środa, 1 marca 2017

Callisia - (Smużyna płożąca)

                                                   W swoim naturalnym środowisku, to jest w Ameryce Środkowej oraz Południowej, jest byliną , która się nasadza na rabatach, w donicach tarasowych. W naszym klimacie jest to zdecydowanie roślina pokojowa.
Callisia jest rośliną płożącą. Zawieszona w odpowiednim

 Callisia  - Callisia, (Smużyna rozesłana) - Callisia.eng
 Callisia rosato   'Pink Lady'

 miejscu w salonie, stanie się  jego spektakularną
ozdobą. Teraz jest już wiele interesujących, barwnych odmian, mamy więc w czym przebierać i według własnego gustu wkomponować tę Pięknotkę w domową przestrzeń.
                                                  Pamiętajmy, że aby cieszyć się intensywnymi kolorami i po prostu zdrową rośliną, ustawmy ją w miejscu słonecznym, zapewnijmy jej ciepło, odpowiednie nawożenie i podlewanie, a nie będzie nam sprawiała kłopotów. W ciepłych miesiącach smużyna może być wyniesiona na letnisko ( ważne, aby była w miejscu osłoniętych od wiatru).


Callisia - Callisia, (Smużyna rozesłana)
  Callisia rosato   'Pink Lady'

                                                Ziemia powinna byc przepuszczalna, dobrze jeśli ta do roślin doniczkowych wymieszana ze żwirkiem ( 70/30). Nawożenie od Kwietnia do września standardowymi odżywkami do roślin doniczkowych ( co trzy tygodnie ). Podlewanie latem obfite, łącznie ze zraszaniem w upalne dni i gdy zimą mamy suche powietrze w pomieszczeniu.
                                                Zwisające pędy możemy podcinać według uznania, również wykorzystywać je do tworzenia nowych egzemplarzy. Według mnie najkorzystniej wygląda w swoim naturalnym, lekko 'potarganym' ułożeniu. Gdy przez przypadek niektóre z pędów zostaną mechanicznie uszkodzone, pozbądźmy się ich - roślina nie będzie generowała na nie zbędnej energii.


Callisia - Callisia, (Smużyna rozesłana)
  Callisia rosato   'Pink Lady'

                                            Nie zapominamy przesadzać na wiosnę do większej donicy, przy odpowiedniej pielęgnacji to dość ekspansywna, żywotna roślina. Wtedy również mamy możliwość delikatnie podzielić bryłę korzeniową i uzyskać nowe egzemplarze. Druga technika, to z sadzonek wierzchnich, uszczknijmy, przetrzymajmy kilka dni w wodzie, gdy pojawią się drobniutkie korzonki wsadźmy do ziemi (albo przy użyciu ukorzeniacza bezpośrednio do ziemi ).

 Callisia  - (Smużyna płożąca) 
Callisia repens

 Callisia  - (Smużyna płożąca) 
Callisia repens Callisia  - (Smużyna płożąca) 
Callisia repens

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Callisia
https://en.wikipedia.org/wiki/Callisia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz