czwartek, 13 czerwca 2019

Xanthosoma sagittifolium - Żółtosocza strzałkowata - Tayer


Xanthosoma sagittifolium - Żółtosocza strzałkowata - Tayer
'Sagi Lime'

                                           Żółtosocza strzałkowata, jest kolejną egzotyczna odsłoną z rodziny obrazkowatych.  Rodzimy zasięg: Meksyk, Ameryka Środkowa i Południowa, wyspy Pacyfiku, Karaiby. Czyli, strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Wysoki poziom wilgotności,
przefiltrowane światło dzienne, ciepło i brak temperatur na minusie.  Zdarza się, że roślina ta jest mylona z kalokazją jadalną, jednak wprawne oko od razu zauważy różnice w budowie blaszek liściowych. U tego gatunku żółtosocza, przymiotnik w nazwie 'zobowiązuje'.


                                                         Arrowleaf elephant.eng
Xanthosoma sagittifolium - Żółtosocza strzałkowata - Tayer
'Sagi Lime'


Kształt 'strzałek' - w niektórych krajach plant ten nazywany jest Uchem Słonia, a to za sprawą eleganckich, sercowatych, spiczasto zakończonych liści (strzałkowate). Pojedynczy liść, u gatunku,  jest koloru butelkowej zieleni z wyraźnym nerwem głównym. U odmian botanicznych, barwne wariacje przez cały wachlarz podstawowego zielonego koloru - od jasnych, po głębokie ciemne.
Pędy wznoszą się na wysokość od 80 do 120 centymetrów; potem roślina  bardziej koncentruje się

na zagęszczaniu pokroju (dzięki nowym przyrostom).
Liczmy się z tymi wymiarami, ponieważ chcąc zapewnić temu gatunkowi przestrzeń do życia, nie możemy go wcisnąć na parapet w zbyt duże słońce, czy przeciwnie w ciemny kąt (poparzone części, albo nieestetycznie wydłużone pędy). Światło rozproszone, to jest to.
                                     Cały rok zdobią pędy i liście, kwiaty, przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą się pojawiać nawet dwukrotnie w sezonie. To niewielkie jasne kolby. Charakterystyczna budowa kwiatu dla rodziny obrazkowatych. Aby doczekać kwiatów, musimy zapewnić roślinie w okresie wegetacyjnym, stałą wysoką temperaturę otoczenia (22 do 27°C). W momencie, gdy kwiatostan zaczyna tracić na urodzie, należy go usunąć, aby nie osłabiał plantu, nie czerpał substancji odżywczych, które mogą być zagospodarowane w mądrzejszy, bardziej przydatny sposób.
                                  Logiczne i 'jasne jak słońce', ze względu na nieprzyjazne temperatury późną jesienią i zimą, pozostaje nam uprawa żółtosocza w pojemnikach.
Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jeśli zdecydujemy się na okres zimy pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację; wówczas ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Unikajmy silnych przeciągów, porywistych deszczów.


Xanthosoma sagittifolium - Żółtosocza strzałkowata - Tayer
'Sagi Lime'

Zawsze pojemnik z odpływem, o numer, góra dwa większy od bryły korzeniowej.  Pierwsza warstwa drenaż (żwirek, czy  keramzyt), następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku. Bardzo ważna jest przepuszczalność. Od czasu do czasu, możemy długim patyczkiem robić dziurki przy brzegach donicy.
                                          Zapewniamy roślinie stała, umiarkowaną wilgotność podłoża. Nie przelewamy, nie przesuszamy, nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Woda miękka, odstała.
                                    Aby pozyskać nowe egzemplarze, z rośliny macierzystej oddzielamy odrosty i je ukorzeniamy. Najlepiej to robić na początku lata.
Sercowate liście są znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, zieloną szatę, w upalne dni pod wieczór, czy zimą z rana (gdy obok kaloryferów), zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam.
                                        Możemy także co trzy , cztery miesiące zapewnić roślinie kąpiel. Zadbane, pozbawione kurzu liście, będą lśniące i pełne witalności. W ciepłe miesiące, nie ma problemu, osłaniamy folią donicę i przy użyciu delikatnego natrysku zmywamy nieczystości. Oczywiście, wskazana jest rozwaga i wyczucie. Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu (doprowadzimy do poparzenia blaszek). Po 'prysznicu', pozostawiamy przez kilka godzin 'doniczkowca' w zacienionym miejscu. Oczyszczone liście nabiorą witalności, 'żywszego' koloru.
                                          To zupełnie naturalne, że i tego gatunek żółtosocza dotyczy proces starzenia. Jeśli roślina ma satysfakcjonujący nas pokrój, usuwajmy wyblakłe, stare liście. Gdy cały plant wygląda na 'skapciały', warto pobrać odrosty, aby stworzyć kolejne młode egzemplarze.


Xanthosoma sagittifolium - Żółtosocza strzałkowata - Tayer
'Sagi Lime'Xanthosoma sagittifolium - Żółtosocza strzałkowata - Tayer
'Sagi Lime'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Xanthosoma_sagittifolium
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82tosocza_strza%C5%82kowata
https://nl.wikipedia.org/wiki/Tayer
https://www.vip-colors.com/2018/04/colocasia-esculenta-kalokazja-jadalna.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz