środa, 2 września 2020

Dracaena fragrans - Dracena wonna

                                    Dracena wonna, jest jedną z popularniejszych roślin pokojowych uprawianych na naszej szerokości geograficznej.  Pielęgnowanie jej nie jest wymagające, (przy założeniu, że od samego początku zadbamy o nią jak należy). Kolejnym argumentem za tym, aby zaprosić ją do swojej domowej przestrzeni (biurowej, restauracyjnej), jest to, że na rynku ogrodniczym dostępna w wielu odmianach. Łukowato wyginające się lancetowate liście , całoroczna ozdoba, mogą być

                                                                   Cornstalk dracaena.eng
Dracaena fragrans -  Dracena wonna

zielone (u gatunku), w zielono brązowo żółte paski, w zielono żółte paski, w zielono białe paski.
Do tej grupy dodajmy kolejne możliwości wyboru - wymienione kolory są na marginesach, albo przechodzą wzdłuż środka liścia. Czyli, każdy powinien znaleźć swój najbardziej dekoracyjny egzemplarz.
Rodzime tereny, to kontynent afrykański. W tej chwili, to bardzo popularna roślina do nasadzeń ogrodowych (bezpośrednio w gruncie),  w paśmie stref subtropikalnych i tropikalnych. 'Dzikusy' osiągają wysokość pomiędzy 3, a 6 metrów, przybierając formę niewielkiego drzewka.
                                Przy uprawie pojemnikowej, w zależności od odmiany, mamy do czynienia
z egzemplarzami osiągającymi wysokość pomiędzy 0.6 a 3 metry. Tak więc i niewielkie, i wielkie przestrzenie mogą skorzystać na jej zdobniczych walorach.
W domowej uprawie, gatunek ten rzadko kiedy kwitnie. Aby pojawiły się kwietne jasne 'pajączki', a później czerwone niewielkie jagody, potrzeba optymalnych warunków uprawy. Kwiaty delikatnie pachną, stąd taki, anie inny przymiotnik dla odróżnienia gatunku.
Czy to będzie dracena ozdobna wyłącznie z liści, czy raz w roku przystrojona kwiatuszkami (wiosna), prowadzimy ją w jak najbardziej zbliżonych warunkach do tych, w jakich rozwija się w naturze - ma sezon wegetacyjny i czas spoczynku.


Dracaena fragrans -  Dracena wonna
Początek kwietnia, to czas wejścia na szybsze obroty. Pierwszym zabiegiem będzie przesadzanie do większego  pojemnika z odpływem (o numer, góra dwa). Plant ten bardzo lubi przepuszczalne podłoże. Dlatego, poza tym, że pierwszą warstwę w donicy będzie stanowiło kilka centymetrów żwirku (keramzytu, kamyków), to również kilka garści tego materiału powinno zostać przemieszane z ziemią. Do mieszanki dodajmy garść humusu. W świeżym podłożu, z usuniętymi postarzałymi, zniszczonymi częściami, dracena może  zostać poddana zabiegowi przycinania. Dotyczy starszych roślin, którym być może wyłysiała część pędów, albo po prostu chcemy je odmłodzić i zagęścić.  Tniemy rozsądnie, nigdy nie więcej niż 25%. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie tniemy w ogóle. Gdy pośród usuniętych części pędów, są takie, które posiadają po cztery listki, możemy je wykorzystać na stworzenie nowych egzemplarzy. Najlepiej, jeśli odcinki miałyby długość 15 centymetrów, potraktujmy je ukorzeniaczem i posadźmy mniejszych doniczkach w identycznym podłożu jakie posiada roślina mateczna. Aby sadzonki są przyjęły, niezbędna jest temperatura otoczenia powyżej 20°C.
O ile w czasie zimowego spoczynku wskazana jest niższa (pomiędzy 13, a 18°C), tak młodziki i dorosłe egzemplarze w sezonie powinny mieć zawsze powyżej 18°C.
                        Ekspozycja w tak zwanym, jasnym cieniu. Nie ciemno, nie słonecznie - przefiltrowane światło dzienne. Dracena wonna, dobrze przyjmie przeprowadzkę na letnisko, wówczas, gdy zapewnimy jej podobne warunki oświetleniowe, jakie panowały w mieszkaniu. Zdecydowanie pod koniec sierpnia powinna wrócić pod dach - w późniejszych tygodniach na zewnątrz, różnice 


 Dracaena fragrans -  Dracena wonna 
'Massangeana'
temperatur pomiędzy dniem, a nocą , mogą się odbić na jej zdrowiu (na wyglądzie). Latem na dworze, musimy także chronić ją przed nadmiarem deszczu, (odpływ, który zapewni swobodne ujście wody). Ponieważ, również przy domowej opiece ... gatunek ten nie przepada za nadwyżką wody. Zniesie czasowe przesuszenia, ale mokre nogi (bryła korzeniowa), to niemal pewnik, że chwila moment i stracimy roślinę.
Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniej, gdy miękka, deszczówka lub odstała (24godziny wystarczy). I  w domu, pojemnik z odpływem, woda nie powinna pozostawać na podstawku, czy w osłonce, nie lejemy nią po liściach. Nowa dostawa wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża dobrze przesuszona (metoda na palca). Od listopada do końca marca zmniejszamy ilość dostarczanej wody, ale nie częstotliwość). Miejscówka przy kaloryferach, to kiepskie rozwiązanie (zasychające końcówki, marniejąca roślina).  Z dala od zimna i od gorąca, tam, gdzie panuje przyjazna wilgotność powietrza. Kilka dodatkowych zwilżaczy wypełnionych wodą, przysłuży się nie tylko dracenie, ale i naszemu samopoczuciu.
                              W przypadku draceny, niekoniecznie zraszanie. Kurz, czy inne zabrudzenia z fantazyjnych listków, lepiej zmyć raz kiedyś pod natryskiem, gdzie niezbyt wysokie ciśnienie i temperatura wody, ani lodowata, ani gorąca (wcześniej donicę owijamy folią). Po tym zabiegu, na kilka godzin odstawiamy 'doniczkowca ' w zacienione miejsce. Liście wyschną, na powrót nabiorą połysku i witalności - wtedy można roślinę odstawić na miejsce docelowe.


 Dracaena fragrans -  Dracena wonna 
'Massangeana'

 Dracaena fragrans -  Dracena wonna 
'Massangeana'


Dracaena fragrans -  Dracena wonna


Dracaena fragrans -  Dracena wonna


Dracaena fragrans -  Dracena wonna
 
 
Dracaena fragrans -  Dracena wonna


 

 


Dracaena fragrans -  Dracena wonna


 
 
 
 
Dracaena fragrans -  Dracena wonna
 
 
 

Dracaena fragrans -  Dracena wonna

 
 
 
 
Dracaena fragrans -  Dracena wonna
 
 
 

Dracaena fragrans -  Dracena wonna

 
 
 
 
Dracaena fragrans -  Dracena wonna,  Kwiatostan

 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Dracaena_fragrans
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dracena_wonna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz