poniedziałek, 10 lutego 2020

Polyscias fruticosa - (Polyscias krzewiasty) - Aralia (soort)

                                      Polyscias fruticosa,  gromadą mocno ząbkowanych ciemno zielonych listków upiększy każdą mieszkalną, biurową, bądź restauracyjną przestrzeń. Charakteryzuje się średnim tempem wzrostu oraz niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Jeśli chcemy zachować jego zwarty, krzaczasty pokrój, każdej wiosny około dwa tygodnie po przesadzeniu do nowego, większego

                                                            Ming aralia.eng
Polyscias fruticosa -  (Polyscias krzewiasty) - Aralia (soort)
'Ming'

o numer, dwa 'mieszkanka', przeprowadzamy przycinanie pędów. Bez konsekwencji zdrowotnych dla rośliny, możemy je skrócić co najwyżej o 1/3 długości. Odmiana 'Ming' rośnie w górę, dlatego przy bogatym pokroju warto posiłkować się niewielkimi podporami. W domowej uprawie, dorosły egzemplarz może osiągnąć wysokość pomiędzy 0.7 a 1.5 metra.
                                         Radykalna zmiana ekspozycji, duże dysproporcje temperatur
w pomieszczeniach, z regularnego optymalnego podlewania przejście na 'nierozsądne ' (za mało, za dużo), wystawienie jej, tam, gdzie przeciągi. Normalnie, nie eksperymentujemy w ten sposób z roślinami, także i temu 'doniczkowcowi ' nie dawajmy powodów do protestów. Nie chcemy łysiejących pędów, mało zwartego ubogiego pokroju.
                                       Ekspozycja optymalna tam, gdzie rozproszone jasne światło dzienne. Nieduża odległość od okna tak, aby silnie operujące promienie słoneczne nie paliły, nie wysuszały.
Jeśli nasz doniczkowiec 'ciągnie ' w jedną stronę światła, z czasem może doprowadzić to do nierównego pokroju, dlatego nie ma problemu, jak co dwa, trzy tygodnie, okręcimy go o 180°. Roślina szybko 'nauczy się', że to dla jej dobra i nie oprotestuje zrzucaniem listków. A jeśli chodzi o ubytki zielonych listków, to procesy starzenia i słabsze dni dotyczą każdego żywego organizmu, także, gdy przez kilka tygodni w roku ich parę spadnie , przyjmijmy to jako jeden  z naturalnych procesów. Wiosenne przycinanie fryzurki będzie 'odmładzało'. 
                                  Pojemnik z odpływem, w osłonce, albo ustawiany na podstawce. Taki, który zapewnia stabilność rozrastającej się roślinie. Pierwsza warstwa, to kilka centymetrów żwirku, następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku, plus humus. Bardzo ważna jest przepuszczalność. Podłoże średnio żyzne. Wspomaganie wiadomo, zawsze mile widziane, więc raz w miesiącu używamy nawozu do roślin pokojowych ozdobnych z liści, (od marca do końca listopada, według wskazówek na etykiecie). Przez trzy miesiące nie zasilamy, potem przeprowadzka do większego o numer, dwa 'mieszkanka' ze świeżym, niewyjałowionym podłożem - i od nowa, 'dokarmianie'.


Polyscias fruticosa -  (Polyscias krzewiasty) - Aralia (soort)
'Ming'

Roślina ciepłolubna, nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Ten gatunek, nie lubi 'przeprowadzek', także przez cały rok dobrze jak ma swoją optymalną miejscówkę.  
16 do 25°C, to pożądana temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, wówczas na 100% ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale od parapetu metr, czy to, przedostające się przez liście wyższych roślin.
                        W temacie podlewania, bądźmy ostrożni. Lepiej mniej, niż doprowadzić do zalania i pojawienia zgnilizny bryły korzeniowej. Nie ma mowy  o dużej ilości wody bezpośrednio do pojemnika.   Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy nowa dostawa, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/3). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Na czas upałów, czy zimą, gdy pracują kaloryfery - warto dla naszego i roślin dobra, dodatkowo nawilżać powietrze. Ustawiamy więc  w pobliżu kilka wypełnionych wodą zwilżaczy.
                        Zakurzone listki?  Możemy egzemplarzowi zafundować delikatny prysznic. Owijamy donicę folią, zieloności opłukujemy natryskiem 'mgiełką'. Następnie ustawiamy plant w dość zacienionej miejscówce, po kilku godzinach liście powinny 'wyjść' z matowej tonacji i zacząć zachwycać zdrowym, witalnym wyglądem. Wówczas, polyscias fruticosa wraca na swoją stała miejscówkę.
Niewiele roślin, tak jak te z rodzaju polyscias, znakomicie oczyszcza z zanieczyszczeń powietrze.
To, przy atrakcyjnym zimozielonym wydaniu, kolejny mocny argument za tym, aby roślina zagościł u nas na lata.
Na rodzimych terenach, gatunek jest używany do użytku zewnętrznego i wewnętrznego w celach leczniczych, a także w tamtejszych kulinarnych rewolucjach jako przyprawa. Wykorzystywany jako: środek tonizujący, przeciwstresowy, antyseptyczny i poprawiający odporność. Na naszej szerokości geograficznej, najbezpieczniej wykorzystywać plant wyłącznie w celach zdobniczych.


Polyscias fruticosa -  (Polyscias krzewiasty) - Aralia (soort)
'Ming'

Polyscias fruticosa -  (Polyscias krzewiasty) - Aralia (soort)
'Ming'

 
 
 
 
Polyscias fruticosa -  (Polyscias krzewiasty) - Aralia (soort)
'Ming'
 
 
 

Polyscias fruticosa -  (Polyscias krzewiasty) - Aralia (soort)
'Ming'
 
 
 

Polyscias fruticosa -  (Polyscias krzewiasty) - Aralia (soort)
'Ming'

 
 
 

Polyscias scutellaria - Aralia (soort) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyscias_fruticosa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz