piątek, 2 lipca 2021

Veronica gentianoides - Przetacznik goryczkowaty - Gentiaan ereprijs

                            Przetacznik goryczkowaty,  to bylina kłączowa charakteryzująca się obfitym, długim kwitnieniem oraz znakomitym dostosowaniem do gleb o niskim stopniu wilgotności. Także, w obliczu faktu, że istnieje brak równowagi hydrologicznej w glebie, na dzień dzisiejszy, ta ozdobna roślina w cenie. 

                                                   Gentian speedwell.eng

Veronica gentianoides - Przetacznik goryczkowaty - Ereprijs 
'Tissington White'

Liście sezonowe odziomkowe; ich rozety tworzą zwartą darń. Stąd ich grupa doskonale sprawdzi się w roli okrywowych (sezonowo). Wysokie, wyniosłe pędy kwiatostanowe z drobnymi kwiatami. Listne części do

20 centymetrów wysokości, wybujałe ponad nimi okwiecone pędy, osiągają nawet 50 centymetrów. U gatunku, kwiaty jasnoniebieskie, ciemno żyłkowane, zebrane w luźne grona długości do 30 centymetrów; u odmian bardziej rozjaśnione, (na przykład, 'Tissington White'), albo wpadające w głębsze odcienie niebieskiego. W czasie kwitnienia kwiatostan znacznie się wydłuża. Przy regularnym usuwaniu przekwitniętych części, kwitnienie może trwać do połowy lipca! Ogrody przydomowe ogrody skalne, kompozycje naturalistyczne,bylinowe rabaty - każde z tych miejsc zyska na obecności przetacznika goryczkowatego.

                          Przy sadzeniu, wskazany rozstaw to pomiędzy 30, a 40 centymetrów. Sadzimy na głębokość równą wysokości doniczki, w której młodziki wzrastały. Dobrze, gdy wcześniej w połowie marca ziemię przekopiemy i zasilimy ją kompostem.
Od momentu przesadzenia do gruntu, zaczynamy zasilanie. Korzystamy z dóbr nawozu wieloskładnikowego, albo z rozcieńczonych gnojówek z wodą (z pokrzyw, z żywokostu, z czosnku). Podłoże średnio zasobne, albo próchniczne, gdzie pH neutralne w kierunku zasadowego; o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności.

Co interesujące, cięższe gliniaste podłoże się nada, ale pod warunkiem, że ekspozycja słoneczna. Czyli musi zostać zachowana równowaga uwarunkowań.
Upalne lato, bezśnieżna zima - trzeba dodatkowo podlewać. Latem, rano, albo pod wieczór; zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. W
oda zawsze powinna posiadać temperaturę  zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.

Veronica gentianoides - Przetacznik goryczkowaty - Ereprijs 
'Tissington White'
Veronica gentianoides - Przetacznik goryczkowaty - Ereprijs 
'Tissington White'
Veronica gentianoides - Przetacznik goryczkowaty - Ereprijs 
'Tissington White'


 

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Veronica_gentianoides

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz