czwartek, 4 lipca 2019

Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna, a. stercząca - Zebraplant

                                Afelandra czworokątna, nazywana także stercząca, w strefach tropikalnej i subtropikalnej, jest byliną. U nas, ze względu na brak tolerancji dla temperatur minusowych, jest rośliną prowadzoną w uprawie pojemnikowej. Plant, przez cały rok ozdobny z liści, zaś pomiędzy październikiem, a grudniem, (przy odpowiedniej pielęgnacji), ma miejsce kwitnienie - słoneczne, oryginalne kwiatostany, niczym świece w eleganckich świecznikach, rozświetlają mieszkalne i biurowe przestrzeni.

                                                             Zebra plant.eng
Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna, a. stercząca - Zebraplant
'White wash'

                                        Liście duże, ogonkowe, owalne, połyskujące, przy nasadzie klinowato zbiegające, na szczycie zaostrzone, ku górze zmniejszające się; wzdłuż nerwów mają jaśniejsze wybarwienia.W zależności od odmiany, ta roślinna zebra to miks całego wachlarza odcieni zieleni z białym, bądź ze słonecznym, kontrastującym z kolorem blaszki, unerwieniem.
Kwiatostany, złocistożółte, grzbieciste, również kolorem wyraźnie odcinające się od
ozdobnych liści.
Po zakończeniu kwitnienia, części te wraz z pędami, na szczytach których kwitły, usuwamy. Roślina przechodzi w kilku miesięczny stan spoczynku.
                                        Afelandra czworokątna, jej pielęgnacja nie należy do trudnych, oczywiście przy założeniu, że od samego poczatku będziemy znali i stosowali zasady, dzięki którym zapewnimy jej zdrowy rozwój (co równa się z rok rocznym, bardzo satysfakcjonującym nas, kwitnieniem).
                                       Nigdy nie kupujmy tej rośliny, w miejscu, gdzie wystawiona na zewnątrz przy niższych wiosennych temperaturach. Mamy do czynienia z plantem, który lubi ciepło i wysoki stopień wilgotności powietrza. Po przyniesieniu egzemplarza do domu, w pierwszej kolejności sprawdźmy jakość bryły korzeniowej. Jeśli nie zdrowo rozrośnięta, nie nosi znamion chorób grzybicznych, przesadzamy roślinę do większego o numer, dwa pojemnika. Donica z odpływem, ustawiona na podstawku wypełnionym kamykami, gdzie te zalane częściowo wodą.
Podłoże uniwersalne do kwiatów doniczkowych, można je przemieszać z garścią humusu i z kolejną drobnych kamyków (żwirku, keramzytu).


Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna, a. stercząca - Zebraplant
'White wash'

 Afelandra stercząca, powinna zostać ustawiona w miejscu, gdzie przefiltrowane światło dzienne. W naturalnych warunkach, "łapie je' spomiędzy wyższych pięter roślinności. Zbyt duży cień, czy zbyt silne nasłonecznienie, to będzie równało się niszczejącym liściom i brakowi kwitnienia.
                          Nie przesadzamy z podlewaniem. Woda wokół kamieni i regularne niewielkie dostawy miękkiej, odstałej wody, gdy wierzchnia warstwa gleby jest przesuszona, to będzie w porządku. To tego, nie obędzie się bez zraszania. W upalne dni, albo zimą, przy działających kaloryferach, rano, albo pod wieczór, używając rozpylacza o drobnych sitkach, rozpylamy nad plantem delikatną wodną mgiełką. W naturalnym środowisku, o tych porach dniach, zbiera się rosa.
Dobrej polityce utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w otoczeniu rośliny i dla nas samych, na pewno przysłużą się zwilżacze (dwa, trzy wypełnione wodą).
W czasie spoczynku, to jest po zakończeniu kwitnienia do końca marca, tylko nieznacznie zmniejszamy ilość dostarczanej wody, ale nie częstotliwość zabiegu.
                          Na początku wiosny, przesadzamy plant do nowego, niewiele większego pojemnika; dostarczamy świeżą niewyjałowioną ziemię i rozpoczynamy 'dokarmianie'. Nawozimy wieloskładnikowe ;jedzonko', przeznaczone do uprawy roślin doniczkowych kwitnących (według wskazówek na etykiecie). Gdy zaczną kwitnąć pierwsze oryginalne kwiatostany, zaprzestajemy nawożenia.
                          Zimowy odpoczynek, regeneracja; wówczas temperatura w otoczeniu plantu nie powinna być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych i osłoniętym od przeciągów. 


Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna, a. stercząca - Zebraplant


                                 Przy choćby niewielkim zaniedbaniu, ten gatunek zacznie gubić liście. I zamiast bogatego pokroju, zostanie nam afelandra w formie 'mini' drzewka. To także 'jakaś' ozdoba, nie ma jednak jak efekt obfitości zdrowo wyglądających kolorowych listków.
                                 Jeszcze jednym zabiegiem, który na pewno przysłuży się efektownej prezentacji rośliny, jest 'kąpiel' liści. Choć, przy regularnym zraszaniu (rozpylacz o drobnych oczkach (!), wcale nie musi być takiej potrzeby. Czasami jednak się zdarzyć może, że części te będą zakurzone. Wówczas, w ciepłe miesiące,  osłaniamy folią donicę i przy użyciu natrysku zmywamy nieczystości na zewnątrz. W czas, gdy temperatura na zewnątrz poniżej 15°C, działania wykonujemy w domu, pod prysznicem. Oczywiście, wskazana jest rozwaga i delikatność. Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz (za każdym razem oczyszczając ją), a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu (doprowadzimy do poparzenia blaszek). Po 'prysznicu', pozostawiamy przez kilka godzin 'doniczkowca' w dość zacienionym miejscu. Oczyszczone liście nabiorą witalności, 'żywszego' koloru.
                            Przy odpowiednio prowadzonej pielęgnacji, mamy także możliwość wpływu na to, że pokrój stanie się jeszcze bardziej zagęszczony. Na początku wiosny, kilka dni po przesadzeniu do nowego, delikatnie  zakwaszonego podłoża,  możemy część pędów przyciąć. W miejscu cięcia, po kilku tygodniach, pojawią się nowe pędy, a ana nich soczyste pąki listków.

Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna, a. stercząca - Zebraplant
'White wash'Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna, a. stercząca - Zebraplant
'White wash'


Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna, a. stercząca - Zebraplant
'Dania'

 
 
 

Aphelandra squarrosa - Afelandra czworokątna, a. stercząca - Zebraplant
'Dania'

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Aphelandra_squarrosa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Afelandra_stercz%C4%85ca
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aphelandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz