wtorek, 15 marca 2022

Daphne x transatlantica - Wawrzynek transatlantycki - Peperboompje (soort)

                              Wawrzynek transatlantycki, jest krzewem liściastym, który moim skromnym zdaniem, podbije serca miłośniczek i miłośników ogrodowych 'pięknotek'. Mamy do czynienia z rośliną półzimozieloną z bardzo długim okresem kwitnienia. Zwarty bogaty pokrój, rozmiar dysponujący do nasadzeń  nawet w niewielkich ogrodach, ozdobność z liści, ozdobność z kwiatów,

                                                       Daphne. eng

Daphne - Wawrzynek - Peperboompje
Daphne x transatlantica - Wawrzynek transatlantycki - Peperboompje (soort)
 'Summer Ice'

w sezonie wegetacyjnym darmowa stołówka dla małych skrzydlatych ogrodowych przyjaciół, (które zwabione wawrzynka kwietnymi smakowitościami, pofruną i poprzenoszą pyłki i na innych  kwitnących gatunkach). W optymalnych warunkach uprawy, gatunek osiąga do  metra wysokości i podobną szerokość; odmiany pomiędzy 0.7, a 1.2 metra. Forma poduchowa - zwarty bogaty pokrój, sprawdzi się

także prowadzona w uprawie pojemnikowej. Także poza ogrodową przestrzenią, możemy wawrzynkiem w donicy zagospodarować podwórze, taras, patio, pobliże wejścia do domu. Dzięki temu, że tylko część liści opada przed zimą, możemy ten plant wykorzystać jako całoroczny okrywowy, świetnie się odnajdzie wyeksponowany soliter, jak i w kompozycjach z innymi roślinami wieloletnimi (krzewy, byliny) - wszędzie tam, gdzie jasna miejscówka i niezbyt wysoki stopień wilgotności podłoża. Przy tworzeniu struktury, gdzie różne gatunki roślin, zwróćmy uwagę  na wybranie tych z 'podobnymi potrzebami', (warunki glebowe, ekspozycja) i sadźmy je tak, aby miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozwoju, a nie były zagłuszane przez bardziej ekspansywne. 

Dla rośliny większym zagrożeniem są gleby zalewowe i te z wysokim stopniem wilgotności, niż czasowe susze, (warto wtedy rośliny dodatkowo podlewać, bo sucha ziemia, to zahamowanie                               

Daphne x transatlantica - Wawrzynek transatlantycki - Peperboompje
 'Summer Ice'

kwitnienia. U gatunku liście epileptyczne zielono szarawe, u odmian w głębokiej zieleni, albo dwu barwne zielone z żółtymi nieregularnymi marginesami (odmiana ze zdjęć 'Summer Ice'). Te liście, które przed zimą opadną, należy zgrabić, uprzątnąć; nadają się do kompostownika.

                               Kwietny pokaz rozpoczyna się już w drugiej połowie kwietnia i może trwać, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Kwiatostanami są baldachy u gatunku białe, u odmian różowobiałe, albo jasnoróżowe; kwiaty po słonecznym dniu wydzielają przyjemną słodkawą woń. Najobficiej roślina kwitnie do końca lipca, potem na nieco mniejszych 'obrotach'. Regularne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, na pewno przełoży się na to, że zaoszczędzone w ten sposób substancje odżywcze i energię, roślina przeznaczy na rozkwit młodych kwietnych pąków. Na nasiona wystarczy zostawić jeden, góra dwa kwiatostany. Zebrane w słoneczne wrześniowe popołudnie nasiona, wysiewamy do doniczki, (podłoże przepuszczalne, jego stała umiarkowana wilgotność); przez pierwszą zimę maluchy doglądamy w jasnym nieogrzewanym pomieszczeniu, gdzie temperatura powyżej 6°C. Inne możliwości pozyskania nowych egzemplarzy z rośliny macierzystej, to pobranie  i ukorzenienie sadzonek półzdrewniałych, albo najprościej przez odkłady (wiosną, najniżej rosnący pęd, bez 'kwietnej' części, do połowy obsypujemy ziemią, następnej wiosny oddzielamy od rośliny macierzystej.

Daphne x transatlantica - Wawrzynek transatlantycki - Peperboompje
 'Summer Ice'

Wawrzynek transatlantycki, na pewno zagęści pokrój, gdy w pierwszych dwóch sezonach (po zakończeniu kwitnienia), skrócimy jego pędy o 1/3 długości. Gdybyśmy wykonywali ten zabieg  u starszych roślin, zaczęłyby 'gubić' atrakcyjną formę. Dlatego wystarczy w przeciągu roku usuwać połamane, przesuszone, czy przemarznięte pędy oraz przez cały sezon przekwitnięte kwiatostany. 

                                         Słowo klucz do sukcesu uprawy: DRENAŻ! Ani mokre gleby, ani zbyt zaciemnione ogrodowe kąty, nie są wskazane, będzie znikome kwitnienie, a roślina zacznie karłowacieć i nie zaprezentuje poduchowego witalnego pokroju. Krzew, najkorzystniej się rozwija, gdy rośnie na glebach lekkich, piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych, wapiennych. Gdy w naszym ogrodzie bardziej zakwaszone podłoże, w dołek pod sadzonkę, wsypmy kompost przemieszany z ziemię ogrodową z jedną startą kredą. Co roku wczesną wiosną, plewiąc/zmieniając ściółkę - znowu zetrzyjmy kawałek kredy - nią i kompostem podsypmy wawrzynki. Podobnie przy uprawie pojemnikowej, donica z drożnym odpływem, aby nie były zatrzymywane nadwyżki deszczówki. Pojemnik z odpowiedniego materiału tak, aby mógł pozostać na zewnątrz w czasie trudnych zimowych uwarunkowań. Pierwsza warstwa, to kilka centymetrów 'rozluźniacza' (styropianowe kulki, perlit, kamyki, żwirek), następnie mieszanka ziemi ogrodowej, kompostu i owego 'rozluźniacza'. Czy to w ogrodzie, czy w przy sadzeniu w donicy, zalecane ściółkowanie. Zmniejszy się transpiracja wody, odpada nam odchwaszczanie, a przez zimę rośliny mają cienką ochronną kołderkę. 

Daphne x transatlantica - Wawrzynek transatlantycki - Peperboompje
 'Summer Ice'
Na ściółkę w tym przypadku, nie nada się kora z drzew iglastych ani szyszki - taki materiał zakwaszałby podłoże. Wskazana drobnica z materiałów takich jak: piaskowiec wapienny, kamyki polne, bazalt, dolomit, marmur, trawertyn.

                               Od marca do zakończenia kwitnienia nawozimy nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym do krzewów kwitnących, ( częstotliwość, dozowanie - informacje na etykiecie); od września do początku listopada dostarczamy 'dokarmiacz' wieloskładnikowy, który nie zawiera fosforu. Rośliny mają przygotować się do trudnych zimowych warunków, a nie 'wchodzić na wysokie obroty'.  Wawrzynkom do zdrowego rozwoju wystarcza średnio żyzne podłoże, więc w miejsce nawozu, możemy po prostu zastosować naturalne nawozy do uprawy roślin ogrodowych . Na przykład, rozcieńczone z wodą gnojówki (z żywokostu, pokrzyw, czosnku), albo podsypywać każdej wiosny kilkoma garściami kompostu przemieszanego z nową, niewyjałowioną ziemią. 

Przy wielodniowych upałach, warto wawrzynki podlewać. Choć już wiemy, że są wytrzymałymi roślinami, to jednak zależy nam na ich walorach zdobniczych - dostawy wody rano, albo pod wieczór, wówczas silnie oddziałujące w godzinach południowych promienie słoneczne nie popalą, nie zniszczą liści. Przy bezśnieżnych zimach, również przespacerujmy się w stronę tej ogrodowej ozdoby z konewką. Wówczas podlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu krzewu. 

Aby zimą nie doprowadzić do połamania, wykrzywienia się pędów, gdy zbyt duża 'czapa' śniegu na krzewie,  od czasu do czasu otrzepujemy go. Pamiętajmy, nico śniegu tam powinno być, wtedy nadziemne części rośliny są chronione przed siarczystymi mrozami.

Daphne x transatlantica - Wawrzynek transatlantycki - Peperboompje
 'Blafra'


Daphne gemmata - Wawrzynek gemmata - Peperboompje (soort) ( foto )

 

 

Przypisy: 

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

https://en.wikipedia.org/wiki/Daphne_(plant) 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzynek

https://nl.wikipedia.org/wiki/Peperboompje
 
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz