wtorek, 16 stycznia 2024

Alternanthera brasiliana - Alternanthera brazylijska

                                       Alternanthera brazylijska, u gatunku liście w kolorze głębokiej zieleni, u odmian bordowe, czerwone, w głębokim brudnym różu, dwubarwne różowo waniliowe. Duży wybór pośród listnych odsłon, którymi upiększymy ogrodową/balkonową przestrzeń tylko przez jeden sezon, albo przez wiele lat, (tak przy założeniu, że rośliny przed zimą zostaną przeniesione pod dach, one nie są mrozoodporne). Gatunek alternanthera, który nie jest powszechnie spotykany, co bardziej podbija jego atrakcyjność.

                                                                  Large purple alternanthera.eng

Alternanthera brasiliana - Alternanthera brazylijska

Na rodzimych terenach, to jest w Brazylii, okres wegetacyjny gatunku trwa przez cały rok, o różnych więc porach ma miejsce kwitnienie. W Europie Środkowej, przy optymalnych warunkach uprawy, zakwita pod dachem na przełomie jesieni i zimy, ale może też dopiero w przedwiośniu. Kwiaty niewielkie w kolorze brudnej bieli/waniliowym, przypominające kształtem te, którymi rozkwita koniczyna. Są osadzone

na krótkich pędach, które wyrastają w kątach na pędach głównych, jakby w kątach liści. Przekwitające kwiatuszki warto regularnie usuwać, w ten sposób zaoszczędzoną energię i substancje odżywcze, roślina przeznaczy na rozwój młodych liści, a jak wiadomo listna szata jest tu głównym walorem zdobniczym. 

Zaczyna obficie gubić liście, gdy jest w jej otoczeniu zbyt niska temperatura, bądź gdy jest przelana/przesuszona, czy ma za mało dziennego światła. 

                           Na kontynencie Ameryki Południowej, alternanthera brazylijska traktowana jest jako roślina lecznicza. Susz wykorzystywany jest jako środek przeciwwirusowy i przeciwbiegunkowy. Nasze enzymy trawienne źle by zareagowały na taki specyfik, dlatego w Europie zastosowanie tego gatunku wyłącznie w celach zdobniczych. Jako dzikus roślina ta potrafi być dość ekspansywna, (w wielu krajach strefy podrównikowej, jest postrzegana jako uciążliwy chwast). W uprawie kontrolowanej pojemnikowej, 

już tak sobie nie poczyna. Młodziki najprościej pozyskać od połowy czerwca do połowy sierpnia z sadzonek pędowych, (odcinki 12 - 15 centymetrowe, zdążą się ukorzenić przed nadejściem niższych temperatur, gdy będą pod dachem). Części te szybciej wykształcą korzenie, gdy ich końcówki zamoczymy w środku ukorzeniającym. Na naszej szerokości geograficznej, gatunek ten należy do grupy roślin trwałych niezimujących w gruncie/na zewnątrz. Przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami należy ją przenieść do jasnego nieogrzewanego pomieszczenia, gdzie nie ma dużych wahań temperatury. Nie powinno być poniżej 8. Regularne niezbyt obfite dostawy wody, dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha, Po kwitnieniu, albo jeśli nie ma ono miejsca, to w połowie marca skracamy wszystkie pędy o 1/3 ich długości. Zabieg ten sprawi,że pokrój rośliny będzie bardziej bogaty i zwarty. Jeśli chcemy utrzymywać jej niewielkie gabaryty i prowadzić na większym balkonie, na tarasie - wtedy tniemy 1/2 długości pędów. W odmianach, które można zakupić w centrach ogrodniczych przyrosty roczne nie są zbyt wielkie, a docelowa wysokość, to lekko ponad metr. Na naturalnych siedliskach, gatunek osiąga do 3 metrów wysokości i szerokości. 

                                     Alternanthera brazylijska, będzie witalnie prezentowała się, gdy posadzona w drożnym zasobnym/próchnicznym podłożu. Pojemnik z drożnym odpływem, aby w sezonie

Alternanthera brasiliana - Alternanthera brazylijska

nie zastawały nadwyżki deszczówki. Roślina prędzej poradzi sobie z czasowym przesuszeniem, niż z przelaniem, (powinniśmy nie dopuszczać, ani do jednego, ani do drugiego). Na zewnątrz, czy w domu dostawy wody, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Woda nie powinna zastawać na podstawku/w osłonce. Ta zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. 

                                Bez względu na to, czy traktujemy ten gatunek jako jednoroczną ozdobę/wieloletnią, dokarmiamy. Stosujemy odpowiednie nawozy dedykowane tym grupom roślin, (ilość, częstotliwość dostaw według informacji na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wówczas na letnisku warto wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia.  Rozcieńczone z wodą gnojówki z pokrzyw/czosnku, czy w donicy kilka dodatkowych garści kompostu. W przedwiośniu, jeszcze pod dachem, przesadzenie do świeżego niewyjałowionego podłoża do o numer/dwa większej donicy. To w zupełności wystarczy do utrzymania przez cały rok właściwego poziomu substancji odżywczych. 

Alternanthera brasiliana - Alternanthera brazylijska
 

 

 


Alternanthera brasiliana - Alternanthera brazylijska


 

 

Alternanthera brasiliana - Alternanthera brazylijska


 

Alternanthera ficoidea - Alternantera powabna - Papegaaieblad ( foto )

 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alternanthera_brasiliana
https://www.vip-colors.com/2019/10/alternanthera-ficoidea-alternantera.html
https://www.vip-colors.com/2021/08/rosliny-trwae-niezimujace-na-zewnatrz.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz