piątek, 14 czerwca 2019

Vriesea - Frizea

                                      Frizea, to kolejna odsłona z rodziny bromeliowatych. A z tą rodziną pewna jest jedna sprawa, roślina przekwita i cała nadzieja pozostaje w odrostach, bo z tej macierzystej już żadnych 'kwiatów' nie będzie. Nie przed takimi wyzwaniami stawaliśmy, a wysoka dekoracyjność tego 'doniczkowca' , jego niezbyt wymagające warunki uprawy - to zdrowa motywacja, aby roślina zaopiekować się we właściwy sposób i czerpać energię z jej oryginalnych kwiatostanów.

                                                               Vriesea.eng
Bromeliaceae - Bromeliowate - Bromeliafamilie .
Vriesea - Frizea - Vriesea.nl
  'Era Triplo'

                                   W naturalnych warunkach, to jest w strefie tropikalnej, frizea rośnie na drzewach (jest epifitem). Przefiltrowane światło dzienne, wysoka wilgotność powietrza, pokarm ze starych opadających części z wyższych roślinnych pięter. Dla nas to informacja, w otoczeniu
dodatnie temperatury, że podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, a doniczka ustawiona tam, gdzie nie padają silnie oddziałujące promienie słoneczne (na wystawie południowej, przynajmniej pół metra od okna).
                                      Gatunki frizei, należą do rodziny  ananasowatych. Z rozety dłuższych, bądź krótszych 'szablastych' liści, wyrasta pęd kwiatostanowy. Jego szczytową część stanowią ściśle ułożone przylistki, najczęściej w kolorze czerwonym (rodzaj w całym wachlarzu odcieni). Kultywary hybrydowe, mogą mieć te ozdoby w także w barwach słonecznych, pomarańczowych, fioletowych, białych, albo dwu kolorowe (biało czerwone, żółto czerwone itd.). Kolorowa ozdoba utrzymuje się bardzo długo, jednak gdy nadchodzi czas przekwitania, zaczyna blaknąć, nieestetycznie zasychać. Usunięcie zbędnego pędu, to jedynie korzyść dla liści. Roślina kwitnie tylko raz w życiu.
                                       W donicy z odpływem,  mieszanka grubowłóknista (optymalnie), albo przepuszczalna mieszanka perlitu, humusu  i ziemi   Podłoże powinno być stale wilgotne, jednakże nie wolno dopuścić do nadmiaru wody. Czyli, sucha wierzchnia warstwa i dostawa wody, której nie zostawiamy w osłonce, czy na podstawku (nadmiar zlewamy). Można przesuszyć ziemię 2-3 dni, aby dotlenić korzenie i dopiero wówczas umiarkowanie podlać roślinę.  Wskazane jest częste zraszanie letnią wodą i podlewanie wodą wolną od wapnia (deszczówka, ostudzona woda przegotowana).Vriesea - Frizea
  'Astrid '

Nie mamy do czynienia z rośliną mrozoodporną. Dolna granica temperatury otoczenia, to 14°C, a górna około 27°C. W czasie suszy, czy zimą, przy działających grzejnikach, warto w pobliżu rośliny ustawić zwilżacze, wykorzystajmy też opcję z kamykami' (na podstawku kamienie zanurzone w wodzie, a na nich postawiona doniczka).  Jeśli zraszanie, to gdzie rozpylacz o bardzo drobnych oczkach. Zraszamy z rana, albo pod wieczór (w naturalnych warunkach, o tych porach, na liściach osiada rosa). Przed wyrośnięciem pędu, ani też w trakcie, czy po - słowem, nigdy nie wlewajmy wody do serca rozety/ rozetek.
                         Frizeę nawozi się w trakcie wzrostu liści i pędu. Gdy rozkwita kwiatostan, zaprzestajemy dokarmiania. Wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących uprawianych w domu (dozować według wskazówek na etykiecie).
                         Brak kwitnienia, żółte, bądź brązowiejące liście, brzydki pokrój rośliny - to wynik nieodpowiednich warunków uprawy.
                          Rzadko, ale zdarzyć się tak może, że czekając cierpliwie dwa, trzy sezony i tak nie doczekamy się kwitnięcia. Wtedy najpewniej roślina będzie bogata w młode pokolenie. Wtedy, nie skreślajmy tematu uprawy bromeliowatych, pobierzmy odrosty i dajmy kolejnym 'doniczkowcom' szansę się wykazać. A skoro temat odrostów - niektóre gatunki ich nie wytwarzają (opisanych gatunków frizei jest ponad 100).


Vriesea - Frizea
  'Era Triplo'Vriesea - Frizea
  'Astrid '
Vriesea - Frizea
  'Astrid '
Vriesea - Frizea
  'Elan'
Vriesea - Frizea
  'Elan'
Vriesea - Frizea
  'Elan'

Vriesea - Frizea
  'Astrid '


Vriesea - Frizea
  'Elan'

Vriesea splendens - Frizea lśniąca

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Vriesea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bromeliowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bromeliafamilie
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vriesea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz