wtorek, 8 września 2020

Kalanchoe thyrsiflora - Kalanchoe wiechowate

                                               Kalanchoe wiechowate, to jeden z sukulentów z mojej 'Listy Chciejstw'. Spotykam różne gatunki rodzaju, ale tego, którego chciałabym 'usadowić' na słonecznym parapecie, mogłam dotąd tylko sfotografować 'w przelocie'.
                                                                                 Paddle plant.eng

Kalanchoe - Kalanchoe, żyworódka, płodnolist  - Kalanchoë  
Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate

Na pewno nie jestem jedyną osobą, która chciała/chciałaby takie roślinne cudeńko. Po dwóch latach 'rozglądania się' za konkretną odmianą, trafiłam na nią w niewielkiej szkółce, (we wrześniu 2021roku). 
                       Rozeta barwnych 'mięsistych' liści, to fantastycznie prezentująca się całoroczna ozdoba. Przy tym, gdy od samego początku zajmiemy się 'doniczkowcem' we właściwy sposób, okaże się, że będzie bezproblemowy w uprawie. Pokrój zwarty, młode liście w układzie wertykalnym; charakterystyczne mocniej lub subtelniej zaokrąglone mięsiste liście, 'wykończone' czerwonymi marginesami.
Macierzyste tereny pochodzenia, to południowa część kontynentu afrykańskiego. Aktualnie, ze względu na wysokie walory zdobnicze, sukulent ten z wielkim powodzeniem jest uprawiany w przydomowych ogrodach w strefach tropikalnej i subtropikalnej. Ze względu na brak dostosowania do temperatur poniżej 5°C, na naszej szerokości geograficznej ten gatunek kalanchoe jest uprawiany jako roślina pokojowa, (biurowa, restauracyjna). 
Zapewniając swobodny odpływ nadmiaru deszczówki, po Zimnych Ogrodnikach sukulent ten może być ozdobą na letnisku, (podwórze, balkon, taras). Ważne, aby w połowie września na powrót został przeniesiony pod dach; różnice jesiennych temperatur dzień vs noc, mogłyby bardzo niekorzystnie odbić się na pokroju i wyglądzie liści.
                                Witalny egzemplarz kalanchoe wiechowatego, to w zależności od odmiany, wysokość listnej rozety pomiędzy 20, a 35 centymetrów. Przy optymalnych warunkach uprawy, na przełomie lata i jesieni, rozpoczyna się kwitnienie. Ponad rozetę wyrasta pęd, zaś jego górną część stanowi  wiechowaty kwiatostan; całość może mieć wówczas wysokość od 45 nawet do 80 centymetrów. Kwietnym walorem jest skupisko wielu słonecznych drobnych kwiatuszków.  
Po zakończeniu kwitnienia, które może trwać nawet kilka tygodni, wskazane jest niskie przycięcie pędu. Stracił on swe walory zdobnicze, więc nie musi dalej wykorzystywać substancji odżywczych, które roślina może przeznaczyć na inne, młode części.  Po kolejnych kilku tygodniach, sukulent zacznie zamierać. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej, jeszcze z bardzo witalnej rośliny macierzystej pobrać liść/liście, aby powołać młode pokolenie tego gatunku kalanchoe. Odcięty liść pozostawiamy przez dzień, bądź dwa do obeschnięcia. Następnie lokujemy go w odpowiednim dla sukulentów podłożu, podlewamy oszczędnie przez pierwsze tygodnie, potem tak często i 'po równo' jak inne rośliny z tej grupy. 
Najprostsze rozmnożenie rośliny, to właśnie metoda sadzonek liściowych. Jeśli nie wyrosły poniżej dużej rozety mniejsze, które można by z wytworzonymi korzonkami przesadzić do osobnych pojemników, wówczas wycinamy jeden z najmłodszych. Zabieg ten można wykonywać przez 

Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate  
cały rok, ale dla dobra i witalności rośliny macierzystej, najlepiej jest to zrobić na przełomie wiosny i lata. To również dobra pora, aby  przesadzić sukulenta do świeżej, niewyjałowionej mieszanki. Bo on 'rozwija skrzydła' wchodzi na najwyższe obroty, a lubi sobie 'podjeść'.
                                    Pielęgnacja tej żyworódki, prowadzi się w  ten sam sposób, co powszechniej znane gatunki i ich odmiany.  Kalanchoe to, zniesie czasowe temperatury bliskie 5℃. Jednak nie warto narażać roślinę na takie niemiłe dla niej doświadczenia. W pomieszczeniu, czy na zewnątrz, powinna panować temperatura pomiędzy 10, a 25℃, (bez radykalnych zmian).
Ekspozycja jasna, słoneczna. Latem, gdy 'leje się żar  z nieba', warto sukulenta przesunąć w głąb pomieszczenia, jest odporny na słoneczne kąpiele, jednak każdy ma swoje granice wytrzymałości.
Zależy nam na zdrowym, ładnie prezentującym się egzemplarzu, a nie takim z przesuszonymi, nieestetycznie zwisającymi liśćmi. U witalnego, młode będą wyrastały pionowo, wszystkie zaś pokryte delikatnym kutnerem. Tak dostosował się gatunek do przetrwania w macierzystych, afrykańskich ziemiach. za mało dziennego światła i roślina będzie inwestowała siły i czas w walce o nie, zaniedbując rozwój, przyjmując karłową formę i przede wszystkim nie zdobiąc pięknie wybarwiającymi się mięsistymi listkami.
Regularnie usuwamy zniszczone, noszące chorobowe znamiona części. Zbyt wysoki stopień wilgotności podłoża i mogą wdać się przędziorki (!) A tego na pewno nie chcemy.
                                 W doniczce powinna się znaleźć właściwa mieszanka dla sukulentów Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku (z odpływem),  to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 1:1:1.
                             Dostawy wody co 16 do 21 dni. Zawsze używamy wody o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu sukulenta. Mięsiste listki, niczym gąbka, wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie.Nie zalewamy! Wierzchnia warstwa ziemi musi być przesuszona, aby było kolejne podlewanie. Nie pozostawiamy wody na podstawku, czy w osłonce - zlewamy jej nadmiar. Układ korzeniowy rośliny, jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu.   Młodzika nawozimy po miesiącu, półtora od ukorzenienia  do momentu, gdy na nim jako na  dorosłej roślinie zacznie przekwitać kwiatostan. Używamy nawozu w płynie przeznaczonego dla sukulentów, ( ilość, częstotliwość - według wskazówek na etykiecie). 
 
Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate
 
 
 
 
 
 
Kalanchoe  thyrsiflora - Kalanchoe wiechowate   
Kwiatostan (IV)


 
 
 
 
           
Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate  


Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate  


Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate  


Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate  


Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate  


Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate  


Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate  


 
 
 
 
Kalanchoe  thyrsiflora -  Kalanchoe wiechowate

 
 
 
 
 
 
Kalanchoe  thyrsiflora - Kalanchoe wiechowate   
Kwiatostan oraz młoda sadzonk (IV)
Po zakończeniu kwitnienia, 'stara' roślina zaczyna zamierać, w siłę zaczyna wzrastać kolejne pokolenie

 
 
 
 
 

Kalanchoe  thyrsiflora - Kalanchoe wiechowate   
Kwiatostan (IV)

 
 
 
 

Kalanchoe  thyrsiflora - Kalanchoe wiechowate   
Kwiatostan (IV)

 
 
 
 


Kalanchoe  thyrsiflora - Kalanchoe wiechowate   
Przekrój liścia


 
 


Kalanchoë (soorten) - Kalanchoe (gatunki)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe_thyrsiflora 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kalancho%C3%AB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz