wtorek, 6 lipca 2021

Strobilanthes anisophyllus - Strobilant (gatunek) - Trompetkruid (soort)

                      Strobilanthes anisophyllus,  dotychczas w zbiorach kolekcjonerskich, ale to może się wkrótce zmienić, ponieważ charakterystyczne liście (bordowe, brązowe, w ciemnym fiolecie) 'podbijają' serca coraz większej grupy miłośników roślin ozdobnych. W naturalnych warunkach, gatunek ten jest

                                                    Strobilanthes.eng

 Strobilanthes - Strobilant - S.nl
Strobilanthes anisophyllus - Strobilant (gatunek) - Trompetkruid  'Enjoy Your choice'

krzewem liściastym, osiągającym do 2 metrów wysokości. Odmiany dostępne w sprzedaży, to wysokość/szerokość pomiędzy 0.8, a 1.4 metra. Informacje o tyle znaczące, że na okres trudnych warunków zimowych, rośliny te muszą zostać zabrane pod dach do jasnego nieogrzewanego

pomieszczenia i być tam podlewane, aby nie nastąpiło zasuszenie brył korzeniowych. Także, uprawa w pojemnikach. USDA 10a, czyli -1.1°C, czyli pod dach przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, a powrót na zewnątrz, gdy będziemy mieli pewność, że w kolejnym sezonie z kolei te wiosenne nie powrócą. W między czasie, to jest pod dachem, będzie działo się dużo. A to dlatego, że czas kwitnienia przypada od końca stycznia do połowy kwietnia. Śliczne jasne drobne kwiatuszki, efektownie 'kontrastują' z ciemnym zwartym ulistnieniem krzewu. Zimą i wczesną wiosną kwiaty w otoczeniu, to zastrzyk optymizmu i znak, że coraz bliżej do momentu, gdy okolica się okwieci.

                                          Strobilanthes anisophyllus, w donicy w ogrodzie, na podwórzu, patio, tarasie, czy na większym balkonie. Pojemnik bez dna, może być także włożony bezpośrednio do gruntu, wówczas pod koniec października wystarczy go wyjąć, włożyć do większej osłonki i zacząć opiekę nad rośliną pod dachem. Wszędzie tam, zimozielone połyskujące listki będą doskonale komponowały się z innymi roślinami; komponowały po przez listne 'uzupełnianie' kwietnego kolorytu, albo tymi brązami kontrastować.

Strobilanthes anisophyllus - Strobilant (gatunek) - Trompetkruid
'Brunetthy'

                          Optymalne warunki uprawy i przez wiele lat w naszej przestrzeni zdrowy, witalnie rozwijający się egzemplarz strobilanta. Pojemnik z odpływem, (aby na letnisku nie zatrzymywał się w podłożu nadmiar deszczówki). Podłoże, to przepuszczalna mieszanka, podobna do tej jaką tworzymy dla wielu innych 'doniczkowatych' uprawianych w pojemnikach, które przed zimą należy przenieść do pomieszczenia. Ziemia, 'dokarmiacz' (garść kompostu, humusu) oraz 'rozluźniacz' (kulki styropianowe, żwirek, kamyki). Przesadzanie do o numer, dwa większego stabilnego pojemnika co rok, co dwa lata, najkorzystniej tuż przed jesiennymi przenosinami. Jeśli nie mamy planu jesienią przesadzać, warto wybrać wierzchnią warstwę ziemi i zastąpić ją świeżą niewyjałowioną. Nawożenie rozpoczynamy dwa tygodnie po przesadzaniu/po wymianie wierzchniej warstwy podłoża. Używamy nawozu przeznaczonego dla krzewów/roślin wieloletnich kwitnących, (stosujemy według instrukcji na etykiecie). Zasilamy do momentu, gdy rozkwitną ostatnie z kwiatostanów. Latem, przy okazji podlewania rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek), można 'chlapnąć' również co nieco do strobilanta.
                       Ekspozycja jasna, jednak wystawa południowa nie jest wskazana. Regularne, 'pełne' racje wody; gdy przesuszona wierzchnia warstwa podłoża, kolejna dostawa. Woda nie powinna zastawać na podstawku, czy w osłonce; woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Przez cały rok regularnie usuwamy części pędów, które są zniszczone, przesuszone, połamane lub 'poszarzałe' z tytułu zestarzenia się. Jeśli chodzi o przycinanie formujące, nie jest ono wskazane. Roślina 'sama z siebie' tworzy zwarty dość symetryczny pokrój, jednak gdyby trafiły się dwa, trzy pędy, które 'zaburzają' pokrój, można je skrócić.

Strobilanthes anisophyllus - Strobilant (gatunek) - Trompetkruid
'Brunetthy'
Strobilanthes anisophyllus - Strobilant (gatunek) - Trompetkruid
 'Enjoy Your choice'
Strobilanthes anisophyllus - Strobilant (gatunek) - Trompetkruid
'Brunetthy'
Strobilanthes anisophyllus - Strobilant (gatunek) - Trompetkruid
'Brunetthy'
Strobilanthes anisophyllus - Strobilant (gatunek) - Trompetkruid
'Brunetthy'Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Strobilanthes
https://pl.wikipedia.org/wiki/Strobilanthes
https://nl.wikipedia.org/wiki/Strobilanthes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz