środa, 12 czerwca 2019

Eryngium alpinum - Mikołajek alpejski - Kruisdistel (soort)

                                      Mikołajek alpejski, jeśli rozpocząć z nim przyjaźń na zdrowych zasadach, stanie się wieloletnią oryginalną ozdobą naszych słonecznych ogrodowych zakątków. Lubi słoneczne kąpiele, charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością, a jak się zadomowi, to w następnym sezonie zaskoczy nas swoją obecnością w najmniej spodziewanym miejscu. Kwiaty nadają się do cięcia, więc florystyczne kompozycje z żywych ozdób, czy z zasuszonych, mogą być nim jak najbardziej wzbogacone.


                                                        Alpine sea holly.eng
Eryngium alpinum - Mikołajek alpejski - Kruisdistel
 'Orion'


                                   Gdy po raz pierwszy podchodzimy do tematu tego gatunku mikołajka, jego nasionka warto wysiać jesienią. Wtedy, po czasie stratyfikacji, mamy niemal pewne wiosenne wschody i co za tym idzie, szybciej roślina 'oblepi się' w oryginalne kwiatostany. Wysokość dorosłego egzemplarza, to, w zależności od odmiany od 50 do 70 centymetrów. Listki sercowate u
nasady i kolczaste wokół główkowatych kwiatostanów. Liście mogą być ciemno zielone, zielono siwe, albo stalowoniebieskie. Kolczaste, purpurowo niebieskie podsadki tworzą pierzastosieczną, miękko kolczastą kryzę wokół walcowatych główek kwiatostanu. Roślina owadopylna. Główne ozdoby rozkwitają od połowy lipca do połowy września. Zebrane w odpowiednim czasie, w słoneczny dzień, mogą przez całą jesień i zimę, zdobić w wazonie z innymi suszkami.
                                   Roślina nie lubi 'mokrych nóg' i ubogiego podłoża. Za to tam, gdzie wapienne gleby i dużo słońca, najlepsza dla tego gatunku mikołajka miejscówka. Z początkiem września, dojrzałe owoce, to sygnał do rośliny, że trzeba teraz pomyśleć  o przetrwaniu gatunku. Zasycha, a podmuch wiatru roznosi lekkie nasionka na duże odległości (czytaj 'po ogrodzie').
                                   Jesienią, chcąc następnego roku mieć pożytek z części podziemnej, nie musimy jej wykopywać, ale należy ją osłonić plastikowym pojemnikiem przed nadwyżkami wody. Wiosną, dokonujemy podziału i części wsadzamy na nową 'miejscówkę'. Z tej techniki, szybciej doczekamy się atrakcyjnych kwiatostanów. A jeśli wysiew nasion, raz jeszcze dla przypomnienia, najpraktyczniej wykonywać te działania jesienią.


Eryngium alpinum - Mikołajek alpejski - Kruisdistel
 'Orion'


a


Eryngium alpinum - Mikołajek alpejski - Kruisdistel
 'Orion'
Eryngium alpinum - Mikołajek alpejski - Kruisdistel
 'Orion'


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Eryngium_alpinum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajek_alpejski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kruisdistel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz