wtorek, 28 lutego 2017

Dieffenbachia - Difenbachia

                                                  Jeśli posiadamy w domu tę roślinę, jesteśmy świadomi jej piękna codziennego dla nas i tego odświętnego, gdy pojawiają się oczarowani nią goście. Trudno powstrzymać się od pochwał, gdy ujrzymy elegancką,  wypielęgnowaną difenbachię. Za jej urodą, kryje się jednak kilka brzydkich tajemnic, które jak najszybciej powinni poznać ci, którzy ją mają i ci, którzy zechcą ją mieć. Ale po kolei. Difenbachia 'przywędrowała' z Brazylii do Europy drogą morską już w XVIII wieku. Przywiózł ją
                                                             Dumb cane
Dieffenbachia - Difenbachia - Dieffenbachia.nl
  'Cool Beauty'

 uczony z Austrii, Józef Dieffenbach. Dekoracyjność rośliny była dla niego bezdyskusyjna, a i wiążące się z nią opowiadania lokalnej społeczności na pewno przyczyniły się do tego, że baczniej zaczął się jej przyglądać. Ten 'doniczkowiec' jest silnie trujący. Jeśli więc mamy w domu dzieci ,zwierzęta, przemyślmy tak ustawienie plantu, aby nasi ulubieńcy nie mieli do niej bezpośredniego dostępu. Przy zabiegach pielęgnacyjnych używajmy rękawiczki, a jeśli stanie się tak, że sok z rośliny  będzie mieć bezpośredni kontakt z dłońmi, dokładnie je umyjmy mydłem i ciepłą wodą. W przypadku podrażnienia śluzówki, potarcia powieki, problemów z oddychaniem lub dostania się substancji do rany na dłoni,twarzy, wskazane jest szybkie skontaktowanie się z lekarzem. W Ameryce Południowej, a dwa wieki później, w czasie II wojny światowej, sok z tej rośliny służył do barbarzyńskich zachowań. Ludziom podawano tę substancję, by paraliżowała, niszczyła ich struny głosowe,a podana w większej ilości zabijała. W obozach , nazistowscy lekarze 'uczyli się' eksperymentować , czy podawana substancja z difenbachii wpłynie pozytywnie na proces sterylizacji więzionych , czy 'tylko' pozostanie substancją' uciszającą'.
  Trudno nie zachować w myślach informacji o tych okrutnych praktykach. Może tych kilka zdań jeszcze bardziej uzmysłowi nam z jak niebezpieczną pięknością mamy do czynienia.
                                             Dla równowagi, teraz jakie są plusy z posiadania tego kwiatu. Znacząco oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, to raz, a dwa to tropikalna piękność licząca sobie około 30 gatunków(oraz dziesiątki kultywarów), z których większość jest uprawiana w warunkach domowych ze zrozumiałego powodu - zachwycają swoimi liśćmi.  A każdy z nich ma unikalny 'malunek'.
 
Dieffenbachia - Difenbachia
'Amoena'

 Rzadko kiedy, ale jednak pojawiają się u tej rośliny w warunkach pokojowych, kwiaty. Kolba osłonięta jasnozielonym żagielkiem. Ilu posiadaczy difenbachii, tyle opinii  - doprowadzać do kwitnienia, czy nie. Jeśli tak, kwiat, kwiaty pocieszą nasze oczy tylko około półtora tygodnia, a będzie to kosztowało roślinę wiele energii i substancji odżywczych. Po przekwitnięciu i po usunięciu zbędnych pędów z tymi już 'nie ozdobami', część liści opadnie, a większość, która pozostanie może na kilkanaście dni 'skapcieć'. Nie będą długo  dochodziły do pełnej formy (przesadzamy raz w roku, zasilanie nawozami wieloskładnikowymi do roślin ozdobnych z liści, według wskazówek na etykiecie). Są  także przykłady, że po kwitnięciu rośliny z tej rodziny szybko regenerują swoje siły. Aby nie doprowadzić do kwitnienia, (kwiaty nie stanowią dużej wartości zdobniczej, można wyciąć pędy z zawiązującymi się kwiatostanami wcześniej. W ten sposób roślina zaoszczędzoną energię i substancje odżywcze spożytkuje na tworzenie liści.  Jako piękna zieloność z dżungli, roślina ta jest przyzwyczajona jest do wilgoci , ciepła i bezpośredniego światła słonecznego. Im mniej światła, tym mniej  na liściach 'wzorków'. W okresie spoczynku, który przypada od końca września do początku marca, zapewnijmy minimalną temperaturę 16 ° C i nie podlewajmy obficie.

aDieffenbachia - Difenbachia
'Amoena'

Latem podlewanie rozsądne, to znaczy niech się przesuszy tylko wierzchnia warstwa ziemi w donicy. Zlewajmy wodę z podstawki. Difenbachia lubi wodę miękką, odstałą. Deszczówka sprawdzi się najlepiej. Gdy będzie wody zbyt mało, bryła korzeniowa zacznie wysychać, a liście zaczną brązowieć po brzegach. Czasami cierpliwą opieką udaje się odratować chory egzemplarz, w większości przypadków niestety, nie. 
Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, spryskujmy liście raz na tydzień ( spryskiwacz o jak najmniejszych dziurkach, który wytwarza mgiełkę  ). Wtedy o każdej porze roku roślina ta będzie zdrowa i dekoracyjna. 
                                               Gdy zdarzy się tak, że nie zasuszyliśmy bryły korzeniowej, a roślina jednak wciąż traci liście, przytnijmy ją na wysokość około piętnastu centymetrów (w rękawicach ! ). Dajmy jej drugą młodość, niech wytworzy nowe pędy na których pojawią się młode, mozaikowe listki. Ścięty pęd również możemy wykorzystać. Podzielmy go na 6-10cm odcinki i w pozycji poziomej w doniczkach z ziemią do kwiatów doniczkowych usadźmy te kawałki, lekko je dociskając do podłoża, (pierwsza warstwa drenaż - styropianowe kulki, perlit, żwirek, keramzyt). I one, przy zapewnionej wilgoci, naświetleniu (rozproszone światło dzienne), temperaturze powyżej 20°C zaczną wyrastać na eleganckie difenbachie. 
 
                                       
 
Dieffenbachia - Difenbachia
  'Banana'
 
 
 
 
 
 
Dieffenbachia - Difenbachia
  'Summer style' '
 
 
 
 
 
                                          
Dieffenbachia - Difenbachia
'Amoena'                                            


Dieffenbachia - Difenbachia
  'Camilla'
Dieffenbachia - Difenbachia
 'White Flame'

Dieffenbachia - Difenbachi 
  'Green Magic'Dieffenbachia - Difenbachia
     'Green Magic'
Dieffenbachia - Difenbachia  
  'Green Magic'


Dieffenbachia - Difenbachia
  'Green Magic'Dieffenbachia - Difenbachia
  'Reflector'


Dieffenbachia - Difenbachia
'Amoena'

 
 
 
 
Dieffenbachia - Difenbachia
  'Cool Beauty'
 
 
 
 
 

Dieffenbachia - Difenbachia
  'Cool Beauty'
 
 
 
 
 
 
Dieffenbachia - Difenbachia
  'Cool Beauty'

 
 
 
 
Dieffenbachia - Difenbachia
  'Cool Beauty'

 
 
 
 
Dieffenbachia - Difenbachia

 
 
 

Dieffenbachia - Difenbachia

 
 
 

Dieffenbachia - Difenbachia

 
 
 
 
 
Przypisy: 
 Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Difenbachia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dieffenbachia                                              
https://en.wikipedia.org/wiki/Dieffenbachia    
                                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz