czwartek, 3 września 2020

Lysimachia clethroides - Tojeść orszelinowa, gęsia szyjka - Wederik (soort)

                                 Tojeść orszelinowa, potocznie nazywana (gęsią szyjką),  to zdecydowanie nietrudna w uprawie roślina. Jej walory zdobnicze oczarowują rzesze miłośników ogródkowej elegancji. Takie urocze 'stado gąsek' doskonale będzie odcinało się na zielonym tle trawy, bądź krzewów, (również tych o ciemniejszych liściach). Kłączowa bylina, która, gdy nie trzymana w ryzach, całkiem nieźle radzi sobie z podbojem nowych terenów.
                                                           Gooseneck loosestrife.eng
Lysimachia  - Tojeść - Wederik
Lysimachia clethroides - Tojeść orszelinowa, gęsia szyjka - Wederik (soort)
'Autumn snow'
Kagańcem może być metalowa obroża, albo wkopana w ziemię szeroka donica bez dna.
Gatunek ten najprościej rozmnożyć z części kłącza z oczkiem pędowym, można również przez wysiew nasion. Wyrastające z podziemnej części pędy są ulistnione. U gatunku, lancetowate liście zielone, u odmian mogą być zielone z jasnymi marginesami. Na jesieni części te przebarwiają się na rdzawy kolor. W takiej wyrazistej barwie mogą utrzymywać się przez całą zimę, dlatego
po przekwitnięciu warto usunąć wyłącznie niezdobiące już kwiatostany, a resztę zostawić i dopiero w połowie marca 'ciachnąć' na wysokość 10 centymetrów od ziemi. Wówczas bylina będzie zdobiła naszą przestrzeń prawie przez 10 miesięcy w roku. To się opłaca.
Poza uprawą ogrodową, niewielkie 'stado gąsek' możemy również prowadzić w uprawie pojemnikowej. Balkon, taras - każda przestrzeń zyska z taką roślinną ozdobą. Pojemnik z odpływem, o odpowiedniej grubości ściankach, dostosowanych również do warunków zimowych. W tym przypadku, częstsze wędrówki z konewką.
                                               Właściwa uprawa, to rok roczne obfite kwitnienie. Rozpocząć się może już pod koniec czerwca i trwa nawet kilkanaście tygodni. Kwiatuszki na pędzie rozkwitają niespiesznie od dołu do góry. Bielutkie 'gąski', subtelnie skręcają swoje szyjki zawsze w te samą stronę - stąd trafne skojarzenie z grupą tych ptaków.


Lysimachia clethroides - Tojeść orszelinowa, gęsia szyjka - Wederik (soort)

                                   Po Zimnych Ogrodnikach, rozsady tojeści, albo zakupione w szkółce sadzonki,  powinny trafić do docelowej miejscówki. w ogrodzie, albo do odpowiedniego pojemnika na tarasie. Wskazany rozstaw to pomiędzy 30, a 40 centymetrów. Sadzimy na głębokość równą wysokości doniczki, w której młodziki wzrastały. Dobrze, gdy wcześniej w połowie marca ziemię przekopiemy i zasilimy ją kompostem.
Od momentu przesadzenia do gruntu, zaczynamy zasilanie. Korzystamy z dóbr nawozu wieloskładnikowego, albo z rozcieńczonych gnojówek z wodą (z pokrzyw, z żywokostu, z czosnku). Podłoże średnio zasobne, albo próchniczne, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności.
Dla dobra kłącza, nie lokujmy go w  glebach zalewowych,  albo tych z ogrodu alpejskiego.
Co interesujące, cięższe gliniaste podłoże się nada, ale pod warunkiem, że ekspozycja słoneczna. Czyli musi zostać zachowana równowaga uwarunkowań.
Upalne lato, bezśnieżna zima - trzeba dodatkowo podlewać. Latem, rano, albo pod wieczór; zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Dostawa wody, gdy wierzchnia warstwa ziemi przesuszona, jeśli chodzi o donice - nie pozostawiamy jej nadmiaru w osłonce, na podstawku. Niezbędny odpływ, woda zawsze powinna posiadać temperaturę  zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.

Lysimachia clethroides - Tojeść orszelinowa, gęsia szyjka - Wederik (soort)
oraz Achillea millefolium -  Krwawnik pospolity - Duizendblad ( foto )

Lysimachia clethroides - Tojeść orszelinowa, gęsia szyjka - Wederik (soort)


Lysimachia clethroides - Tojeść orszelinowa, gęsia szyjka - Wederik (soort)
  


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_clethroides
https://www.vip-colors.com/2017/01/achillea-krwawnik-gatunki-duizendblad.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Toje%C5%9B%C4%87
https://nl.wikipedia.org/wiki/Wederik_(geslacht)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz