czwartek, 2 marca 2017

Citrus japonica - Kumkwat - Kumquat

                                                      Citrus japonica, jak z samej nazwy wynika, to roślina należąca do rodziny owoców cytrusowych. Jest mniejszy od cytryny i pomarańczy i przy wielu odmianach posiada jadalną powłokę ( skórkę ). Pod względem kształtu także istnieją różne odmiany kumkwatu, od owalnego jak przy Fortunelli Margarita, okrągłego u Maruni, po taki w kształcie dzwonu u odmiany Fukushu. W południowo- wschodniej Azji, skąd pochodzi ten owoc, jest on przede wszystkim spożywany jako
                                                             Kumquat.eng
Citrus japonica - Kumkwat - Kumquat.nl

przekąska pomiędzy głównymi posiłkami ( tradycyjnie od XII wieku ). Czasami, niektóre kumkwaty przed zjedzeniem doprawia się delikatnie solą , inne  najpierw gotuje. Są także kumkwaty w słodkim wydaniu, pokrojone na plasterki, lekko posypane cukrem i ususzone.
                                                   Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić ciepło, odpowiednie oświetlenie i nawodnienie tej roślinie, na pewno nie pożałujemy, zapraszając ją do ozdobienia naszego salonu lub tarasu. W  warunkach europejskich, jest to niewielkie drzewko (dorastające góra do dwóch metrów, w swoim naturalnych środowisku do czterech i pół metra ). Zachęcający jest jego zwarty pokrój, wiecznie zielone liście i przede wszystkim główna ozdoba, złoto-pomarańczowe owoce.


Citrus japonica - Kumkwat

                                                Słońce, ciepło, to podstawa. Względem podlewania, zachowajmy ostrożność, nie dopuśćmy do przelania, ani też do zasuszenia bryły korzeniowej. Najrozsądniejszy umiar. Gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi, wtedy podlewajmy. Solenniej latem, zimą dajmy roślinie odpocząć.
                                          Ziemia - jeśli nadejdzie czas przesadzania do większej donicy, ponieważ okaz nasz się rozrósł, a także , pomimo nawożenia ( latem specjalnymi odżywkami do cytrusów) wiadomo, ziemia wyjaławia  się -  zadbajmy, aby dostarczyć korzeniom, mózgowi rośliny jak najlepsze , najkorzystniejsze podłoże. Ziemia doniczkowa zmieszana z torfem, piaskiem i żwirkiem. Będzie przepuszczalna, a przede wszystkim pełna naturalnych substancji odżywczych dla rośliny.


Citrus japonica - Kumkwat

                                         Nie przejmujmy się tym, że w domowych warunkach kumkwat dłużej niż pozostałe nasze rośliny budzi  się z zimowego snu. Drobne białe kwiatuszki, może i nie pojawią się zbyt szybko, ale kiedy już, to mamy świadomość, że za niedługi czas pośród zielonych liści zaczną rozbłyskiwać swoją urodą 'złote pomarańcze'.
                                       Jeśli drzewko bogato będzie przybrane owocami, to nie tylko rozkosz dla oczu, ale i dla naszych kubków smakowych. Poza tymi owocami, bezpośrednio zerwanym i zjedzonymi od razu, odłóżmy kilka do zaciemnionego miejsca. Po kilku dniach zasmakujemy o wiele głębszej słodyczy kumkwata.
Jeśli uprawiamy cytrusa również dla jego walorów smakowych, nie używamy nawozów przeznaczonych dla roślin dekoracyjnych. 'Dokarmiaczami' mogą być naturalne (kompost, humus, w sezonie rozcieńczone z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek), albo specjalistyczne z przeznaczeniem dla roślin owocowych. Więcej informacji na temat naturalnych nawozów tutaj. 

Citrus japonica - Kumkwat


                     


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kumkwat
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kumquat
https://en.wikipedia.org/wiki/Kumquat
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html                

2 komentarze:

  1. Ciekawy artykuł

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Zapraszam do częstszych wizyt tutaj oraz na fanpage facebook do dołączenia do społeczność Vademecum Interesting Plants. Serdecznie pozdrawiam!

      Usuń