poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Allium sphaerocephalon - Czosnek główkowaty - Kogellook

                                           Czosnek główkowaty, jest kolejną odsłoną z rodzaju czosnek. Uprawa tego gatunku rozpoczyna się do września do końca października. To czas, gdy jajowate, około półtora centymetrowe cebulki są sadzone w gruncie. Wiosną, z każdej cebulki najpierw wyrośnie od trzech do pięciu listków; są nieco rynienkowate, ale płaskie. Następnie, ku niebu zacznie się piąć


                                                    Round-headed leek.eng
Allium sphaerocephalon  - Czosnek główkowaty - Kogellook


sztywna łodyga, która w zależności od odmiany, może osiągnąć wysokość pomiędzy 30, a 90 centymetrów. Również, w zależności od odmiany, kwitnienie może się rozpocząć w połowie czerwca, albo dopiero w połowie lipca. Kwiat, to kulisty baldach pozorny. Umiejscowiony na szczycie łodygi,
w trakcie dojrzewania, ładnie 'koloruje się ' od dołu ku górze przybierając różową, purpurową, bądź czerwonofioletową barwę.
Każda z części nadziemnych, przy potarciu, wydziela charakterystyczny czosnkowy aromat. Także, jeśli rośliny są nawożone wyłącznie w sposób naturalny, główkowate ozdoby można wykorzystać w letnich sałatkowych kompozycjach.
                             Podłoże próchniczne, bądź średnio żyzne, przepuszczalne, o pH zasadowym, ze stałym średnim stopniem wilgotności. Jeśli nie mamy w swoim ogrodzie gleby wapiennej, wówczas na stanowisku, gdzie posadzimy cebule, zetrzyjmy kawałek kredy, (przed wysianiem, posadzeniem - przemieszajmy z ziemią).
                              Ekspozycja w miejscu słonecznym. W sezonie, w pobliżu 'cebulowca' mogą rosnąć inne niewysokie planty, ale dobrze, aby przez zimę i przez wiosnę, w tym miejscu ziemię ogrzewało słoneczko.
                                   Czosnek główkowaty, jeśli chodzi o braki wody, jest dość walecznym plantem. My jednak w swoich ogrodach, nie mamy roślin, których zadaniem jest przetrwać, tylko dekoracyjnie zdobić. Dlatego, w czasie długotrwałej suszy, nie zapominamy zawędrować z konewką i w to miejsce. Gleby zalewowe, czy te o wysokim stopniu wilgotności, odpadają - jak to w przypadku większości roślin cebulowych.
                                 Gdy niemal całkowicie zaschną liście, uprzątnijmy je. Obecnie, zimy nie rozpieszczają nas zbyt dużymi ilościami śniegu, dlatego, późną jesienią uszykujmy kołderkę na cebulki (kilkunastocentymetrowy kopczyk ziemi, który wiosną nietrudno będzie rozsunąć). Przy bezśnieżnych zimach, w bezmroźny dzień, podlejmy ten kawałek ziemi, gdzie zimują cebulki.
                                   Wiosną, zaczynamy rośliny nawozić. Robimy to do momentu zakwitnięcia pierwszych kwiatów. Używamy nawozu wieloskładnikowego z przeznaczeniem do roślin cebulowych kwitnących.
                             Co dwa, góra trzy lata, wczesną jesienią, jest wskazane wykopywanie cebul i dokonanie ich podziału. Roślinom matecznym przyda się nowe otoczenie z niewyjałowioną ziemią i odpowiednia przestrzeń, gdy te przybyszowe 'pójdą swoją drogą'.


Allium sphaerocephalon  - Czosnek główkowaty - Kogellook

Allium sphaerocephalon  - Czosnek główkowaty - KogellookAllium sphaerocephalon  - Czosnek główkowaty - KogellookAllium sphaerocephalon  - Czosnek główkowaty - KogellookAllium sphaerocephalon  - Czosnek główkowaty - Kogellook


 
 
 
 
Allium sphaerocephalon  - Czosnek główkowaty - Kogellook

 


Allium - Czosnek (gatunki) - Look (soorten) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Allium_sphaerocephalon
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czosnek_g%C5%82%C3%B3wkowaty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kogellook
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz