijamy, na przykład siatką oczkowaną, agrowłókniną, słomianą matą (zostaje zachowana przepuszczalność powietrza, a młode delikatne pączki będą chronione przez mrozem i śnieżną zamarzającą chlapą). Wykorzystując materiał osłaniający, tworzymy jak najbardziej zwarty stożek; związujemy dół i górę. Wówczas, wczesną wiosną, w bezmroźne dni, bez trudu odsłonimy górę, a przed nadejściem przymrozków, bez większych kłopotów zawiążemy ponownie.

Ps. Przy tej technice (usuwania latem wszystkich zasychających kwiatostanów), łatwo jest wpaść w pułapkę - z roku na rok więcej kwiatów, ale stają się drobniejsze. Dlatego, tak ważne jest każdej wiosny przeprowadzanie cięcia odmładzającego (usuwamy jeden, dwa 'stare' zdrewniałe pędy). Wówczas, nasz krzew zachowa okazale prezentujące się kwietne ozdoby.

* (3) Trzeci sposób. Wybieramy rozwiązanie, gdzie prowadzimy krzew tak, aby co roku kwitł i co roku zimą zdobił, takie dwa w jednym. To znaczy, że jeśli wycięliśmy wczesną wiosną część suchych kwiatostanów, będą z tych pędów kwiaty dopiero za ponad rok, ale rok wcześniej wycięliśmy suszki na kilkunastu innych, więc te pędy 'oblepią się' kolorowymi Pięknotkami już w bieżącym sezonie.  

                                                              
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia

 * Co pięć, sześć lat, wskazane, abyśmy robili cięcie odmładzające. I tutaj też dwie drogi wyboru:

1.Tniemy na początku wiosny 'po całości' (około 40 centymetrów od ziemi). Po takim konkretnym strzyżeniu fryzurki, roślina szybko się regeneruje, wyrastają nowe sztywne pędy, ale na kwiaty trzeba czekać ponad rok. A robimy ostre cięcie po to, aby kuliste ozdoby nie były drobne, a prezentowały się okazale i ,aby roślina była witalna.  Mając jeden, czy kilka krzewów - odważmy się na to konkretne cięcie. Roślina będzie nam wdzięczna.

2. Wycinamy wiosną każdego roku 2 do 4 z najstarszych zdrewniałych pędów.                                                       

                                            Każdej jesieni i wiosny usuwamy, zgrabiamy stare liście. Hortensji rzadko się imają choroby grzybiczne, jednak jeśli doprowadzimy do zaniedbań (gnijące stare liście), wówczas  krzew mogą zaatakować patogeny. 
                             Młode egzemplarze hortensji ogrodowej pozyskujemy przez robienie wiosennych odkładów. Na jesieni, odcinamy takie maleństwo od rośliny macierzystej i mamy gotową sadzonkę. 
W sezonie kwietne ozdoby z tego dekoracyjnego krzewy utrzymują  się w niewysokich kompozycjach w wazonie, a suszki do suchych bukietów. 
                             To tylko i wyłącznie Państwo będziecie wiedzieli, co dla waszej hortensji jest najlepsze. Tutaj jest kilka możliwości, jak najlepiej o nią zadbać. Moja nauka na temat hortensji, nadal trwa. 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
 
 
 
 
 

 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
 
 
 
 
 


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia 
 oraz
Yucca filamentosa - Jukka karolińska -  Palmleile 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia   
(cięcie w połowie VIII)

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia   
(cięcie w połowie VIII)Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia   


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia    
    oraz   
Rhododendron molle  - Różanecznik japoński, azalia japońska -  Azalea Japanse  ( foto )
 Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia   
   oraz Tanacetum parthenium - Złocień mauruna,Wrotycz m. - Moederkruid ( foto )
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia  
 Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia 

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
oraz Lavandula angustifolia - Lawenda wąskolistna, l. lekarska  - Echter Lavendel
( foto ) 

oraz  Rosa - Róża - Rozen  ( foto )
 


 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
oraz Lavandula angustifolia - Lawenda wąskolistna, l. lekarska  - Echter Lavendel
( foto )


 Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
  'Frisbee Blue'  Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
w Giethoorn

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
  w Giethoorn


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
 oraz  Pyracantha - Ognik - Vuurdoorn ( foto )
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
     ( XII )
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
      (III)

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
    (IV)Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
    oraz Hydrangea arborescens  - Hortensja krzewiasta  - Sneeuwbal ( foto )

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
oraz Salix integra - Wierzba całolistna, w. zwarta, w. japońska -  Bonte wilg  
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
    Choroba powstała w wyniku  braku nawożenia


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
    (VII)


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
    (szczepiona na podkładce) 
 
 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
    (XI)

 
 

 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
   'Campino pink'

 
 
 Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
Pojedynczy kwiatostan pod koniec października

 
 

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
(X)

 
 

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
(X)

 
 
 

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
Pojedynczy kwiatostan pod koniec października

 
 
 
 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
(XI)

 
 
 

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
   oraz Hydrangea paniculata  -  Hortensja bukietowa - Pluimhortensia  ( foto )  
 
 
 

 
 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
   oraz Hydrangea paniculata  -  Hortensja bukietowa - Pluimhortensia  ( foto )

 
 

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia


 
 

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia
 

 
 
 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia   
Dwuletnia sadzonka, która w maju zostanie posadzona w ogrodzie


 
 
 
 
Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia   

 
 
 


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia 
Egzemplarz szczepiony na podkładce

 

 

 

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia


 


 

Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia

 

 


Hydrangea macrophylla - Hortensja ogrodowa - Hortensia

 


Hydrangea - Hortensja (gatunki) - Hortensia (soorten) ( foto )
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrangea_macrophylla
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hortensja_ogrodowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hortensia_%28plant%29
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz