czwartek, 2 marca 2017

Citrus japonica - Kumkwat - Kumquat

                                                      Citrus japonica, jak z samej nazwy wynika, to roślina należąca do rodziny owoców cytrusowych. Jest mniejszy od cytryny i pomarańczy i przy wielu odmianach posiada jadalną powłokę ( skórkę ). Pod względem kształtu także istnieją różne odmiany kumkwatu, od owalnego jak przy Fortunelli Margarita, okrągłego u Maruni, po taki w kształcie dzwonu u odmiany Fukushu.
                                                    W południowo- wschodniej Azji, skąd pochodzi ten owoc, jest on przede wszystkim spożywany jako


                                                             Kumquat.eng
Citrus japonica - Kumkwat - Kumquat.nl


 przekąska pomiędzy głównymi posiłkami ( tradycyjnie od XII wieku ). Czasami, niektóre kumkwaty przed zjedzeniem doprawia się delikatnie solą , inne
najpierw gotuje. Są także kumkwaty w słodkim wydaniu, pokrojone na plasterki, lekko posypane cukrem i ususzone.
                                                   Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić ciepło, odpowiednie oświetlenie i nawodnienie tej roślinie, na pewno nie pożałujemy, zapraszając ją do ozdobienia naszego salonu lub tarasu. W  warunkach europejskich, jest to niewielkie drzewko ( dorastające góra do dwóch metrów, w swoim naturalnych środowisku do czterech i pół metra ). Zachęcający jest jego zwarty pokrój, wiecznie zielone liście i przede wszystkim główna ozdoba, złoto-pomarańczowe owoce.


Citrus japonica - Kumkwat - Kumquat.nl


                                                Słońce, ciepło, to podstawa. Względem podlewania, zachowajmy ostrożność, nie dopuśćmy do przelania, ani też do zasuszenia bryły korzeniowej. Najrozsądniejszy umiar. Gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi, wtedy podlewajmy. Solenniej latem, zimą dajmy roślinie odpocząć.
                                          Ziemia - jeśli nadejdzie czas przesadzania do większej donicy, ponieważ okaz nasz się rozrósł, a także , pomimo nawożenia ( latem specjalnymi odżywkami do cytrusów) wiadomo, ziemia wyjaławia  się -  zadbajmy, aby dostarczyć korzeniom, mózgowi rośliny jak najlepsze , najkorzystniejsze podłoże. Ziemia doniczkowa zmieszana z torfem, piaskiem i żwirkiem (60:20:10:10).
Będzie przepuszczalna, a przede wszystkim pełna naturalnych substancji odżywczych dla rośliny.Citrus japonica - Kumkwat - Kumquat.nl


                                         Nie przejmujmy się tym, że w domowych warunkach kumkwat dłużej niż pozostałe nasze rośliny budzi  się z zimowego snu. Drobne białe kwiatuszki, może i nie pojawią się zbyt szybko, ale kiedy już, to mamy świadomość, że za niedługi czas pośród zielonych liści zaczną rozbłyskiwać swoją urodą 'złote pomarańcze'.Citrus japonica - Kumkwat - Kumquat.nl

                                       Jeśli drzewko bogato będzie przybrane owocami, to nie tylko rozkosz dla oczu, ale i dla naszych kubków smakowych. Poza tymi owocami, bezpośrednio zerwanym i zjedzonymi od razu, odłóżmy kilka do zaciemnionego miejsca. Po kilku dniach zasmakujemy o wiele głębszej słodyczy kumkwata.
                     


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kumkwat
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kumquat
https://en.wikipedia.org/wiki/Kumquat                

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz