piątek, 19 stycznia 2024

Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa

                                          Kalatea żółtokwiatowa, jest rośliną ozdobną, która przy optymalnych warunkach okwieci słonecznie salonowe parapety nawet przez kilkanaście tygodni, (do trzech miesięcy). Kwiatostany w wyraziście żółtym kolorze, gdy przekwitają najpierw nabierają pomarańczowego odcienia i dopiero później brązowieją. Całoroczną ozdobą tego gatunku kalatei są okazałe liście. Blaszki z wierzchu w ciemnej zieleni, od spodu purpurowe. To bardzo atrakcyjne połączenie.

                                                                     Saffron-coloured calathea .eng

Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa 

Goeppertia crocata, poza mieszkalnymi może ozdobić oraz dodać elegancji i kolorytu również przestrzeniom biurowym, restauracyjnym, hotelowym. Aby przetrwać w trudnych dżunglowych uwarunkowaniach, (roślina pochodzi z lasów deszczowych wschodniej Brazylii), w walce z innymi o dzienne światło wygrywać, wykształciła bardziej ruchliwe, zauważalne 'gołym okiem' zachowania. Tam, gdy 'chwyta' promienie słoneczne, blaszki ustawiają się pod odpowiednim kątem, aby czerpanie energii

było jak najbardziej optymalne. Na naszej szerokości geograficznej, gdy prowadzimy egzemplarz w mieszkaniu, nie będę te zachowania aż tak bardzo zauważalne, niemniej różnica ułożenia blaszek rano, a wieczorem będzie widoczna.

Przy sprzyjających uwarunkowaniach (glebowych, świetlnych, wodnych), przez cztery/pięć sezonów egzemplarz będzie miał witalny ładnie prezentujący się pokrój. Po tym czasie, przy kolejnym przesadzaniu do świeżego niewyjałowionego podłoża, należy dokonać podziału bryły korzeniowej, (to również najprostszy sposób na rozmnożenie rośliny macierzystej). Starsze nierozdzielone egzemplarze będą po prostu wyłysiałe. Jeśli donica o odpowiedniej szerokości, młode egzemplarze można dosadzić do rośliny macierzystej, aczkolwiek sugerowałabym je usamodzielnić. Zagęszczony pokrój młodzika w następnym sezonie, to jest przecież to, o co nam chodzi. 

                                            Przesadzamy do większego o numer pojemnika z drożnym odpływem. Zabieg ten możemy wykonać w przeciągu całego roku; ważne, aby podłoże i woda do podlewania były zawsze w zbliżonej temperaturze jaka panuje w otoczeniu roślin. Spodnią warstwę powinien stanowić drenaż,
Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa 

czyli kilka centymetrów keramzytu; następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią owego 'rozluźniacza' i z garścią humusu (kompostu). Do zdrowego rozwoju rośliny te potrzebują dobrze 'podjeść i podpić'. Dlatego nawet z rok rocznie wymienianym podłożem, nie obędzie się bez dodatkowego nawożenia. Zaczynamy dostarczać nawóz do miesiąca od przesadzania; dostarczamy go według wskazówek na etykiecie (ilość, częstotliwość dostaw). Najodpowiedniejszym będzie nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin kwitnących uprawianych w mieszkaniach. W płynie, bądź w granulacie; gdzie ten ostatni charakteryzuje się dłuższym okresem uwalniania potrzebnych związków. 

                                            To jeden z niewielu gatunków kalatei, który charakteryzuje się tak okazałym i bogatym kwitnieniem. Po przekwitnięciu kwiatostanów, pędy należy nisko przyciąć; dzięki temu zaoszczędzone energię oraz substancje odżywcze roślina przeznaczy na wytwarzanie młodych części.

                                           Ekspozycja, gdzie światło dzienne rozproszone. Zbyt blisko ekspozycji południowej, zbyt blisko działających zimą grzejników - żółknące, zasychające końcówki liści, zahamowanie wytwarzania młodych części. Zbyt jałowe podłoże, za mały pojemnik, za wysoki/za niski stopień wilgotności podłoża, to także brak witalnego rozwoju i zagrożenie pojawienia się chorób grzybicznych, (śliskie brunatne plamy na liściach, nadgniwające brzydko pachnące części podziemne). Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha, nawet dwa razy w tygodniu - nie przelewamy, nie zasuszamy. - podlewamy rozsądnie. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantów; odstała, albo deszczówka. Optymalna temperatura otoczenia przez cały rok,  to pomiędzy 16, a 24°C, bez dużych dziennych różnic.  Aby zwiększyć wilgotność powietrza, można zimą, gdy są włączone grzejniki, albo w czasie upalnych dni - ustawić w pobliżu kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Taki zabieg przysłuży się nie tylko roślinom, ale również polepszeniu naszego samopoczucia. W czasie upałów, doniczkę warto odsunąć bardziej w głąb mieszkania.

Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa 
Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa 
Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa 
Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa 
Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa 


Calathea (soorten) - Kalatea, ostrzeszyn (gatunki, odmiany) ( foto )

 


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Goeppertia_crocata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Goeppertia_crocata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz