piątek, 16 lipca 2021

Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana

                               Hortensja piłkowana, opis uprawy, przykłady atrakcyjnych odmian. Kolejny z gatunków rodzaju hortensja, który wzbogaci swoją obecnością każdą ogrodową przestrzeń. Mniej rozpoznawalna niż hortensja ogrodowa, choć z sezonu na sezon zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków. To oraz 

                                                            Mountain hydrangea.eng

Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana

nowe atrakcyjne jej odmiany, 'podkręcają' licznik polubień i zakupów. Hortensja piłkowana, osiąga pomiędzy 1, a 1.5 metra wysokości przy 0.6 do 08. metra szerokości. Takie 'gabaryt' predysponują ją nie tylko do sadzenia bezpośrednio w gruncie, ale również do uprawy pojemnikowej. Ogrody przydomowe,

parki, ogrody orientalne, rabaty, ozdobne donice - wszędzie tam dla niej będzie dobra miejscówka. Krzew obficie będzie kwitł od czerwca aż do połowy sierpnia, gdy zapewnimy mu odpowiednie warunki uprawy. Wystawa południowa odpada, zdecydowanie ekspozycja tam, gdzie latem roślina nie będzie zażywała w godzinach południowych kąpieli słonecznych. USDA 6a (-23,3 °C), także odmiany gatunku, nadają się do uprawy nie tylko w cieplejszych częściach kraju. Otóż, sukces można odnieść w każdym z ogrodów, pod warunkiem, że przed trudnymi zimowymi warunkami krzew będzie 'opatulony', (na dół około 15 centymetrowy kopczyk ziemi (który wiosną bez trudu będzie można rozsunąć), a spodziewając się niższych temperatur niż - 23°C 'górę' owijamy agrowłókniną, albo drobno oczkowaną siatką). Minęła zimą i nadal trzeba być czujnym. Po wiosennym przycinaniu (od połowy marca do połowy kwietnia), zawiązujące się kwietne pąki szybko przemarzną, gdy bezbronną roślinę zaatakuje majowy przymrozek. Warto więc do Zimnych Ogrodników, mieć w pobliżu hortensji agrowłókninę. Jeśli komuś nie zakwitła od kilku lat, ma już odpowiedź, dlaczego tak się stało.  Przy uprawie pojemnikowej,gdy pojemnik dostosowany do warunków zimowych z drożnym odpływem, wystarczy 'opatulić górę', gdy w 'zwykłej' donicy, wówczas
pod koniec października, 'doniczkowiec' trafić pod dach do chłodnego jasnego pomieszczenia, gdzie będzie regularnie podlewany niewielkimi dostawami wody. Jednak,  przy takiej technice uprawy (przenoszenie, należy dysponować odpowiedniej wielkości korytarzem/jasnym garażem/pomieszczeniem gospodarczym - więc, aby nie nadwyrężać kręgosłupa, od razu warto zainwestować w odpowiedni pojemnik i roślinę przez zimę pozostawić na zewnątrz.

Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana

Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, o pH delikatnie zakwaszonym i o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. (Drenaż, jednym z podstawowych uwarunkowań pomyślnej uprawy).  Miejscówka osłonięta od silnych wiatrów, zapewniona odpowiednia przestrzeń do wzrostu. Tereny zalewowe oraz ogrody skalne, to kiepskie lokalizacje.
Zalecane ściółkowanie, (odpada odchwaszczanie, w czasie upałów więcej wody jest zatrzymywanej w podłożu). Bardzo ważna jest stała umiarkowana wilgotność podłoża. Roślina szybko regeneruje się po cięciu, nie imają się jej choroby, właśnie gdy ma picie i jedzonko. W czasie suszy i przy bezśnieżnych zimach, nie zapominamy o podlewaniu. Nie lejemy po nadziemnych częściach rośliny, używamy wody w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu krzewu, (deszczówka, bądź woda odstała). Latem, podlewanie robimy z rana, albo pod wieczór, zaś zimą w godzinach południowych, w bezmroźny dzień.
Jeśli w pobliżu jest staw, oczko wodne - będzie to na wielki plus, jeśli chodzi o stworzenie sprzyjającego mikroklimatu (wyższa wilgotność powietrza). Sadząc młodą sadzonkę, ulokujmy ją tak, aby w kolejnych latach miała zapewnioną przestrzeń życiową.

                                   Nie usuwamy przekwitających ozdób 'na bieżąco'. Poprzez te części i do późnej jesieni poprzez liście, roślina czerpie energię słoneczną, która kumulowana w bryle korzeniowej 'pomaga' krzewowi przetrwać trudne zimowe warunki, a potem pod koniec wiosny eksplodować kwietnym  pięknem. Przypomnienie, pędy skracamy o 1/3 ich długości połowa marca do połowy kwietnia. Wówczas również przeprowadzamy cięcie sanitarne, (usuwamy zniszczone, połamane, ocierające się o siebie pędy).
Po trzech, czterech latach uprawy - każdej wiosny wycinamy 2 do 3 z najstarszych zdrewniałych pędów, (cięcie odmładzające). Ma to na celu odmłodzenie rośliny. Zdrewniałe, najstarsze części bez trudu odróżnimy od tych bardziej witalnych.
Każdej jesieni i wiosny usuwamy, zgrabiamy stare liście. Hortensji tej rzadko

Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana

imają się choroby grzybiczne, jednak jeśli doprowadzimy do zaniedbań (gnijące stare liście), wówczas  krzew mogą zaatakować patogeny. Hortensja piłkowana, nawożenie.  Substancje odżywcze dostarczamy w okresie wegetacyjnym dwukrotnie. W połowie kwietnia (po usunięciu 'suszek), nawóz wieloskładnikowy (w granulacie, bądź w płynie), z przeznaczeniem dla rodziny hortensjowatych i po raz drugi w połowie września, ale tym razem używamy nawozu, w składzie którego nie ma azotu. Co którąś wiosnę, zamiast kupnych wspomagaczy, możemy wokół okręgu najdalej wysuniętych pędów, wykopać kilkanaście dołków i wypełnić je mieszanką niewyjałowionej ziemi z kompostem (humusem, czy przekompostowanym krowiakiem).         

                             Młode egzemplarze, najprościej pozyskać przez zrobienie wiosennych odkładów. Na jesieni, odcinamy takie maleństwo od rośliny macierzystej i mamy gotową sadzonkę.  Inną drogą jest w czerwcu pobranie sadzonek wierzchołkowych, ukorzenienie ich i pielęgnowanie  przez zimę w jasnym, nieogrzewanym pomieszczeniu z niezbyt obfitymi, ale regularnymi dostawami wody.

                           Hortensja piłkowana, posiada półkolisty pokrój, który tworzą dość wyprostowane, drobne, słabo rozgałęziające się pędy. Liście eliptyczne, długości pięciu do ośmiu centymetrów, na końcach zaostrzone, brzegiem ostro piłkowane. U gatunku, z wierzchu liście są ciemnozielone, od spodu lekko omszone; późnym latem i jesienią liście przebarwiają się na bordowo zielono i opadają. U odmian w sezonie liście mogą być: żółte, jasnozielone, czerwonawe. 'Spłaszczone' kwiatostany o średnicy

Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana

ośmiu do dziesięciu centymetrów, na szczytach pędów. Są one zbudowane z dwóch rodzajów kwiatów: zebranych w środku drobnych, niebieskawych kwiatów płodnych, oraz otaczających je po obwodzie, zwykle w jednym, zewnętrznym okółku, znacznie większych, błękitnych lub różowych kwiatów płonnych. Przy bardziej zasadowym podłoża kwitnienie roślin na różowo/czerwono, zaś podłoże kwaśne przyczyni się do kwitnienia w odcieniach niebieskiego. Gatunek jest kwasolubny, więc w takich uwarunkowaniach będzie rozwijał się najbardziej witalnie, (naturalne stanowiska w Japonii oraz na Półwyspie Koreańskim). W sprzedaży również można spotkać mieszańce (krzyżówka hortensji piłkowanej z hortensją ogrodową , na przykład 'Preziosa'). Gatunek hortensji do małego i dużego ogrodu, do nasadzeń pojedynczo i w grupach, do zestawień kolorystycznych i tworzenia monotematycznych kwietnych 'plam'.

Przykłady atrakcyjnych odmian:

* Hortensja piłkowana 'Golden sunlight', wysokość szerokość 1.2/0.7 metra. Wiosną i latem liście żółte, przed opadnięciem zielenieją. Okazałe kwiatostany z wianuszkiem białoczerwonych kwiatów płonnych otaczający różowe/niebieskawe kwiaty płodne.

* Hortensja piłkowana 'Kurenai', zwarty pokrój, wysokość szerokość 0.8/06 metra. Wiosną i latem liście zielone, na jesieni czerwienieją. Wianuszek kwiatostanu w różu, płatki do połowy w ciemnym różu/bordo; płodne bladoróżowe. 

* Hortensja piłkowana 'Bluebird', liście jasnozielone, miejscowo lekko zaczerwienione. Kwiatostany lekko wypukłe. Kwiaty brzegowe duże - zależnie od odczynu gleby: różowe lub jasnoniebieskie; płodne w delikatnym różu, bądź jasny niebieski.

* Hortensja piłkowana 'Forget me not'liście połyskujące zielone, jesienią zabarwiają się na bardzo atrakcyjny różowawy/czerwonawy kolor. Kwiaty płodne intensywnie niebieskie, otoczone różowymi/ a przy pH zakwaszonym niebieskimi kwiatami płonnymi.

*  Hortensja piłkowana 'Fuji No Shira Yuki', docelowa wysokość 1.2 metra przy 0.8 metra szerokości. Liście wiosna/lato zielone, jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na bordowo. Drobne kwiaty płodne, tworzące wnętrze kwiatostanu mają biało-kremową barwę, natomiast kwiaty płonne złożone z kilku okółków płatków są śnieżnobiałe

Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana
Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana
Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana
Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana
Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana
Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana
Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana
Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana 

Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana


 

 


Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana

 

 


Hydrangea serrata - Hortensja piłkowana

 

 


Hydrangea - Hortensja (gatunki) - Hortensia (soorten) ( foto )

 

 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrangea_serrata
https://www.vip-colors.com/2016/07/hydrangea-macrophylla-hortensja.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz