środa, 3 lipca 2019

Lophomyrtus × ralphii - (Lofomyrtus, Lofomirtus) - Nieuw-Zeelandse mirte


Lophomyrtus × ralphii - (Lofomyrtus) - Nieuw-Zeelandse mirte


                                       Lophomyrtus × ralphii, należy do rodziny mirtowatych, (gdzie około 140 rodzajów skupiających około 5,8 tysiąca gatunków).  Mamy tutaj do czynienia z krzyżówką hybrydową (Lophomyrtus bullata × Lophomyrtus obcordata), która na rynku ogrodniczym jest
dostępna w kilku odmianach, (gdzie niewielkie rozbieżnościami, w temacie koloru liści i wysokości docelowej krzewów).

                                                        Lophomyrtus.eng
Lophomyrtus × ralphii - (Lofomyrtus) - Nieuw-Zeelandse mirte
'Magic Dragon'


                                    Krzew liściasty, krzew ozdobny,  sprawdzi się jako zimozielona ozdoba, nie tylko w ogrodowej przestrzeni. Dzięki 'zgrabnemu' pokrojowi, może z powodzeniem być uprawiany w pojemnikach na patio, balkonie, tarasie. W zależności od odmiany, docelowa wysokość pomiędzy 40, a 70 centymetrów; podobnie z szerokością. Rośliny nie przycinamy, usuwamy tylko zniszczone, przemarznięte, bądź przesuszone pędy; nie wykonujemy cięcia formującego.
                                    Niewielkie listki, w kolorach: jasnej zieleni, bordowym, kremowym, różowym.
Barwny miks, gdzie nie ma miejsc ana monotonię. Od końca maja, przez  czerwiec, trwa kwitnienie. Kwiaty,  niewielkie, pojedyncze, bardzo kontrastujące z barwnymi listeczkami. Mają dzbaneczkowate dno kwiatowe, 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę, 1 słupek i liczne pręcik. Delikatnie, przyjemnie pachą (wabik na skrzydlatych przyjaciół).
                                     Ten krzew, dopiero co przebojem wchodzi na rynek ogrodniczy. Jako ogródkowa nowinka, może fantastycznie sprawdzić się na obwódki, jako średnie piętro rabaty, czy  stwórzmy z niego niższy nieformalny żywopłot odgradzający. I zdobi przez cały rok (zimozielona szata).
                                      W temacie uprawy, nie jest wymagającym krzewem. Jednak, aby nie było z rośliną kłopotów, należy od samego początku we właściwy sposób się nią zaopiekować. Ważną informacją, którą musimy uwzględnić przy lokacji plantu w docelowym miejscu, jest to, że poniżej -15°C, bez dodatkowego ocieplania sobie nie poradzi. Także, 'miejscówka' osłonięta od mroźnych wiatrów, ekspozycja słoneczna, (ale nie tam, gdzie zbyt ostro operujące promienie słoneczne), w przepuszczalnym, przynajmniej średnio żyznym podłożu. Średni stały stopień nawilżenia gleby, w czasie suszy nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. W sezonie, ściółkujemy (odpada odchwaszczanie, zrównoważone wyparowywanie wody). Tam, gdzie zbyt niski, bądź zbyt wysoki stopień wilgotności (ogród skalny,miejsca zalewowe, bagniste), roślina bardzo szybko nam wypadnie. 
                                     Przed zimą, dolną część obsypmy dodatkowym kopczykiem ziemi. Bez śnieżnej pierzynki, przy mrozach powyżej -20°C, pędy zaczynają przemarzać. Dlatego warto posiłkować się agrowłókniną, siatką drobno oczkowaną, czy choćby słomianymi matami.Lophomyrtus × ralphii - (Lofomyrtus) - Nieuw-Zeelandse mirte
'Magic Dragon'Lophomyrtus × ralphii - (Lofomyrtus) - Nieuw-Zeelandse mirte
'Magic Dragon'Lophomyrtus × ralphii - (Lofomyrtus) - Nieuw-Zeelandse mirte

Lophomyrtus × ralphii - (Lofomyrtus) - Nieuw-Zeelandse mirte
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mirtowate
https://en.wikipedia.org/wiki/Lophomyrtus
https://nl.wikipedia.org/wiki/Lophomyrtus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz