wtorek, 28 lutego 2017

Dieffenbachia - Difenbachia

                                                  Jeśli posiadamy w domu tę roślinę, jesteśmy świadomi jej piękna codziennego dla nas i tego odświętnego, gdy pojawiają się oczarowani nią goście. Trudno powstrzymać się od pochwał, gdy ujrzymy elegancką,  wypielęgnowaną Difenbachię. Za jej urodą, kryje się jednak kilka brzydkich tajemnic, której jak najszybciej powinni poznać ci, którzy ją mają i ci, którzy zechcą ją mieć. Ale po kolei.
                                                   Difenbachia przywędrowała z Brazylii do Europy już w XVIII wieku. Przywiózł ją
                                                Dumb cane
 Dieffenbachia - Difenbachia - Dieffenbachia.nl
'Amoena' uczony z Austrii, Józef Dieffenbach. Dekoracyjność rośliny była dla niego bezdyskusyjna, a i wiążące się z nią opowiadania lokalnej społeczności na pewno przyczyniły się do tego, że baczniej zaczął się jej przyglądać.

                                         
                                         
 Dieffenbachia - Difenbachia
'Amoena'

                                                     Ta  doniczkowa ozdoba jest silnie trująca. Jeśli więc mamy w domu dzieci ,zwierzęta, przemyślmy tak ustawienie plantu, aby nasi ulubieńcy nie mieli do niej bezpośredniego dostępu. Przy zabiegach pielęgnacyjnych używajmy rękawiczki, a jeśli stanie się tak, że sok z rośliny  będzie mieć bezpośredni kontakt z dłońmi, dokładnie je umyjmy mydłem i ciepłą wodą. W przypadku podrażnienia śluzówki, potarcia powieki, problemów z oddychaniem lub dostania się substancji do rany na dłoni,twarzy, wskazane jest szybkie skontaktowanie się z lekarzem.

                                                  W Ameryce Południowej, a dwa wieku później, sok z tej rośliny służył do barbarzyńskich zachowań ( najpierw wobec niewolników, a potem wobec więźniów obozów koncentracyjnych ). Ludziom podawano tę substancję, by paraliżowała, niszczyła ich struny głosowe,a podana w większej ilości zabijała. W obozach , nazistowscy lekarze 'uczyli się' eksperymentować , czy podawana substancja z difenbachii wpłynie pozytywnie na proces sterylizacji więzionych , czy 'tylko' pozostanie substancją' uciszającą'.


 Dieffenbachia - Difenbachia
'Amoena'


                                                   Trudno nie zachować w myślach informacji o tych okrutnych praktykach. Może tych kilka zdań jeszcze bardziej uzmysłowi nam z jak niebezpieczną pięknością mamy do czynienia.
                                                   Dla równowagi, teraz jakie są plusy z posiadania tego kwiatu.
Znacząco oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, to raz, a dwa to tropikalna piękność licząca sobie około 30 gatunków, z których większość jest uprawiana w warunkach domowych ze zrozumiałego powodu - zachwycają swoimi liśćmi.  A każdy z nich ma unikalny 'malunek'.
                                                  Rzadko kiedy, ale jednak pojawiają się u tej rośliny w warunkach pokojowych, kwiaty. Kolba osłonięta jasnozielonym żagielkiem. Ilu posiadaczy difenbachii, tyle opinii  - doprowadzać do kwitnienia, czy nie. Jeśli tak, kwiat, kwiaty pocieszą nasze oczy tylko około półtora tygodnia, a będzie to kosztowało roślinę wiele energii i substancji odżywczych. Po przekwitnięciu zaczną opadać liście, a te, które pozostaną, długo będą dochodziły do pełnej formy ( z pomocą zewnętrznego zasilania). Są  także przykłady, że po kwitnięciu rośliny z tej rodziny szybko regenerują swoje siły, a chyba najbardziej drastyczne podejście reprezentują ci, którzy, aby nie doprowadzić do kwitnienia łamią pąki kwiatowe ...
                                              
 Dieffenbachia - Difenbachia
'Amoena'                                             Jako piękna zieloność z dżungli, roślina ta jest przyzwyczajona jest do wilgoci , ciepła i bezpośredniego światła słonecznego. Im mniej światła, tym mniej 'mozajek' na liściach. W okresie spoczynku, który przypada od końca września do początku marca, zapewnijmy minimalną temperaturę 16 ° C i nie podlewajmy obficie.

Latem podlewanie rozsądne, to znaczy niech się przesuszy tylko wierzchnia warstwa ziemi w donicy. Zlewajmy wodę z podstawki. Difenbachia lubi wodę miękką, letnią. Deszczówka sprawdzi się najlepiej. Gdy będzie wody zbyt mało, bryła korzeniowa zacznie wysychać, a liście zaczną brązowieć po brzegach. Czasami cierpliwą opieką udaje się odratować chory egzemplarz, w większości przypadków niestety, nie.


Dieffenbachia - Difenbachia
  'Camilla'

Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, spryskujmy liście raz na tydzień ( spryskiwacz o jak najmniejszych dziurkach, który wytwarza mgiełkę  ). Wtedy o każdej porze roku roślina ta będzie zdrowa i dekoracyjna. 
                                               Gdy zdarzy się tak, że nie zasuszyliśmy bryły korzeniowej, a roślina jednak wciąż traci liście, przytnijmy ją na wysokość około piętnastu centymetrów ( w rękawicach ! ). Dajmy jej drugą młodość, niech wytworzy nowe pędy na których pojawią się młode, mozaikowe listki. Ścięty pęd również możemy wykorzystać. Podzielmy go na 6-10cm odcinki i w pozycji poziomej w doniczkach z ziemią do kwiatów doniczkowych usadźmy te kawałki, lekko je dociskając do podłoża. I one, przy zapewnionej wilgoci, naświetleniu, temperaturze powyżej 20°C zaczną wyrastać na eleganckie difenbachie. 


Dieffenbachia - Difenbachia
 'White Flame'

Dieffenbachia - Difenbachia - Dieffenbachia.nl    
  'Green Magic'Dieffenbachia - Difenbachia - Dieffenbachia.nl 
     'Green Magic'
Dieffenbachia - Difenbachia - Dieffenbachia.nl    
  'Green Magic'


Dieffenbachia - Difenbachia
  'Green Magic'Dieffenbachia - Difenbachia
  'Reflector'Dieffenbachia - Difenbachia
  'Summer style'


Przypisy: 
 Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Difenbachia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dieffenbachia                                              
https://en.wikipedia.org/wiki/Dieffenbachia                                                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz